O godz. 11 w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski spotka się z Krajową Radą Radiofonii i telewizji i organizacjami dziennikarskimi. To dalszy ciąg cyklu rozmów w sprawie obniżenia poziomu agresji w życiu politycznym w związku z wtorkowym zabójstwem w łódzkim biurze Prawa i Sprawiedliwości.
Oprócz KRRiT Bronisław KOmorowski spotka się z Radą Etyki Mediów oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.
- Prezydent będzie bardzo, bardzo aktywny, bo jest przejęty tą sytuacją. Zaprosił do siebie Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, przedstawicieli organizacji samorządów mediów i przedstawicieli Rady Etyki Mediów. Chce ich zapytać, jak ewentualnie media mają się zaangażować w monitorowanie napięcia politycznego w debacie publicznej - powiedział w piątek wieczorem minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak.
To nie koniec rozmów. W poniedziałek Komorowski ma spotkać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych.
Seria spotkań i deklaracja
W związku z wtorkowym zabójstwem w łódzkim biurze PiS prezydent spotykał się w piątek z premierem Donaldem Tuskiem, marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną, szefami SLD i PSL - Grzegorzem Napieralskim i Waldemarem Pawlakiem oraz przewodniczącymi klubów parlamentarnych: PO - Tomaszem Tomczykiewiczem, PiS - Mariuszem Błaszczakiem, PSL - Stanisławem Żelichowskim. Szef Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński - na spotkanie się nie zgodził. Podpisał się pod przygotowaną przez PiS "Deklaracją Łódzką".
W jednostronicowym dokumencie skierowanym do uczestników życia politycznego, osób zaufania publicznego, dziennikarzy i obywateli odrzucono "język nienawiści i wykluczenia". Podkreślono, że wyrażenia wzywające do przemocy i "życzące śmierci" są niedopuszczalne, podobnie jak zrównywanie legalnie działających partii z "reżimami i partiami totalitarnymi", takimi jak KPP, czy NSDAP.
Źródło: PAP, tvn24.pl