"Sędzia musi być pewien swojego statusu". Zybertowicz o prezydenckiej "granicy akceptacji" dla ustaw o sądownictwie

Źródło:
TVN24
Zybertowicz: dla prezydenta granicą akceptacji ustaw ws. sądownictwa jest nienaruszalność powołań sędziowskich
Zybertowicz: dla prezydenta granicą akceptacji ustaw ws. sądownictwa jest nienaruszalność powołań sędziowskichTVN24
wideo 2/6
Zybertowicz: dla prezydenta granicą akceptacji ustaw ws. sądownictwa jest nienaruszalność powołań sędziowskichTVN24

Uważam, że Zbigniew Ziobro się nie ugnie i w środę pan premier Mateusz Morawiecki wezwie partie demokratyczne do poparcia ustawy o zmianach w sądownictwie, której nie znamy de facto, w imię polskiej racji stanu, którą ma w nosie od dwóch lat - stwierdził w "Kawie na Ławę" Krzysztof Hetman z PSL. Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta przekazał, że dla Andrzeja Dudy "granicą akceptacji ustaw" jest "nienaruszalność powołań sędziowskich".

O sporze w Zjednoczonej Prawicy dotyczącym zmian w sądownictwie oraz o pieniądzach z Krajowego Planu Odbudowy, które wciąż nie trafiły do Polski, rozmawiali goście niedzielnej "Kawy na ławę" w TVN24: Jarosław Sellin (PiS), Izabela Leszczyna (KO), Artur Dziambor (Konfederacja), Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), Katarzyna Kotula (Lewica) i Krzysztof Hetman (PSL).

Zybertowicz: dla prezydenta granicą akceptacji ustaw ws. sądownictwa jest nienaruszalność powołań sędziowskich

- Dobrze jest, żeby trwały rozmowy, ale w tym jest wyraźna logika ustrojowa. Pan prezydent (Andrzej Duda) wielokrotnie powtarzał, że dla niego granicą akceptacji ustaw korygujących funkcjonowanie sądownictwa jest nienaruszalność powołań sędziowskich, ze względu na stabilność obrotu prawnego oraz ze względu na to, że w okresie swoich prawie dwóch kadencji prezydent powołał około 3 tysiące osób - mówił Zybertowicz.

Jak dodał, "sędzia jeśli ma orzekać niezawiśle, musi być pewien swojego statusu zawodowego i nie może być tak, że inny sędzia będzie kwestionować jego status sędziowski".

Zybertowicz: dla prezydenta granicą akceptacji ustaw ws. sądownictwa jest nienaruszalność powołań sędziowskich
Zybertowicz: dla prezydenta granicą akceptacji ustaw ws. sądownictwa jest nienaruszalność powołań sędziowskichTVN24

Hetman: uważam, że Zbigniew Ziobro się nie ugnie

Krzysztof Hetman zastanawiał się, czy za stanowiskiem prezydenta nie kryje się inny powód. Jak mówił, "jeśli ktoś w przyszłości stwierdziłby, że konkretny sędzia został powołany z naruszeniem prawa, to wtedy może można byłoby postawić zarzuty osobie, która powołała go z naruszeniem prawa". - Może prezydent się boi, że w przyszłości będzie go można postawić przed wymiarem sprawiedliwości za powoływanie sędziów niezgodnie z literą prawa - zasugerował europoseł.

Polityk PSL powiedział, że "z jednej strony Niezjednoczona Prawica opowiada o tym, jaki to jest zły kierunek - federalizacja Unii Europejskiej, a z drugiej strony premier Morawiecki podpisał się pod wszystkimi najważniejszymi decyzjami, które właśnie wprowadziły Unię Europejską na drogę federalizacji". - Co innego mówią tutaj w Polsce, a co innego robią w Brukseli - ocenił.

- Uważam, że Zbigniew Ziobro się jednak nie ugnie i w środę wyjdzie prawdopodobnie pan Morawiecki na konferencję prasową i wezwie partie demokratyczne do poparcia tej ustawy, której nie znamy de facto, w imię polskiej racji stanu, którą ma w nosie od dwóch lat, odkąd istnieje Krajowy Plan Odbudowy - stwierdził Hetman.

Hetman: uważam, że premier wyjdzie na konferencję prasową i wezwie partie demokratyczne do poparcia tej ustawy, której de facto nie znamy
Hetman: uważam, że premier wyjdzie na konferencję prasową i wezwie partie demokratyczne do poparcia tej ustawy, której de facto nie znamy TVN24

Sellin: w Komisji Europejskiej pojawiło się okienko możliwości

- Przekonujemy zarówno przedstawicieli prezydenta, z którymi rozmowy się toczą, jak i sceptycznych przedstawicieli wewnątrz naszego obozu Zjednoczonej Prawicy i Solidarnej Polski, do tego, że to rozwiązanie, które zostało zaproponowane przez ministra (do spraw europejskich, Szymona) Szynkowskiego vel Sęka w porozumieniu z premierem i przedstawione Komisji Europejskiej, nie zakłada kwestionowania statusu sędziowskiego jako takiego, zakłada tylko możliwość sprawdzenia bezstronności czy niezawisłości tego sędziego w konkretnej sprawie, o której ma orzekać - przekonywał wiceminister kultury Jarosław Sellin z PiS.

W jego ocenie "taki sprawdzian byłby możliwy". Zaznaczył jednak, że nie powinien on "kwestionować statusu sędziego jako takiego". - Wydaje nam się takie rozwiązanie bezpieczne - stwierdził. Dodał, że powinno ono zostać przyjęte, jeżeli "odblokowałoby możliwości przekazywania Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy".

- W Komisji Europejskiej pojawiło się takie okienko możliwości i zrozumienie tego, że lepiej tej polityki nie kontynuować, że lepiej Polsce te pieniądze wypłacić - powiedział wiceminister.

Sellin: przekonujemy zarówno przedstawicieli prezydenta i przedstawicieli sceptycznych wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy
Sellin: przekonujemy zarówno przedstawicieli prezydenta i przedstawicieli sceptycznych wewnątrz obozu Zjednoczonej PrawicyTVN24

Kotula: doszło do jakiegoś zerwanego połączenia na linii prezydent-premier

Zdaniem Katarzyny Kotuli z Lewicy "już zupełnie nie rozmawiamy o pieniądzach, wydaje się, że rozmawiamy tylko i wyłącznie o wojence wewnątrz Zjednoczonej Prawicy".

- Doszło do jakiegoś zerwanego połączenia na linii prezydent-premier i ministrowie. Lewica głosowała za tymi pieniędzmi i od początku mówiła, że te pieniądze są Polakom potrzebne. Proszę zrobić porządek z panem ministrem Ziobrą - zwróciła się posłanka pod adresem polityków obozu rządzącego - bo mam wrażenie, że te negocjacje nie dotyczą już żadnych konkretnych zapisów w ustawie, nie chodzi o żadne ustępstwa. Chodzi już tylko prawdopodobnie o stołki i pieniądze, które być może negocjuje pan minister Ziobro i stara się wykorzystać ostatnie dziewięć miesięcy, żeby do końca wydoić to państwo, zanim ten kranik z pieniędzmi i stanowiskami zostanie zakręcony - stwierdziła.

Wyraziła przekonanie, że "przyjdzie taki moment, kiedy pan minister Ziobro wynegocjuje to, czego potrzebuje". - Solidarna Polska jest już dzisiaj tylko i wyłącznie solidarna ze stołkami, stanowiskami i pieniędzmi, które może wynegocjować - powtórzyła.

Zwracając się ponownie do rządzących, oznajmiła: - Wy nie rządzicie po to, by ludziom było dobrze, wy rządzicie po to, by waszym ludziom było dobrze.

Kotula ws. KPO: doszło do jakiegoś zerwanego połączenia na linii prezydent-premier-ministrowie
Kotula ws. KPO: doszło do jakiegoś zerwanego połączenia na linii prezydent-premier-ministrowie TVN24

Leszczyna: wyimaginowaną wspólnotą nie jest Unia Europejska, ale Zjednoczona Prawica

Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej, zapytana, czy poprze projekt zmian w sądownictwie, odparła: - Musimy najpierw zobaczyć ustawę, której na razie nie ma. Ani pan Morawiecki, ani pan prezydent Duda, ani nikt inny nie wie, jak ta ustawa ma wyglądać.

- Na razie pan Morawiecki po raz drugi spotkał się z Ziobrą. Jak zobaczymy tę ustawę, to będziemy mówić, co zrobimy - zapowiedziała posłanka KO. - Co się okazało w kontekście KPO? Okazało się, że wyimaginowaną wspólnotą, o której kiedyś mówił pan prezydent, nie jest Unia Europejska, ale Zjednoczona Prawica. To wy nią jesteście i teraz traktujecie Polskę jako pole walki o władzę, o wpływy i o pieniądze. - zwróciła się do przedstawicieli koalicji rządzącej.

W jej ocenie "spektakl między prezydentem, premierem i Solidarną Polską jest żenujący". - Problem nie jest w Komisji, problem jest w was - dodała.

Leszczyna: nie ma problemu w negocjacjach z Unią Europejską, problem jest w Zjednoczonej Prawicy. Musicie mieć partyjne sądy, żeby zapewnić sobie bezkarność
Leszczyna: nie ma problemu w negocjacjach z Unią Europejską, problem jest w Zjednoczonej Prawicy. Musicie mieć partyjne sądy, żeby zapewnić sobie bezkarnośćTVN24

Dziambor: jesteśmy zakładnikami decyzji i porażki negocjacyjnej premiera Morawieckiego

- Myśmy grali tę płytę o tym, że to Komisja Europejska wstrzymuje te pieniądze dlatego, żeby Platformie dać wygrać wybory. To zostało logiczne obalone, ponieważ te pieniądze w każdej chwili mogą skapnąć rządowi Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Artur Dziambor.

W ocenie posła Konfederacji "możliwy jest taki scenariusz, że pieniądze (z KPO - red.) będą transferowane, i że ta ustawa przejdzie głosami wspólnymi z PO i Lewicą, wbrew woli Zbigniewa Ziobry". Jego zdaniem minister sprawiedliwości "nie może zejść z tej drogi, bo straciłby absolutnie jakąkolwiek wiarygodność już dożywotnio".

- My jesteśmy w tym momencie zakładnikami decyzji i porażki negocjacyjnej premiera Morawieckiego z lipca 2020, kiedy to niestety zgodził się na wspólne unijne podatki, niestety zgodził się na ten wielki kredyt, który będzie spłacany przez prawie 40 lat i niestety zgodził się na powiązanie tego z praworządnością - stwierdził Dziambor. Dodał, że jest za tym, by "w sądownictwie doszło do wielkich zmian".

Dziambor ws. KPO: jesteśmy zakładnikami decyzji i beznadziejnych negocjacji premiera Morawieckiego
Dziambor ws. KPO: jesteśmy zakładnikami decyzji i beznadziejnych negocjacji premiera MorawieckiegoTVN24

Spór o sądownictwo w Zjednoczonej Prawicy

W środę w kancelarii premiera odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z parlamentarzystami Solidarnej Polski. Głównym tematem rozmów był projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i kwestia odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Solidarna Polska sprzeciwia się temu projektowi. Po spotkaniu wiceminister sprawiedliwości, polityk Solidarnej Polski Sebastian Kaleta powiedział, że jego partia uzależnia swoje stanowisko od ewentualnego porozumienia między prezydentem i premierem, że prezydent na taką ustawę by się zgodził.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził że "jeśli większość (w Sejmie dla poparcia projektu - red.) jest, to niech najpierw zostanie uchwalony, dopiero potem jest decyzja prezydenta". - Gospodarzem projektu zmian w Sądzie Najwyższym jest rząd. Prezydent to ostatni etap procesu - pokreślił. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot - nawiązując do uzależnienia przez Solidarną Polskę stanowiska w sprawie projektu od porozumienia prezydenta z premierem - powiedział, że "nie rozumie tego".

"Kolejna odsłona chaosu i paraliżu państwa"

Sześciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego podpisało się pod wnioskiem w sprawie zwołania Zgromadzenia Ogólnego i wyłonienia kandydatur na nowego prezesa TK. Twierdzą oni, że skończyła się kadencja Julii Przyłębskiej na tym stanowisku.

- Obecnie stanowisko prezydenta jest takie, że jest to wewnętrzna sprawa Trybunału. Trzeba dać trybunałowi jeszcze trochę czasu - powiedział prof. Zybertowicz. W jego opinii "w tle jest stary problem" dotyczący wykładni prawa. Przywołał opinię Rzecznika Praw Obywatelskich, który ocenił, że w świetle jego rozumienia Julia Przyłębska jest prezesem TK. - Miejmy świadomość, że gdy w grę wchodzi zbieg różnych aktów prawnych, to o tym, jak ma działać praktyka, decyduje interpretacja - stwierdził.

Jarosław Sellin zwrócił uwagę, że "prawo wyznaczające 6-letnią kadencję (prezesa TK - red.) weszło w życie po powołaniu Julii Przyłębskiej" na to stanowisko. - A więc jej kadencję obowiązuje dawne prawo, czyli do końca pełnienia funkcji sędziego w Trybunale Konstytucyjnym, czyli nie teraz - przekonywał wiceminister kultury. Pytany, po co wprowadzono zapis o kadencji prezesa TK, jeśli nie jest on stosowany wobec Przyłębskiej, Sellin odparł: - Kadencyjność generalnie jest dobrą zasadą. Ale prawo nie działa wstecz.

Sześciu sędziów TK chce wyłonić nowego prezesa. Rzecznik rządu komentuje
Sześciu sędziów TK chce wyłonić nowego prezesa. Rzecznik rządu komentujeTVN24

Zdaniem posłanki Leszczyny "to jest kolejna odsłona chaosu i paraliżu państwa". - To jest kolejne pole starcia pana Ziobry z panem Morawieckim - stwierdziła. - Mamy nie tylko totalną niemoc rządu od wielu miesięcy, ale mamy paraliż państwa w sprawie, która według samego premiera jest sprawą wagi państwowej i dotyczy polskiej racji stanu - dodała.

- Okazuje się, że nie chodziło o jakość prawa, nie chodziło o efektywność, tylko chodziło o łup polityczny, żeby Trybunał Konstytucyjny wydawał wyroki takie, jak chce PiS, a pani Przyłębska pilnuje tylko tego, żeby pan Kaczyński był zadowolony - stwierdził Krzysztof Hetman.

Zdaniem posła Dziambora "ci powołani ludzie, którzy zasiadali w ławach sejmowych PiS, byli posłami, a teraz ich rolą jest bycie sędziami Trybunału Konstytucyjnego, po prostu poczuli gigantyczną niezależność, finansową również". - Oni wiedzą doskonale, że przeżyją rząd Prawa i Sprawiedliwości, więc oni się mogą rzucać na różne strony - stwierdził. Jak dodał, "my nie mamy Trybunału Konstytucyjnego, my mamy kolejne ciało, które udaje, że coś robi w imię partii matki".

Według Katarzyny Kotuli nikt nie uwierzy w to, że "tych sześciu zbuntowanych sędziów to jest jakaś walka o godność" Trybunału. - To jest kolejny, drugi front w Zjednoczonej Prawicy - oceniła.

Autorka/Autor:momo/rzw, adso

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwóch turystów zaginęło w ostatnich dniach na greckich wyspach Amorgos i Samos. Zarówno Amerykanin, jak i Holender wyszli na piesze wędrówki, z których nie wrócili. Lokalne służby prowadzą akcje poszukiwawcze. Pomagają w nich również ochotnicy. Greckie służby przypominają, że kraj mierzy się obecnie z falą dużych upałów.

Zaginieni turyści na dwóch greckich wyspach. Łączy ich jedno

Zaginieni turyści na dwóch greckich wyspach. Łączy ich jedno

Źródło:
BBC, CNN

19-latka, której ciało znaleziono w połowie listopada 2023 roku w jednym z mieszkań w centrum Poznania, zmarła z powodu zażycia fentanylu. Potwierdziły to wyniki badań toksykologicznych.

19-latka znaleziona martwa w mieszkaniu, zabił ją fentanyl

19-latka znaleziona martwa w mieszkaniu, zabił ją fentanyl

Źródło:
tvn24.pl

Ukraina otrzyma 50 miliardów dolarów z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - donosi Reuters. Osiągnięto porozumienie na szczycie państw G7.

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Źródło:
PAP

Małgorzata Paprocka została powołana w czwartek przez Andrzeja Dudę na stanowisko szefowej Kancelarii Prezydenta. Zastąpiła Grażynę Ignaczak-Bandych. O zmianach poinformowała Kancelaria Prezydenta na swej stronie internetowej.

Roszady w Kancelarii Prezydenta

Roszady w Kancelarii Prezydenta

Źródło:
PAP

Był po służbie, gdy zobaczył, jak auto jadące przed nim nagle się zatrzymuje. Wysiadła z niego zdenerwowana kobieta, wyjęła dziecko i wzywała pomocy. Sierżant Adrian Ziarko z augustowskiej policji podbiegł do niej. Okazało się, że trzyletnia dziewczynka zadławiła się lizakiem.

Zatrzymała auto na środku ulicy, wyjęła córkę i wołała o pomoc

Zatrzymała auto na środku ulicy, wyjęła córkę i wołała o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Mirosław M. na początku kwietnia został zatrzymany w Niemczech. Teraz tamtejszy sąd wydał zgodę na przekazanie mężczyzny Polsce. Wróci w przyszłym tygodniu. Za zabicie dwóch kobiet grozi mu dożywocie.

Matka i córka zginęły od ciosów siekierą. Podejrzany o zbrodnię wróci do Polski

Matka i córka zginęły od ciosów siekierą. Podejrzany o zbrodnię wróci do Polski

Źródło:
PAP

- Ukraina i Japonia podpisały w czwartek na marginesie szczytu G7 porozumienie w sprawie bezpieczeństwa - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. "W 2024 roku Japonia przekaże Ukrainie 4,5 miliarda dolarów i będzie nas wspierać przez cały 10-letni okres obowiązywania umowy" - oznajmił w mediach społecznościowych.

Japonia i Ukraina podpisały "wyjątkowy dokument"

Japonia i Ukraina podpisały "wyjątkowy dokument"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Doszło do poważnego zachorowania, niestety rokowania dowódcy są niepewne - między innymi takie słowa było słychać podczas środowej transmisji na żywo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po czym transmisja została przerwana. Zdarzenie zaniepokoiło internautów, jednak NASA wydała już w tej sprawie wyjaśniający wszystko komunikat.

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Chcę zmienić Cieśninę Tajwańską w bezzałogowe piekło - tak plany USA na wypadek inwazji zbrojnej Chin na Tajwan miał opisać głównodowodzący amerykańskich sił w regionie Indo-Pacyfiku. Admirał udzielił wywiadu dziennikarzowi "Washington Post" na marginesie niedawnego forum Shangri-La w Singapurze.

"Bezzałogowe piekło", które ma powstrzymać Chiny. Admirał o tajnych planach USA

"Bezzałogowe piekło", które ma powstrzymać Chiny. Admirał o tajnych planach USA

Źródło:
Washington Post, Taipei Times, South China Morning Post, tvn24.pl

- Ujawniliśmy wyborczą dziuplę PiS. W jakimś starym garażu produkowano materiały wyborcze posła Marcina Romanowskiego, który jest bohaterem afery Funduszu Sprawiedliwości - powiedział na konferencji przewodniczący zespołu do spraw rozliczeń rządu PiS Roman Giertych. Zapowiedział, że nagrania zostaną przekazane do Państwowej Komisji Wyborczej "z pytaniem o to, czy Prawo i Sprawiedliwość w swoim sprawozdaniu finansowym za wybory w 2023 roku zamieściło produkcję tych banerów".

"Ujawniliśmy wyborczą dziuplę". Przekazują nagrania do PKW

"Ujawniliśmy wyborczą dziuplę". Przekazują nagrania do PKW

Źródło:
TVN24

Wyż Yogi na razie wpływa na pogodę w naszym kraju. Już wkrótce jego miejsce zajmie niż, za sprawą którego w weekend i na początku następnego tygodnia pojawią się burze. Po weekendzie czeka nas również pierwszy upał.

Kiedy Yogi ustąpi Valesce, zacznie się dziać

Kiedy Yogi ustąpi Valesce, zacznie się dziać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W pobliżu grupy turystów, która była na przełęczy Łącznik (Góry Izerskie), uderzył piorun - przekazał Adam Tkocz, naczelnik karkonoskiej grupy GOPR.

Piorun uderzył obok grupy turystów, są poszkodowani

Piorun uderzył obok grupy turystów, są poszkodowani

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 13.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszy im dość silny wiatr i deszcz. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Miejscami silnie pada i wieje

Gdzie jest burza? Miejscami silnie pada i wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ława przysięgłych z Florydy uznała, że ​​znana na całym świecie ze sprzedaży bananów firma Chiquita Brands International jest odpowiedzialna za finansowanie kolumbijskiej grupy paramilitarnej Autodefensas Unidas de Colombia (AUC). Jest ona uznana przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną - donosi CNN.

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Źródło:
CNN

Polski Instytut Sztuki Filmowej złożył zawiadomienie do CBA. Chodzi o nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji. Złożono też zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie niegospodarnego wydatkowania środków Instytutu poprzez zakup urządzeń przeznaczonych do rejestrowania rozmów.

PISF kieruje zawiadomienia do CBA i prokuratury

PISF kieruje zawiadomienia do CBA i prokuratury

Źródło:
PAP

Jest śledztwo w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez byłych: premiera i szefa KPRM oraz pracowników resortu aktywów państwowych w związku z zakupem środków ochrony indywidualnej podczas pandemii COVID-19 w 2020 roku - podała warszawska prokuratura.

Jest śledztwo dotyczące byłego premiera i szefa jego kancelarii. Chodzi o działania w czasie pandemii

Jest śledztwo dotyczące byłego premiera i szefa jego kancelarii. Chodzi o działania w czasie pandemii

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Studenci protestują przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego w obronie Palestyny. Demonstracji towarzyszą okrzyki. Obecna jest też policja.

Studenci przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Studenci przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Adama Szłapki (Koalicja Obywatelska) do odpowiedzialności karnej. Sprawa dotyczy potrącenia 16-letniej rowerzystki na Saskiej Kępie w Warszawie.

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Źródło:
PAP

Biały bizon urodził się w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone. Według ekspertów, taki przypadek zdarza się raz na 10 milionów narodzin. Tymczasem zamieszkujący okoliczne tereny rdzenni Amerykanie uznali te narodziny za znak i spełnienie ich dawnej przepowiedni.

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Źródło:
CBS News, BBC, tvn24.pl

Uczniowie wracali z wycieczki do Krakowa, kiedy nagle ich autokar zaczął zjeżdżać na przeciwległy pas drogi. Kierowca stracił przytomność. Błyskawicznie zareagowały nauczycielki – jedna przejęła kierownicę, a dwie odciągnęły nieprzytomnego mężczyznę. Pojazd udało się zatrzymać.

Kierowca autokaru stracił przytomność, nauczycielka przejęła kierownicę

Kierowca autokaru stracił przytomność, nauczycielka przejęła kierownicę

Źródło:
tvn24.pl

- W moim środowisku nie spotkałem się jeszcze z aż taką wrogością do innego człowieka - powiedział przed kamerą TVN24 uczeń klasy policyjnej z VII LO w Sosnowcu. W Zagłębiowskim Parku Sportowym młodzież ustawiła znicze, aby oddać hołd skatowanemu tam na śmierć 28-letniemu Marcinowi Mizie. Młody mężczyzna został pobity przez trzech 16-latków. Miał stanąć w obronie osoby, którą zaczepiali. Zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Rzecznik UM w Sosnowcu Rafał Łysy poinformował, że sam teren imprezy był przez organizatora odpowiednio zabezpieczony, a do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło na drodze prowadzącej do tego miejsca.

Mieszkańcy Sosnowca poruszeni śmiercią skatowanego piłkarza. "Nikt nie zareagował"

Mieszkańcy Sosnowca poruszeni śmiercią skatowanego piłkarza. "Nikt nie zareagował"

Źródło:
TVN24, PAP

Gryficcy policjanci zatrzymali rodziców, którzy bili swoją roczną córeczkę gałęziami, a wcześniej szukali dla dziecka egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jest w dobrym stanie. Kobieta trafiła na oddział psychiatryczny, ojciec do aresztu.

Bili roczną córkę gałęziami. "Szukali dla dziecka egzorcysty"

Bili roczną córkę gałęziami. "Szukali dla dziecka egzorcysty"

Źródło:
PAP

Jin, jeden z członków k-popowego zespołu BTS, zakończył w środę 18-miesięczną służbę wojskową. Z tej okazji w czwartek 31-latek zamierza uściskać tysiąc swoich fanów. Tego samego dnia muzyk zagra też koncert na żywo. Wystąpi przed widownią złożoną wyłącznie z najbardziej zagorzałych członków ARMY - fanklubu boysbandu.  

Gwiazdor zespołu BTS kończy służbę wojskową mocnym akcentem

Gwiazdor zespołu BTS kończy służbę wojskową mocnym akcentem

Źródło:
BBC, CNN

Na trzy miesiące został aresztowany kierowca, który jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku w Lubiewicach (województwo kujawsko-pomorskie). W zdarzeniu zginął znany operator filmowy Arkadiusz Tomiak. Prokuratura Rejonowa w Tucholi przekazała informacje na temat tego, jak doszło do tragedii.

Nie żyje znany operator filmowy. Śledczy o tym, jak doszło do tragicznego wypadku

Nie żyje znany operator filmowy. Śledczy o tym, jak doszło do tragicznego wypadku

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie trwa debata nad poselskim projektem Polski 2050 dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Zamiast niemal całkowitego zakazu, z jakim mamy do czynienia dziś, handlowe byłyby dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i trzecia. Swoje negatywne uwagi do projektu zgłosili zarówno przedstawiciele pracowników, jak i organizacje zrzeszające sieci handlowe. Politycy są podzieleni, ale tym razem nie barwami partii, do których należą, a światopoglądowo.

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

O krok od tragedii na przejściu dla pieszych w miejscowości Radawiec Duży koło Lublina. Kierujący ciężarówką o mało nie potrącił dwóch dziewczynek. - W tej sytuacji ostrożności zabrakło zarówno ze strony dziewczynek wchodzących na przejście jak i kierującego pojazdem ciężarowym - komentuje policja i zapowiada, że przeprowadzi czynności w tej sprawie i przeanalizuje zarówno zachowanie kierowcy oraz dziewczynek.

O krok od tragedii. Ciężarówka pędziła wprost na dzieci. Nagranie

O krok od tragedii. Ciężarówka pędziła wprost na dzieci. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

37-latka, która podczas rzeszowskich Juwenaliów wjechała w ławkę, na której siedziały dwie osoby, usłyszała zarzuty spowodowania wypadku komunikacyjnego i kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grzywnę, która jej grozi, policja wstępnie oszacowała na blisko 800 tysięcy złotych.

Luksusowym autem uderzyła w ławkę. Była pijana, może ją to kosztować 800 tysięcy złotych

Luksusowym autem uderzyła w ławkę. Była pijana, może ją to kosztować 800 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Chirurg z Rzeszowa poprosił kolegę o zrobienie pamiątkowego zdjęcia ze studentami na sali operacyjnej. Fotografia została opublikowana w internecie. Jednak oprócz medyków widać na niej rozebraną, przygotowaną do zabiegu pacjentkę. Szpital tłumaczy, że publikacja zdjęcia w takiej formie to przypadek. Powołana komisja jako karę zaleciła "rozmowę pouczającą", jednak jeśli sprawą zainteresuje się Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, konsekwencje mogą być poważniejsze.

Lekarz opublikował zdjęcie z nagą pacjentką w tle. Kara może być surowa albo znikoma

Lekarz opublikował zdjęcie z nagą pacjentką w tle. Kara może być surowa albo znikoma

Źródło:
tvn24.pl

"Wywiad, propaganda, a nawet przygotowywanie aktów sabotażu to główny zakres pracy dużej liczby rosyjskich 'dyplomatów' w UE" - podkreśliło ośmioro ministrów spraw zagranicznych w liście do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Ministrowie chcą zakazać rosyjskim dyplomatom swobodnego przemieszczania się po krajach Unii Europejskich. Pod listem podpisał się między innymi szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Restrykcje dla rosyjskich dyplomatów. Ministrowie chcą ograniczyć ich przemieszczanie

Restrykcje dla rosyjskich dyplomatów. Ministrowie chcą ograniczyć ich przemieszczanie

Źródło:
PAP

Sędziowie Trybunału Stanu skierowali pismo do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministra sprawiedliwości i prokuratora krajowego w sprawie działań przewodniczącej TS Małgorzaty Manowskiej. W ich ocenie nie wykonuje ona prawnego obowiązku zwołania pełnego składu Trybunału, co ich zdaniem stanowi obstrukcję. W wydanym później komunikacie Manowska przekazała, że składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału będą wyznaczane w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania.

Piszą do prezydenta i premiera. "Mamy do czynienia z kryzysem organu konstytucyjnego"

Piszą do prezydenta i premiera. "Mamy do czynienia z kryzysem organu konstytucyjnego"

Źródło:
PAP

Na tej wyspie mieszka około 15,5 tysiąca osób, a rocznie przyjmuje ponad pięć milionów gości. Chodzi o Santorini, gdzie "nawet turyści narzekają na dużą liczbę turystów" - wskazuje w raporcie grecki rzecznik praw obywatelskich. 

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica
Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Magazyn "Variety" pisze, że najbardziej oczekiwany tytuł tego roku - "Joker 2: Folie à Deux" Todda Phillipsa będzie miał premierę podczas zbliżającego się festiwalu filmowego w Wenecji. Podobnie jak "Maria" Pablo Larraina - opowiadająca o słynnej śpiewaczce operowej Marii Callas z Angeliną Jolie w roli głównej oraz film "Modi" Johnny'ego Deppa - przedstawiający życie niezwykłego włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego.

"Variety": premiery w Wenecji "Joker 2", "Maria" z Angeliną Jolie i "Modi" w reżyserii Deppa

"Variety": premiery w Wenecji "Joker 2", "Maria" z Angeliną Jolie i "Modi" w reżyserii Deppa

Źródło:
"Variety", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

O różnorodność trzeba zadbać, jej trzeba pilnować z czułością, wrażliwością, ale czasami też siłą. Zwłaszcza jak patrzymy na to, co dzieje się w Sejmie na temat związków partnerskich - powiedział Piotr Jacoń, który został Ambasadorem Różnorodności według miesięcznika "My Company Polska". Mówił też o swoim reportażu "Tego nie ma w umowie koalicyjnej", który przedstawia historię Elżbiety i Renaty, które żyją razem od 30 lat, i o sporze koalicji w kwestii ustawy o związkach partnerskich.

"Robota polityków polega na tym, żeby dogadać się, obiecywali to takim osobom jak Elżbieta i Renata"

"Robota polityków polega na tym, żeby dogadać się, obiecywali to takim osobom jak Elżbieta i Renata"

Źródło:
TVN24

Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, został Ambasadorem Różnorodności. To wyróżnienie przyznawane przez miesięcznik "My Company Polska" organizacjom, firmom i osobom, które promują różnorodność i równość. Jacoń został wyróżniony za "dziennikarstwo przełamujące tabu i otwierające oczy na potrzeby drugiego człowieka".

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Nagroda, ale też "wyzwanie i zadanie". Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń ambasadorem różnorodności

Źródło:
TVN24, My Company Polska

KRRiT rozstrzygnęła wniosek spółki TVN S.A. w sprawie udzielenia koncesji na kolejne 10 lat, na rozpowszechnianie programu satelitarnego wyspecjalizowanego, adresowanego do kobiet, pod nazwą "TVN Style" - podało Biuro Prasowe TVN.

TVN Style z koncesją na kolejne 10 lat 

TVN Style z koncesją na kolejne 10 lat 

Źródło:
tvn24.pl

Pierwszy raz w historii w łódzkim ogrodzie zoologicznym na świat przyszedł hipopotam karłowaty. Rodzicami malucha są Jamina i Jabari. Oba hipopotamy mają po 7 lat. – Ich relacje były bardzo zmienne. Raz się lubili, innym razem mieli ciche dni. W ostatnim czasie jednak chętnie przebywali w swoim towarzystwie. Nie próżnowali. Pod koniec maja przyszedł na świat owoc ich miłości - informuje Tomasz Jóźwik z łódzkiego zoo. Na razie nie jest znana płeć małego hipopotama.

Na świat przyszedł mały hipcio. W tym ogrodzie pierwszy raz w historii

Na świat przyszedł mały hipcio. W tym ogrodzie pierwszy raz w historii

Źródło:
tvn24.pl

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. W jednym miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie. - Absolutne hity filmowe, spektakularne seriale oraz bibliotekę kochanych i ikonicznych seriali HBO - mówił w TVN24 szef streamingu Warner Bros. Discovery w Polsce Maciej Gozdowski. 

Max już w Polsce. Debiut platformy

Max już w Polsce. Debiut platformy

Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Jedni krytykują grafiki zdobiące autokar polskiej reprezentacji na Euro 2024, inni oburzają się, że taki sam autobus dostała reprezentacja Ukrainy. Dlaczego tak jest i skąd takie zdobienie wozów? Wyjaśniamy.

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

Źródło:
Konkret24