Kandydaci PiS do Trybunału to "potężny i być może śmiertelny cios"

Aktualizacja:
[object Object]
Byli prezesi TK profesor Andrzej Rzepliński i profesor Andrzej Zoll komentowali kandydatury PiS do TKtvn24
wideo 2/28

W tym wypadku decyduje dobro partii, a nie dobro Polski - powiedział w rozmowie z TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Zoll. Skomentował w ten sposób zgłoszenie przez partię rządzącą Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch jako kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. - To jest kolejny potężny i być może śmiertelny cios zadany zasadzie konstytucyjnej demokracji i zasadzie rządów prawa - ocenił inny były prezes Trybunału profesor Andrzej Rzepliński.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki poinformował w poniedziałek, że Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni jako kandydaci klubu Prawa i Sprawiedliwości na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

"Myślałem, że także partia rządząca ma jakąś granicę"

Do tej rekomendacji odniósł się w rozmowie z TVN24 profesor Andrzej Zoll, prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993-1997.

- Zostałem zaskoczony tą informacją, bo myślałem, że także partia rządząca ma jakąś granicę, której nie będzie przekraczać - powiedział. Dodał, że jest to "granica moralności".

Jak wyjaśnił, mamy tu do czynienia z przekroczeniem granicy "zupełnie zasadniczej dla ustroju państwa i dla pewnych zasad, które w demokratycznym państwie prawa nie będą przekroczone". - Tu mamy do czynienia z propozycją dla osób, które z punktu funkcjonowania Sejmu przedstawiły się jak najgorzej. Dotyczy to zarówno pani poseł Pawłowicz, jak i pana posła Piotrowicza. To były osoby, które bardzo negatywnie zapisały się w obserwacji działań Sejmu - ocenił Zoll.

"Prezes Kaczyński powinien przypomnieć sobie, jak działał jego brat"

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego mówił także, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "powinien przypomnieć sobie, jak działał jego brat (śp. Lech Kaczyński - red.) jako prezydent". - To nie była osoba, która była dla mnie jakimś wzorem, ale była to osoba, której dobro Polski leżało (na sercu - red.) bardzo wyraźnie na pierwszym miejscu. W tym wypadku to nie dobro Polski decyduje, tylko dobro partii, a przede wszystkim decyduje chyba zdyskwalifikowanie do końca instytucji Trybunału Konstytucyjnego - ocenił.

Prof. Zoll wskazywał, że sędzią Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z konstytucją, musi być "osoba o nienagannej etyce i osoba, która ma wyjątkowo wysokie kompetencje co do wiedzy prawniczej".

- Jeżeli chodzi o kwestię etyki, to nie mam podstaw do oceny tej etyki. Natomiast mam podstawę jedną - oni żadnym swoim zachowaniem nie wykazali, że ich etyka jest wysoka. Można podać wiele przykładów, w których to było nieetyczne zachowanie. Jeżeli chodzi o wiedzę prawniczą, to (ci kandydaci - red.) nie dają żadnych podstaw, żeby można było zakładać, że to będzie wiedza wysoka i że sami indywidualnie będą dawali dowody tej wysokiej wiedzy - wyliczał prof. Zoll.

TAK STANISŁAW PIOTROWICZ BRONIŁ SWOICH SŁÓW W SPRAWIE KSIĘDZA Z TYLAWY >

"To jest potężny i być może śmiertelny cios zadany zasadzie rządów prawa"

Kandydatury Pawłowicz, Piotrowicza i Chojny-Duch komentował w rozmowie z TVN24 również były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński. - Bardzo mocnym słowem zareagowałem. Wszyscy, do których dzwoniłem (...) też zareagowali jednym bardzo mocnym słowem. Byli przerażeni tym, co się stało - przyznał.

- Mamy do czynienia z ordynarnym zamachem konstytucyjnym. Równie dobrze partia PiS może uchwalić (...), a na pewno będzie próbować wprowadzić poprawkę, że Prawo i Sprawiedliwość jest partią wiodącą do dobrobytu w Polsce. Mieliśmy partię PZPR i tam też (w czasach PRL-u - red.) było wpisane do konstytucji, że PZPR jest przewodnią siłą narodu w drodze do budowy socjalizmu - ocenił Rzepliński.

Jego zdaniem wskazanie tych kandydatów do TK "domyka konstytucyjny zamach stanu, który dział się przez całą kadencję tego parlamentu". - To jest kolejny potężny i być może śmiertelny cios zadany zasadzie konstytucyjnej demokracji i zasadzie rządów prawa - ocenił Rzepliński.

Jego zdaniem "idziemy prostą drogą w kierunku państwa mafijnego, zarządzanego przez nie wiadomo kogo".

"To musi być człowiek nieskazitelny"

- Pan Piotrowicz nie dostał przecież poparcia wśród swoich wyborców na swoim terenie. Pani Pawłowicz z dzisiejszej perspektywy - bo tak na to nie patrzyłem - powiedziała, że odchodzi z życia publicznego, ale widzę, że ona po prostu stchórzyła. Bała się, że w swoim dotychczasowym okręgu wyborczym nie dostanie wystarczającej liczby głosów, żeby być posłem. Pani Chojna-Duch, o ile mnie pamięć nie myli, w komisji VAT-owskiej (była wiceminister finansów w maju zeznawała przed komisją śledczą ds. VAT-red.) mijała się z prawdą głosząc, że z nikim się nie komunikowała, a wiemy, że tak nie było. Przecież telewizje pokazywały to, że było inaczej, konsultowała się z profesorem (Witoldem - red.) Modzelewskim (m.in. autor pierwszej ustawy o VAT - red.), co oznacza, że skłamała komisji - mówił były prezes TK.

Rzepliński podkreślił, że "sędzia konstytucyjny ma się wyróżniać wiedzą prawniczą".

- W tym momencie nie kwestionuję poziomu wiedzy prawniczej tych trzech kandydatów. Ja po prostu stwierdzam, że wielokrotnie w historii XX wieku zdarzało się, że technicznie bardzo zdolny prawnik był zdolny do najgorszych podłości i zbrodni, jak choćby Andriej Wyszyński (prokurator generalny ZSRR - red.). Nie chcę porównywać kogokolwiek z tej trójki, bo zapewne poziom wiedzy prawniczej i zdolności Wyszyńskiego był wyższy. Chcę powiedzieć, że sędzia konstytucyjny ma nie tylko wyróżniać się wiedzą prawniczą, jak stanowi konstytucja, ale przede wszystkim to musi być człowiek nieskazitelny - dodał Rzepliński.

"Co jeszcze tam można zrobić gorszego?"

- Jeżeli to zrobi "na chybcika" ten nowy Sejm i zada potężny cios, taki ostateczny, to będzie zamach stanu, to my się wszyscy nie pozbieramy, i Polska, i my, Polacy - ocenił profesor.

- Proponuję, żeby posłowie demokratyczni, ustępujący z izby poselskiej i posłowie demokratyczni nowej izby poselskiej zebrali się już teraz, w tym tygodniu i postanowili o tym, że wprowadzają na porządek obrad Sejmu projekt ustawy o tym, że sędziów konstytucyjnych wybiera dwie trzecie (składu - red.) każdej izby - powiedział Rzepliński. Obecnie sędziów TK wybiera Sejm większością bezwzględną (więcej głosów za niż przeciw i wstrzymujących).

- Co jeszcze tam można zrobić gorszego niż dawać takich ludzi na miejsce tych prawników, którzy odchodzą? (...) Jak dalej możemy ośmieszać się wobec siebie samych, już nie mówię o Europie? - pytał Rzepliński.

"To jest potężny i być może śmiertelny cios zadany zasadzie rządów prawa"
"To jest potężny i być może śmiertelny cios zadany zasadzie rządów prawa"tvn24

Kim są kandydaci PiS

Stanisław Piotrowicz to były prokurator z czasów PRL, senator VI i VII kadencji oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Piotrowicz kandydował w wyborach parlamentarnych jesienią 2019 roku, jednak nie uzyskał mandatu posła.

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

Autor: mjz,js/adso/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Według oficjalnych danych, w Meksyku od 1950 roku zaginęło bez wieści 116 386 osób, których nigdy nie odnaleziono - ogłosiły w piątek tamtejsze stowarzyszenia obrońców praw człowieka.

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Źródło:
PAP

921 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali wieś Czerkaska Łozowa w obwodzie charkowskim, zabijając 10 osób. Zaatakowali też miasto Czasiw Jar, gdzie zginęło pięć osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Iga Świątek wywalczyła awans do kolejnej rundy US Open. Premier Donald Tusk zapowiedział "wielką rządową spowiedź powszechną". Zmarła była rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Źródło:
tvn24.pl

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

W Rzeszowie, na osiedlu Biała, doszło do pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W jednym z nich doszło do wybuchu butli z gazem. Służby informują, że nie ma rannych. Przed przyjazdem strażaków z budynków ewakuowało się 20 osób.

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Źródło:
TVN24, PAP

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl