Weto, rozmowy ostatniej szansy czy "mityczny długopis"? Co zrobi prezydent z ustawą o KRS

[object Object]
Andrzej Duda ma wątpliwości w sprawie projektu ustawy o Krajowej Radzie SądownictwaEwa Paluszkiewicz | Fakty w Południe TVN24
wideo 2/35

Panu prezydentowi to się nie podoba - powiedział Marek Magierowski w niedzielnej "Kawie na ławę", zdradzając, że Andrzej Duda ma zastrzeżenia do niektórych przepisów projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. To zapoczątkowało kolejną odsłonę dyskusji i pytania o to, co zrobi prezydent. Będzie weto, jeśli wątpliwości nie zostaną usunięte? Podpis mimo wątpliwości? Rozmowy ze środowiskiem sędziowskim? - Granicą kompromisu jest dla nas konstytucja - mówi tvn24.pl sędzia Waldemar Żurek, rzecznik KRS.

W trwającym od kilku miesięcy sporze na temat forsowanych przez PiS zmian w sądownictwie Andrzej Duda nie zabierał dotąd głosu. Nieoczekiwanie w niedzielę wielkanocną o zastrzeżeniach prezydenta poinformował w "Kawie na Ławę" w TVN24 dyrektor jego biura prasowego Marek Magierowski.

- Pan prezydent kilka razy rozmawiał na ten temat z panem ministrem Ziobrą i kilka razy zwracał mu uwagę na swoje wątpliwości dotyczące treści pierwotnego projektu ustawy (o Krajowej Radzie Sądownictwa - red.) - powiedział Magierowski.

Jak dodał, chodzi o pomysł wygaszenia mandatów członków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa po wejściu w życie nowej ustawy (mimo że konstytucja wyraźnie mówi o kadencyjności członków KRS), który to pomysł "panu prezydentowi się po prostu nie podoba i mówił o tym otwarcie".

- Podobnie jest w przypadku wszystkich reform, szczególnie tych związanych z wymiarem sprawiedliwości. Pan prezydent jest prawnikiem, więc ze szczególną uwagą śledzi te wszystkie zmiany i myślę, że podobnie będzie w przypadku ustawy o ustroju sądów - podkreślił Magierowski.

Magierowski: prezydent ma wątpliwości dotyczące projektu o KRS
Magierowski: prezydent ma wątpliwości dotyczące projektu o KRStvn24

Czy będzie weto?

Wypowiedź Marka Magierowskiego wywołała lawinę komentarzy. W politycznej debacie zaczęły się dociekania, czy to zapowiedź prezydenckiego weta.

- Jeżeli prezydent Duda wyrazi zastrzeżenia w postaci weta, będzie miał absolutną rację - stwierdził we wtorek "Jeden na Jeden" w TVN24 eurodeputowany Kazimierz Michał Ujazdowski, dawniej związany z PiS.

Weto byłoby najostrzejszą i rodzącą najpoważniejsze skutki prawne formą sprzeciwu. Nie ma ono - mówiąc prawniczym językiem - charakteru selektywnego. Oznacza to, że prezydent nie może sprzeciwić się poszczególnym przepisom, może tylko zawetować ustawę jako całość. Co w tym przypadku oznaczałoby wstrzymanie wszystkich zmian w KRS planowanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

PiS nie ma w Sejmie większości zdolnej odrzucić ewentualny sprzeciw głowy państwa - wymagane jest 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy posłów. Rządząca partia prawdopodobnie nie może też liczyć w odpieraniu ewentualnego weta na wsparcie klubu Kukiz '15.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego? "Nie ma się co oszukiwać"

Wywodzący się właśnie z klubu Kukiz'15 poseł Tomasz Rzymkowski tak jak reszta opozycji dowodzi, że rządowe plany zmian w KRS są sprzeczne z konstytucją.

- Prawo i Sprawiedliwość się tu zagalopowało. W przyszłości może się okazać, że będzie można zwykłą ustawą skrócić kadencję Sejmu czy kadencję prezydenta. Cieszę się, że prezydent ma wątpliwości. W przypadku uchwalenia jej w takim kształcie prezydent powinien zawetować tę ustawę - mówił we wtorek w publicznym radiu.

17.04.2017 | Prezydent zgłasza wątpliwości Ziobrze. Nadszedł sądny dzień dla reformy o KRS?
17.04.2017 | Prezydent zgłasza wątpliwości Ziobrze. Nadszedł sądny dzień dla reformy o KRS?Fakty TVN

Rzymkowski, który jest przedstawicielem Sejmu w Krajowej Radzie Sądownictwa, dał do zrozumienia, że tylko weto może skutecznie zablokować niekonstytucyjne - jego zdaniem - pomysły rządu, choć zgodnie z prawem prezydent ma też takie narzędzie, jak skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

- Nie ma się co oszukiwać - komentuje tę możliwość poseł Rzymkowski, przewidując, że "obecny Trybunał Konstytucyjny" tylko odsunąłby w czasie wejście w życie tej ustawy.

W skuteczność sprzeciwu prezydenta powątpiewają posłowie największego opozycyjnego klubu - Platformy Obywatelskiej. Przypominają, że w sprawie prawa o zgromadzeniach prezydent też miał "zastrzeżenia". Nie zdecydował się jednak na weto. A nowy Trybunał Konstytucyjny, do którego Andrzej Duda wniosek w tej sprawie skierował, nie miał wątpliwości, że ustawa - uznawana przez organizacje broniące praw człowieka za opresyjną - jest zgodna z konstytucją.

- Dotychczasowa praktyka uczy tego, ze prezydent był zaniepokojony, a potem brał swój mityczny długopis i podpisywał wszystko jak leci - przypominał we wtorek w Sejmie poseł Marcin Kierwiński z PO. Wyraził jednak nadzieję, że może tym razem krytyczna opinia prezydenta przyniesie lepszy skutek. - Może ta jawna próba upolitycznienia sądów, ta jawna próba podporządkowania prezesów sądów wreszcie otrzeźwiła głowę państwa - mówił Kierwiński.

Rozmowy prowadzące do kompromisu?

W opinii części polityków i prawników, skoro prezydent ma wątpliwości, to powinien doprowadzić do rozmów zmierzających do wypracowania kompromisu.

- Tak naprawdę to ostatni sprawdzian, czy prezydent Andrzej Duda stanie po stronie polskiej konstytucji i polskich obywateli, czy też po raz kolejny przypieczętuje to, co wymyśla Jarosław Kaczyński - stwierdził poseł PO Borys Budka.

Poseł PiS, wiceminister kultury Jarosław Sellin zapewnił natomiast, że "jak jest jakaś ustawa jeszcze procedowana, to wszystkie zmiany są możliwe".

Na rozmowy zainteresowanych środowisk pod patronatem prezydenta liczy rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek.

- Granicą kompromisu jest dla nas konstytucja - zaznaczył w rozmowie z tvn24.pl. Podkreślił, że w trzech kwestiach środowisko sędziowskie nie ustąpi. - Planowane skrócenie kadencji KRS jest tak sprzeczne z konstytucją, że aż bije po oczach. Tu więc nie może być ustępstw. Wybór do KRS sędziów przez sędziów wynika zarówno z komentarzy naukowców, orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, jak i z porozumień Okrągłego Stołu, sygnowanych między innymi przez Jarosława Kaczyńskiego. Nienaruszalna jest też integralność Krajowej Rady Sądownictwa; niemożliwe jest podzielenie rady na dwa zgromadzenia - wyliczał.

Tak jak w Europie? Nie do końca

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zdania na razie nie zmienia. Kilkakrotnie powoływał się przy tym na przykłady innych państw europejskich, w których rady stojące na straży niezależności sędziów są wybierane przez polityków: parlament albo ministra sprawiedliwości.

Według jednak analiz zespołu międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia w krajach, gdzie ostatecznego wyboru sędziów do rad sądownictwa dokonują politycy, wybierają oni z grona kandydatów wyłonionych przez samych sędziów. Wyłanianie sędziów przez sędziów do krajowych rad sądownictwa uznaje za wzorcowy model Europejska Sieć Rad Sądownictwa.

Tymczasem znajdujący się obecnie w Sejmie rządowy projekt zakłada, że sędziów - kandydatów do KRS - będzie wskazywać marszałek Sejmu albo grupa 50 posłów.

Dwa projekty ustaw - rządowy i poselski

W Sejmie są obecnie dwa projekty ustaw zmierzające do zmiany dotychczasowego kształt wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Projekt rządowy zakłada wygaszenie kadencji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa i powołanie jej według nowych zasad. Piętnastu sędziów zasiadających w KRS miałby wyłonić Sejm na wniosek marszałka lub grupy posłów - nie powołują ich zgromadzenia sędziowskie. Nowa Krajowa Rada Sądownictwa miałaby składać się z dwóch zgromadzeń (obecne nie jest podzielona), a kluczowe decyzje musiałyby mieć akceptację obu izb.

Z kolei poselski projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych zakłada, że minister sprawiedliwości będzie powoływał prezesów sądów bez konsultacji ze zgromadzeniem sędziów danego sądu, czyli przeciwnie niż jest obecnie.

Rządowy projekt, firmowany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, został skrytykowany przez Krajową Radę Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Rzecznika Praw Obywatelskich, organizacje pozarządowe broniące praw człowieka, Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Najczęściej powtarzające się zarzuty to niezgodność z Konstytucją RP, naruszenie trójpodziału władz i poważna ingerencja świata polityki w niezależny wymiar sprawiedliwości.

Rząd zapowiada jednak, że nie cofnie się w kwestii planowanych zmian. Zdaniem Zbigniewa Ziobry i mocno go wspierającej premier Beaty Szydło planowane zmiany zwiększą wpływ społeczeństwa na sądy i są zgodne z konstytucją, bo - jak przekonują politycy obozu rządzącego - nie zakazuje ona wprost wybierania sędziów przez parlament, dzielenia Krajowej Rady Sądownictwa na zgromadzenia czy wygaszenia kadencji w związku z wejściem w życie nowej ustawy.

Po pierwszym czytaniu na posiedzeniu plenarnym projekt ma być rozpatrywany przez sejmowe komisje w najbliższy czwartek.

Autor: jp//rzw / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent Joe Biden w piątek ponownie dał odpór głosom wzywającym go do wycofania swojej kandydatury z wyborów. "Amerykanie zobaczyli w czwartek tego samego Donalda Trumpa, którego odrzucili cztery lata temu. Pokonam go przy urnie wyborczej"- oświadczył. Zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym tygodniu wznowi kampanię wyborczą po tym, jak w środę musiał ją przerwać z powodu zakażenia COVID-19.

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci w sprawie obywatela Niemiec – przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Niemieckie MSZ przekazało, że Berlin pozostaje w intensywnym kontakcie z władzami w Mińsku w sprawie jego losu.

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Źródło:
PAP, Reuters

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Na terenie budowy przy Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Źródło:
PAP

W miejscowości Dąbrowa Zielona (woj. śląskie) przypadkowy świadek natknął się na ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Miejsce znalezienia ciała znajduje się kilka kilometrów od domu, w którym trzy lata temu doszło do potrójnego zabójstwa. O tę zbrodnię podejrzany jest poszukiwany do dzisiaj Jacek Jaworek. - Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, że to zwłoki poszukiwanego Jacka Jaworka - poinformował rzecznik częstochowskiej prokuratury. Jak ustaliła nieoficjalnie TVN24 w miejscu, gdzie znaleziono zwłoki mężczyzny, miała pojawić się siostra poszukiwanego Jacka Jaworka. Natomiast według nieoficjalnych ustaleń tvn24.pl kaliber broni, z której mężczyzna miał odebrać siebie życie, pasuje do tego, z której dokonano morderstw trzy lata temu.

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl
Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wspólne białorusko-chińskie ćwiczenia wojskowe z zakresu "działań antyterrorystycznych", prowadzone od 9 lipca do piątku w okolicach Brześcia na Białorusi, obejmowały między innymi scenariusz odbijania portu lotniczego - przekazała chińska armia.

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Marcin Romanowski najpierw szukał kruczków prawnych, żeby wyprowadzać publiczne pieniądze w ramach Funduszu Sprawiedliwości, a dzisiaj szuka kruczków prawnych, żeby uniknąć odpowiedzialności - mówił w programie "#BezKitu" w TVN24 poseł Patryk Jaskulski (Koalicja Obywatelska), odnosząc się do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości. Poseł Michał Wawer z klubu Konfederacji stwierdził, że Romanowski powinien wytłumaczyć się przed sądem, ale powinien odpowiadać z wolnej stopy.

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

Źródło:
TVN24

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski, były sekretarz generalny tej partii, zrzekł się immunitetu. Jako pełnomocnik wyborczy PiS ma odpowiadać za nieusunięcie plakatów kandydatów tej partii po wyborach parlamentarnych.

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii zapadł wyrok po nieumyślnym spowodowaniu śmierci 11-letniej dziewczynki. 34-letnia Jesmin Akter została skazana za to, że nielegalnie sprowadziła truciznę z Włoch i rozrzuciła ją w swoim mieszkaniu, chcąc pozbyć się z niego pluskiew. Powstały gaz rozprzestrzenił się do okolicznych mieszkań i spowodował śmierć dziecka.

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Źródło:
"Guardian", "Telegraph"

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Na Bali doszło do wypadku śmigłowca turystycznego. Służby przekazały, że choć maszyna się rozbiła, to wszystkie osoby obecne na pokładzie przeżyły zdarzenie.

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Źródło:
ABC News, Jakarta Post

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Jeśli pilnie nie zostaną wdrożone odpowiednie działania, w wyniku rozprzestrzeniania się opornych na leki pasożytów wywołujących malarię zagrożone będą miliony istnień ludzkich - przestrzegają naukowcy w opublikowanym w czwartek w "Science" artykule.

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Źródło:
BBC, tvn24.pl
"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Oznaczony pojazd organizacji humanitarnej World Central Kitchen został trafiony rosyjskim ładunkiem wybuchowym wystrzelonym z drona w pobliżu Ołeksandriwki w Ukrainie. W środku był tylko kierowca, któremu, jak przekazała WCK, nic się nie stało. Według Pawła Szota to Polak.

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

W weekend w Polsce znów zrobi się upalnie, wrócą też burze. W związku z wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW
"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl