Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
W tym tygodniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie przygotowań do pilotażu skrócenia czasu pracy. Do 30 czerwca 2025 r. resort przedstawi zasady i warunki tego przedsięwzięcia, a w kolejnych miesiącach ma ruszyć nabór dla firm, instytucji i organizacji.
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej wymieniła najważniejsze zmiany, które są planowane w resorcie. Wskazała, że oprócz pilotażu skróconego czasu pracy w resorcie trwają prace nad wprowadzeniem jawności wynagrodzeń, która ma przyczynić się do likwidacji luki płacowej między kobietami a mężczyznami.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o jawności wynagrodzeń
- Niestety wciąż w Polsce, tak jak w wielu państwach Europy, borykamy się z problemem, że pani Joanna, pracując na tym samym stanowisku, z takim samym zakresem obowiązków jak pan Jan, zarabia o kilka, kilkanaście procent mniej. I to jest po prostu niesprawiedliwe - uważa ministra.
- Wprowadzimy zasadę jawności wynagrodzeń już na etapie ogłoszeń o pracę, tak żeby ta nierówność, która może istnieć i o której wiemy, że istnieje była ujawniona i żeby można było na nią od razu zareagować - podkreśliła Dziemianowicz-Bąk.
Wyraziła nadzieję, że pierwsze rozwiązania w tym zakresie będą wprowadzone ustawą, która przejdzie przez cały proces legislacyjny jeszcze w tym roku. - Cała dyrektywa unijna, która zawiera bardziej techniczne elementy, jak konieczność raportowania, monitorowania tego, jak rozkładają się płace kobiety i mężczyzny, to jest kwestia przyszłego roku. Prace toczą się jednak już teraz tak, żeby jak najszybciej móc ten absurd, który funkcjonuje cały czas także na polskim rynku pracy, zlikwidować - powiedziała.
Umowa zlecenie i działalność wliczana do stażu pracy
Szefowa MRPiPS podkreśliła, że priorytetem jest także wprowadzenie zmian prawnych, by umowy-zlecenia i działalność gospodarcza wliczały się do stażu pracy.
- Dziś jest tak, że jeżeli po 5, 10, 15, 20 latach prowadzenia swojej własnej działalności gospodarczej, przedsiębiorca decyduje się na zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, zgłasza się do pracodawcy, podpisuje pierwszą w życiu swoją umowę o pracę, to jest przez system i przez tego pracodawcę traktowany jak nowicjusz. To nie jest w porządku - stwierdziła szefowa MRPiPS.
Jak zauważyła, taka osoba nie może wówczas liczyć na dłuższy wymiar urlopu, nagrody jubileuszowe czy na dodatek stażowy. - Przepracowane lata na działalności gospodarczej powinny wliczać się do stażu pracy - podkreśliła Dziemianowicz-Bąk.
Poinformowała, że projekt ustawy w tej sprawie jest na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Potem tylko Rada Ministrów, Sejm, Senat. Mam nadzieję, że (projekt - red.) uzyska szerokie poparcie - dodała ministra.
Zwiększenie ochrony przed mobbingiem
Kolejny projekt ustawy, nad którym trwają intensywne prace dotyczy zwiększenie ochrony przed mobbingiem i przemocą w pracy. Szefowa resortu przypomniała, że definicja mobbingu w polskim Kodeksie pracy nie była zmieniana od ponad 20 lat.
- Ona jest już przestarzała, bo w ciągu tych 20 lat zmieniła się kultura pracy, zmieniła się świadomość pracowników i pracodawców - zauważyła Dziemianowicz-Bąk.
Poinformowała, że projekt jest już po pierwszym etapie konsultacji. - Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w tych konsultacjach wzięli udział, bo one były bardzo cenne. Pozwoliły nam na jeszcze lepsze dopracowanie tej ustawy. Mam nadzieję, że wkrótce stanie ona na posiedzeniu rządu i jeszcze w tym roku zostanie przyjęta przez Sejm - zaznaczyła ministra pracy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański