Nie żyje profesor Marcin Król

TVN24 | Polska

Autor:
js/kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Nie żyje profesor Marcin KrólTVN24
wideo 2/6
TVN24Nie żyje profesor Marcin Król

Profesor Marcin Król zmarł w środę w wieku 76 lat. Był filozofem i historykiem idei. - Był kontynuatorem najlepszej tradycji polskiej filozofii, polskiego myślenia - powiedział działacz opozycji w czasach PRL Jan Lityński.

Profesor Marcin Król w 1972 roku ukończył studia na Wydziale Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. W 1999 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. W latach 70. pracował w Polskiej Akademii Nauk. W latach 1996–2002 pełnił funkcję dziekana Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1968 roku brał udział w protestach marcowych. W 1978 założył pismo opozycyjne "Res Publica" i objął funkcję jego redaktora naczelnego.

Na początku lat 80. prof. Król był doradcą Regionu Mazowsze "Solidarności". Był także członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. W 1990 roku zaangażował się w kampanię prezydencką Tadeusza Mazowieckiego.

Był przewodniczącym rady Fundacji im. Stefana Batorego.

Pisał do "Kultury", "Aneksu", "Zapisu", "Tygodnika Powszechnego". Jest autorem wielu książek, m.in.: "Style politycznego myślenia", "Józef Piłsudski. Ewolucja myśli politycznej", "Ład utajony", "Konserwatyści a niepodległość", "Bezradność liberałów", "Czego nas uczy Leszek Kołakowski", "Europa w obliczu końca", "Klęska rozumu".

Działacz opozycji w czasach PRL Jan Lityński powiedział na antenie TVN24, że ta niespodziewana wiadomość nim wstrząsnęła. – Jakoś nie mogę dojść do siebie – przyznał.

- Marcina znałem kilkadziesiąt lat. Poznałem go jeszcze na uniwersytecie, był nieco starszy ode mnie. Już wtedy był taką wschodzącą gwiazdą myślenia – mówił.

Dodał, że prof. Król był związany z opozycją, był jednym z organizatorów nielegalnych seminariów. – W rezultacie tego w Marcu '68 wylądował w więzieniu. Zachowywał się tam bardzo godnie – powiedział.

- Marcin był kontynuatorem najlepszej tradycji polskiej filozofii, polskiego myślenia – mówił Lityński.

Zobacz teksty profesora Marcina Króla w Magazynie TVN24:

"Wyborców potraktowano jak dzieci"

"Kaczyński i zastępy cymbałów. Czy to już kult jednostki?"

"Łatwo poddać oświecony naród prymitywnej manipulacji". Brytyjska lekcja dla Polski

"Nowoczesność po raz kolejny w historii może nam umknąć"

Autor:js/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP