W środę ruszyły próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Pierwszego dnia testów sprawdzana była wiedza przyszłorocznych maturzystów z zakresu języka polskiego. Uczniowie pytani byli o rozumienie tekstów literackich, interpretację plakatu, do napisania była również rozprawka. W czwartek CKE opublikowało przykładowe rozwiązania zadań.
W środę rano na stronie CKE opublikowano arkusze egzaminu próbnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze te były skonstruowane według nowych zasad - od 2023 roku matury będą bowiem odbywać się w nowej formule, która jest sprzęgnięta z podstawą programową obowiązującą od 2019 r.
Próbna matura z języka polskiego 2023 - odpowiedzi
Dziś o godzinie 10:00 na oficjalnej stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowano przykładowe rozwiązania pierwszego arkusza próbnej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na stronie załączono również szczegółowe kryteria oceniania arkusza II, w którym uczniowie musieli udzielić dłuższej odpowiedzi pisemnej. Każdy test będzie sprawdzany indywidualnie w oparciu o przygotowany przez CKE klucz odpowiedzi.
Próbna matura z języka polskiego - arkusze
Próbna matura z języka polskiego składała się z dwóch arkuszy. Pierwszy z arkuszy zawierał 16 zadań, wśród których były zarówno zadania zamknięte, w których uczeń musiał wybrać jedną z podanych odpowiedzi, jak też zadania otwarte, w których uczeń musiał udzielić odpowiedzi pisemnej. Część z nich odnosiła się do cytowanych w arkuszu fragmentów tekstu Wojciecha Józefa Burszta "Bez końca" oraz tekstu "Nie sposób tego zagwizdać" Marcina Napiórkowskiego.
Następnie uczniowie mieli udzielić odpowiedzi na pytania otwarte na podstawie fragmentu "Poetyki" Arystotelesa. W arkuszu zamieszczono także pytania nawiązujące do załączonych fragmentów wybranych pieśni Jana Kochanowskiego. Uczniowie mieli ponadto wybrać i uzasadnić, który z przedstawionych w arkuszu obrazów reprezentuje sposób postrzegania rzeczywistości charakterystyczny dla romantyzmu.
W dalszej części arkusza maturzyści pytani byli o motyw, do którego odwołuje się zamieszczony fragment "Pana Tadeusza". Trzeba było także odpowiedzieć na pytanie nawiązujące do zaprezentowanego obrazu Januarego Suchodolskiego.
Tegoroczni maturzyści musieli też uzasadnić swoje zdanie na temat postrzegania wsi i chłopów przez inteligencję odwołując się do załączonego fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W arkuszu znalazło się również pytanie dotyczące fragmentu wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Z głową na karabinie". Ostatnie zadanie egzaminacyjne z pierwszego arkusza wymagało interpretacji załączonego plakatu Macieja Sroki w kontekście wspomnień Gustawa Herlinga-Gruzińskiego "Inny świat".
Próbna matura z polskiego - wypracowanie
Drugi z arkuszy egzaminacyjnych zawierał dwa tematy: 1. "Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań" 2. "Słowa – czyny. Co stanowi fundamenty zaufania?"
Maturzyści mieli za zadanie wybrać jeden z tematów, a następnie napisać na jego podstawie wypracowanie. W swojej pracy mieli odnieść się do co najmniej jednej lektury obowiązkowej, innych tekstów literackich oraz wybranych przez siebie kontekstów, np. literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, historycznego lub społecznego. W wypracowaniu powinna znaleźć się również opinia samego ucznia oraz jej uzasadnienie. Gotowy tekst nie mógł być krótszy niż 300 słów.
Próbna matura 2023
Zgodnie z harmonogramem 28 września w godzinach 9:00-13.00 uczniowie wzięli udział w próbnym egzaminie maturalnym z języka polskiego. W czwartek od 9:00 sprawdzana jest ich wiedza z matematyki. 30 września, w ostatni dzień próbnych egzaminów, uczniowie klas maturalnych rozwiążą natomiast arkusze z języka obcego. Wszystkie egzaminy przeprowadzane będą na poziomie podstawowym.
ZOBACZ TEŻ: Matura próbna 2023. Znamy treść arkuszy egzaminacyjnych z matematyki na poziomie podstawowym
Źródło: cke.gov.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24