Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.
W czwartek późnym wieczorem Sejm pierwszym czytaniem rozpoczął pracę nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Regulacja wprowadza dodatkowy urlop dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach.
- Naprawdę bardzo rzadko kiedy mamy okazję w tej izbie pracować nad projektem ustawy, którego słuszność nie wzbudza żadnych, ale to żadnych wątpliwości. Dla którego poparcie jest możliwe ponad wszelkimi politycznymi podziałami. Nad takim właśnie projektem pochylamy się dzisiaj - powiedziała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Podkreśliła, że projekt został przygotowany wspólnie ze stroną społeczną, czyli z organizacjami zrzeszającymi rodziców wcześniaków. Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że obecnie rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługują takie same prawa jak tym, których dzieci przyszły na świat w terminie (po skończonym 37. tygodniu ciąży).
Jak zauważyła ministra, "trudno jednak nazwać urlopem czas, kiedy rodzic nawet nie może przytulić swojego dziecka". - Nakłaniam wszystkie posłanki i wszystkich posłów na tej sali, od lewa do prawa, aby poprzeć to dobre prawo. Pokażmy, że silne państwo to państwo opiekuńcze, wrażliwe i troskliwe - dodała.
Wszystkie kluby zadeklarowały poparcie
W dyskusji wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały poparcie dla projektu.
Po debacie wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji. - Do głosowania nad tym wnioskiem przystąpimy w bloku głosowań - powiedziała. Posiedzenie Sejmu zostanie wznowione w piątek o godzinie 9 rano. W czwartek izba obradowała do północy. Posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która miała się zająć projektem, pierwotnie zaplanowano na piątek na godz. 9. Wniosek Konfederacji sprawia jednak, że komisja nie będzie mogła być zwołana.
Ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stwierdziła na mównicy sejmowej, że wniosek ten został złożony, żeby "zablokować jutrzejszą komisję, ponieważ termin jej zwołania nie pasuje posłance z Konfederacji".
- Chciałabym, szanowni panowie z Konfederacji, przypomnieć, że jutrzejszy dzień jest dniem posiedzenia Sejmu, a praca posła i posłanki na Sejm polega na tym, żeby w pracach parlamentu uczestniczyć - podkreśliła ministra.
Na galerii sejmowej gościły przedstawiciele fundacji zrzeszających rodziców wcześniaków. Zwracając się do nich szefowa MRPiPS zapewniła, że "komisja się odbędzie", a posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane w przyszłym tygodniu. Jak zaznaczyła, otrzymała zapewnienie od wicemarszałkini Wielichowskiej, że projekt będzie procedowany tak, by zmiany mogły wejść w życie jak najszybciej. - Resztę pominę milczeniem - dodała Dziemianowicz-Bąk.
Do słów ministry odniósł się poseł Konfederacji Witold Tumanowicz. - Wniosek jest ze względu na to, żeby przyspieszyć prace (nad projektem - red.). (...) Nie jest prawdą, że argumentem za tym było to, że jutro nie może przyjść pani poseł Karina Bosak, tylko dlatego, że pominęliście, mimo obietnic, procedowanie nad naszą ustawą, tak, żeby procedować te dwie ustawy łącznie. To był argument, dla którego złożyłem taki wniosek - powiedział.
Co zakłada projekt?
Projekt MRPiPS zakłada, że dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 gramów, dodatkowy urlop macierzyński wyniesie maksymalnie 15 tygodni. Natomiast dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji - maksymalnie osiem tygodni.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl