Prokuratura wkracza do Wilanowa. "Uważamy, że wszczęcie śledztwa ma wywołać efekt mrożący"

Źródło:
tvn24.pl
Prezes NIK Marian Banaś przedstawił na połączonym posiedzeniu sejmowych komisji wyniki kontroli w sprawie Funduszu Sprawiedliwości
Prezes NIK Marian Banaś przedstawił na połączonym posiedzeniu sejmowych komisji wyniki kontroli w sprawie Funduszu Sprawiedliwości TVN24
wideo 2/11
Prezes NIK Marian Banaś przedstawił na połączonym posiedzeniu sejmowych komisji wyniki kontroli w sprawie Funduszu Sprawiedliwości TVN24

Prokuratura włącza się w spór między władzami dzielnicy Wilanów a kościelną fundacją Profeto, która otrzymała dotację z Funduszu Sprawiedliwości w wysokości 43 milionów złotych. Śledczy z Prokuratury Okręgowej badają, czy urzędnicy nie popełnili przestępstwa nadużycia władzy blokując swoimi decyzjami rozpoczęcie przez fundację budowy ogromnego budynku.

Według naszych informacji śledztwo zostało wszczęte kilka tygodni temu z artykułu 231 Kodeksu karnego.

"Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech" - tak dokładnie brzmi ten artykuł.

Efekt mrożący

W tym przypadku funkcjonariuszami publicznymi są urzędnicy dzielnicy Wilanów. Mieli oni zaszkodzić "interesowi prywatnemu" fundacji Profeto i jej inwestycji finansowanej z dotacji Funduszu Sprawiedliwości. Za te pieniądze na obrzeżach Wilanowa ma powstać ogromny budynek z mieszkaniami dla ofiar przestępstw, ale też studiami filmowymi i montażowymi.

Według władz Wilanowa planowana inwestycja jest niezgodna z prawem, dlatego już dwukrotnie urzędnicy odmówili wydania pozwolenia na budowę.

Wydającym decyzję był urzędnik dzielnicy Wilanów. Ale działał z upoważnienia prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Uważamy, że wszczęcie śledztwa ma wywołać efekt mrożący, jeśli chodzi o urzędników i samego prezydenta

W oficjalnej odpowiedzi rzeczniczka zarządu dzielnicy Wilanów Ewa Kowalczyk odpisała nam w taki sposób: "Zarząd dzielnicy nie komentuje działań Prokuratury Okręgowej".

Straszy demony salcesonem

Fundacja "Profeto" została założona przez Księży Sercanów. Na jej czele stoi kontrowersyjny ksiądz Michał Olszewski, który jest osobistym znajomym ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Podobnie jak brat księdza, czyli Grzegorz Olszewski, który dzięki wpływom politycznym Solidarnej Polski, od 2021 roku kieruje pracami zarządu Alior Banku.

Ksiądz Olszewski zyskał rozgłos jako egzorcysta, który demony wypędzał strasząc je... salcesonem. Taką relację zawarł w autobiograficznej książce pod tytułem "Być jak Hiob". Opisywał w niej jak egzorcyzmował wegetariankę, działaczkę Amnesty International i Greenpeace.

- Trzymałem figurkę Matki Bożej z Guadalupe i powiedziałem: pod rozkazami Matki Najświętszej macie jeść ten salceson - pisał ksiądz Olszewski, zapewniając, że demony uciekły.

Pieniądze na pomoc ofiarom czy na centrum medialne?

Trzy lata temu fundacja otrzymała dotację w wysokości 43 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości, który nadzoruje wiceminister tego resortu Marcin Romanowski. W tyle zostawiła dziesięć konkurencyjnych organizacji, choć sama nie miała doświadczenia w pomaganiu ofiarom przestępstw.

Zgodnie ze zwycięskim projektem za te pieniądze ma powstać gmach o powierzchni 4,5 tysiąca metrów, w którym spokojną przystań znajdą ofiary przestępstw, głównie przemocy domowej.

Jednak, jak ujawnili dziennikarze serwisu oko.press, fundacja planuje w ramach swojej inwestycji zbudowanie także sali widowiskowej, pięciu studiów nagraniowych, trzech reżyserek i dwóch biur typu "open-space".

Nie wiadomo, w jaki sposób ma to pomóc ofiarom przemocy domowej. Z całą pewnością jednak przyda się Zgromadzeniu Księży Sercanów, którzy już prowadzą własne radio, portal, kanał na Youtubie, na który sami produkują treści wideo, a planują wystartować z własną telewizją.

Uwagi wobec dotacji dla Profeto zgłosiła także Najwyższa Izba Kontroli, która prześwietlała Fundusz Sprawiedliwości.

W swojej kontroli inspektorzy wytknęli, że na deklarowany cel (pomocy ofiarom przestępstw) przeznaczone będzie niecałe 7 proc. dotacji. Resztę pochłonie budowa gmachu. Inspektorzy podkreślali także, że fundacja nie ma doświadczeń w pomaganiu ofiarom przestępstw.

Spór z Wilanowem

Ośrodek ma stanąć na działce przy ulicy Dobrodzieja na obrzeżach warszawskiego Wilanowa. Co ciekawe z dokumentów złożonych w stołecznych urzędach wynika, że fundacja kupiła ten grunt już w niespełna miesiąc po wygranym konkursie w resorcie sprawiedliwości.

Jakie uwagi mają władze dzielnicy? Uznali, że zgodnie z planem zagospodarowania na tej działce nie może stanąć gmach z "mieszkaniami tymczasowymi". Fundacja nie zadbała również o niezbędne przyłącze do kanalizacji miejskiej, które znajduje się o kilometr od planowanego gmachu.

Latem 2021 roku urząd odmówił pozwolenia na budowę. - Niniejsza decyzja została zmieniona decyzją wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, uchylającą w całości wyżej wymienioną decyzję - przekazała tvn24.pl rzeczniczka władz Wilanowa Ewa Kowalczyk.

W dalszym postępowaniu dzielnica znów wydała decyzję o odmowie wydania pozwolenia na budowę. I znów urząd wojewody Radziwiłła uchylił decyzję samorządu.

- Teraz do akcji wkroczyła prokuratura. Nie możemy tego inaczej traktować, jak nacisk, byśmy przymknęli oczy na ewidentne nieprawidłowości - mówi nam jeden z urzędników, prosząc o zachowanie anonimowości.

Prokurator od "debila"

Według naszych nieoficjalnych informacji śledztwo prowadzi prokurator Marcin Przestrzelski. Jego nazwisko stało się znane opinii publicznej, gdy w listopadzie 2021 roku skierował akt oskarżenia wobec pisarza Jakuba Żulczyka.

Według Przestrzelskiego autor obraził prezydenta Dudę, gdy - w kontekście wyborów prezydenckich w USA - nazwał głowę państwa "debilem". Odnosił się w ten sposób do sytuacji, w której po wygranych przez Joe Bidena wyborach prezydent Duda pogratulował mu jedynie "udanej kampanii", a nie wyborczej wygranej.

Proces, po dwóch rozprawach, zakończył się umorzeniem. Sąd podkreślił, że pisarz nie popełnił przestępstwa, a czyn, którego się dopuścił miał "znikomą szkodliwość społeczną". Od tej decyzji prokuratura odwołała się do Sądu Apelacyjnego ale ten podtrzymał wyrok korzystny dla pisarza.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Co najmniej dziesięć osób odniosło obrażenia w wyniku ataku uzbrojonego napastnika w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Wśród rannych są dzieci. - Sprawca strzelał 28 razy, wielokrotnie przeładowując broń - podał szeryf hrabstwa Oakland, Michael Bouchard. Napastnik zabarykadował się w domu, który otoczyli policjanci. Kiedy weszli do środka, okazało się, że nie żyje. Motywy jego działania nie są na razie znane.

Strzelanina w stanie Michigan. Sprawca przyjechał do parku, oddał kilkadziesiąt strzałów z półautomatu

Strzelanina w stanie Michigan. Sprawca przyjechał do parku, oddał kilkadziesiąt strzałów z półautomatu

Źródło:
PAP, Reuters

Agencja Reutera opublikowała projekt dokumentu końcowego szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy w Szwajcarii. Wynika z niego, że dla zgromadzonych głów państw i szefów rządów kluczową kwestią jest zabezpieczenie instalacji jądrowych, w tym zaporoskiej elektrowni pod kontrolą Ukrainy. Konieczne też jest - jak ma wynikać z międzynarodowych ustaleń - zapewnienie nieprzerwanych dostaw żywności, uwolnienie jeńców oraz porwanych przez rosyjskie władze ukraińskich dzieci.

Kluczowa kwestia instalacji jądrowych. Są wstępne ustalenia szczytu w Szwajcarii

Kluczowa kwestia instalacji jądrowych. Są wstępne ustalenia szczytu w Szwajcarii

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed pogodowymi zagrożeniami. O poranku w części kraju intensywnie pada deszcz, a miejscami może zagrzmieć. Burze powrócą także w drugiej części dnia.

IMGW ostrzega. Niedziela pod znakiem burz

IMGW ostrzega. Niedziela pod znakiem burz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

G7 powtarza jednogłośne zaangażowanie, by bronić międzynarodowego systemu reguł opartego na prawie, wystawionego na niebezpieczeństwo przez rosyjską agresję - tak premier Włoch Giorgia Meloni podsumowała zakończone obrady szczytu G7 w Apulii na południu Włoch. Szefowa prawicowego rządu podkreśliła, że przywódcy "udzielili Ukrainie jednogłośnego i stanowczego poparcia, które pozostanie w mocy tak długo, jak będzie to konieczne".

"Propaganda" Putina, pułapka Hamasu i zyskowny przemyt migrantów. Włoska premier o szczycie G7

"Propaganda" Putina, pułapka Hamasu i zyskowny przemyt migrantów. Włoska premier o szczycie G7

Źródło:
PAP

Polacy zadebiutują na Euro 2024 w meczu przeciwko Holandii. W Szwajcarii trwa szczyt pokojowy poświęcony rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne, a przez stolicę przeszła Parada Równości. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 16 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 16.06 okaże się deszczowa w wielu regionach. Miejscami spodziewane są także burze, którym towarzyszyć będą silniejsze opady a także porywisty wiatr. Termometry pokażą od 19 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 16.06. Deszcz pojawi się w wielu miejscach, może zagrzmieć

Pogoda na dziś - niedziela 16.06. Deszcz pojawi się w wielu miejscach, może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do PSL-u poszło w sumie 33 tysiące maili z prośbą o łaskawe spotkanie z tęczowymi rodzinami. To jest polityków psi obowiązek, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. 33 tysiące maili, okrągłe zero odpowiedzi - powiedział w "Faktach po "Faktach" w TVN24 Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. W ocenie Mirosławy Makuchowskiej z Kampanii Przeciw Homofobii, odpowiedzialnym za sytuację par homoseksualnych w Polsce jest premier Donald Tusk.

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

Źródło:
TVN24

Rosyjskie systemy obrony powietrznej S-300 i S-400 okazały się nieskuteczne w walce z atakami sił ukraińskich na zaanektowany Krym - pisze ukraiński portal wojskowy Defense Express. Półwyspu ma chronić Prometeusz.

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

Źródło:
Defense Express, Kyiv Post

Siłom ukraińskim udało się zatrzymać ofensywę armii rosyjskiej pod Charkowem. W obwodzie donieckim Rosjanie przedarli się przez obronę i ruszyli w stronę granic administracyjnych regionu - ocenia sytuację na froncie ukraińska sekcja BBC. Urzędnik NATO, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, ujawnił, że straty Rosji podczas ofensywy w obwodzie charkowskim były "astronomiczne". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

Źródło:
BBC, Ukraińska Prawda, NV, PAP, tvn24.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii warszawskiej parady wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Popularne wśród turystów plaże na singapurskiej wyspie Sentosa zostały zamknięte w sobotę. Na wodzie i piasku unosi się czarna maź. Powodem jest wyciek ropy naftowej z pobliskiego terminalu żeglugowego.

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

844 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Agencja Reutera dotarła do projektu dokumentu końcowego szczytu pokojowego w Szwajcarii. Stany Zjednoczone ogłosiły pomoc dla Ukrainy w wysokości 1,5 miliarda dolarów, między innymi dla sektora energetycznego. Prezydent Finlandii ocenił, że "sytuacja negocjacyjna Ukrainy" znacząco poprawiła się w ostatnich tygodniach. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedno z wiodących szwajcarskich muzeów planuje usunąć z wystawy pięć obrazów, co do których istnieje podejrzenie, że zostały zrabowane przez nazistów. Wśród nich są dzieła Claude'a Moneta i Vincenta van Gogha - donosi BBC.

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Źródło:
BBC

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Żołnierze jechali do migrantów, którzy próbowali przekroczyć granicę z Białorusią. Gdy na drodze stanął im żubr, gwałtownie zahamowali. Auto przewróciło się. Wojskowi opuścili już szpital. Żubrowi też nic się nie stało.

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Strażniczki miejskie z Konstantynowa Łódzkiego znalazły nielegalną hodowlę psów. Warunki, w jakich przebywały zwierzęta, były dramatyczne. Na miejscu pojawili się także policjanci, urzędnicy i Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Psy zostały odebrane 63-letnimu mężczyźnie.

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Źródło:
tvn24.pl

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie "willi Kwaśniewskich" - dowiedzieli się dziennikarze "Superwizjera" TVN i tvn24.pl, Maciej Duda i Łukasz Ruciński. Prokuratura podejrzewa, że Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek, miał na polecenie ówczesnych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, sporządzać fałszywe notatki operacyjne. Te miały później służyć jako rzekome dowody na to, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym.

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o premierze drugiego sezonu serialu "Ród smoka", który można będzie oglądać na debiutującej platformie Max. Odcinek poświęcono też między innymi 90. urodzinom Kaczora Donalda oraz powracającej z nowym albumem Ewelinie Flincie.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl