Polska

Prezydent gratuluje premierowi. "Jest za co być wdzięcznym"

Polska

KPRP | Piotr MolęckiBronisław Komorowski podziękował i pogratulował premierowi

Prezydent Bronisław Komorowski gratuluje i dziękuje premierowi Donaldowi Tuskowi za uzyskanie dla Polski ponad 100 mld euro w budżecie UE na lata 2014-20 - powiedziała w piątek szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Premier Donald Tusk poinformował w Brukseli po zakończonym w piątek szczycie UE, że łącznie Polska uzyska w ramach budżetu UE na lata 2014-20 - 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na wspólną politykę rolną 28,5 mld euro. - Zdaniem pana prezydenta Bronisława Komorowskiego jest czego gratulować premierowi i za co być wdzięcznym. Osiągnięty sukces dowodzi, że przyjęta strategia - oddziaływania przez największych graczy, m.in. Francję, a z drugiej strony reprezentowanie interesów krajów na dorobku - przyniosła sukces - powiedziała Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Ważne, by pieniądze przyczyniły się do rozwoju Polski

Jak dodała, w ocenie prezydenta uzyskanie nominalnie wyższej kwoty w budżecie UE przez polski rząd w warunkach spowolnienia gospodarczego UE "jest wielkim sukcesem, jest warte docenienia".

- Prezydent uważa także, że ważne jest, aby te pieniądze w nadchodzących latach wydawane były tak, aby w jak najlepszy sposób przyczyniły się do rozwoju Polski - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

Bronisław Komorowski angażował się w związku z negocjacjami wieloletnich ram finansowych UE. Rozmawiał na ten temat m.in. z prezydentem Francji Francois Hollande'em podczas jego listopadowej wizyty w Polsce. Hollande zadeklarował wówczas, że Francja będzie wspólnie z Polską działać ws. nowego budżetu UE, bronić budżetu opartego o zasadę solidarności i nie przeciwstawiać sobie polityki rolnej i polityki spójności. Prezydent poruszał również kwestię unijnego budżetu na lata 2014-2020 także podczas swojej wizyty w Neapolu, gdzie spotkał się m.in. z prezydentami Włoch i Niemiec - Giorgio Napolitano i Joachimem Gauckiem.

Autor: kde//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRP | Piotr Molęcki

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości