"Argument niedorzeczny", "postanowił zepsuć święta". Komentarze po decyzji prezydenta

Źródło:
TVN24
Lubnauer: prezydent swoim wetem pozbawił wielu Polaków szans na podwyżki
Lubnauer: prezydent swoim wetem pozbawił wielu Polaków szans na podwyżkiTVN24
wideo 2/12
Lubnauer: prezydent swoim wetem pozbawił wielu Polaków szans na podwyżkiTVN24

Prezydent postanowił przed świętami Bożego Narodzenia dać prezent Jarosławowi Kaczyńskiemu - tak o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej przez Andrzeja Dudę mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Tomasz Trela z klubu Lewicy. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka mówiła, że prezydent zdecydował się na to, ponieważ złamano konstytucję "przy próbie przejęcia mediów publicznych". Łukasz Schreiber z PiS, odnosząc się do zmian w tych mediach, mówił, że "mamy do czynienia z największym skandalem legislacyjnym po roku 1989".

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował się zawetować ustawę okołobudżetową na 2024 rok, w której znalazły się między innymi trzy miliardy złotych na media publiczne, ale również podwyżki dla nauczycieli. "Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" - napisał. Duda zapowiedział, że po świętach "niezwłocznie złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący między innymi podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej".

Paprocka: przy próbie przejęcia mediów publicznych złamano konstytucję

O tej sprawie dyskutowali w "Kawie na ławę" w TVN24 Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej, wiceministra edukacji, Aleksandra Leo z Polski 2050, Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta, Łukasz Schreiber z klubu PiS, Tomasz Trela z klubu Lewicy oraz Przemysław Wipler z Konfederacji.

Małgorzata Paprocka mówiła, że prezydent zdecydował się zawetować ustawę, ponieważ złamano konstytucję "przy próbie przejęcia mediów publicznych w sposób niezgodny z obowiązującym prawem". 

- Mamy w systemie prawnym organ, który ma powoływać składy osobowe zarządów i jest to Rada Mediów Narodowych - podkreślała. Powoływała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed kilku lat, który - jak wskazywała - mówi o tym, że takich zmian nie może dokonywać minister rządowy i że powinna to robić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Dopytywana, dlaczego więc przez ostatnie lata, za rządów PiS-u, nie naprawiono sytuacji prawnej wokół mediów publicznych w duchu tego, co orzekł Trybunał, odparła, że "tutaj był ruch po stronie parlamentu". - Projekt oczekiwał. Trzeba go było przegłosować - dodała.

- Myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać co do tego, że pan prezydent również miał swoje zastrzeżenia co do działania telewizji publicznej - mówiła dalej prezydencka minister.

Przywoływała też słowa szefa Kancelarii Premiera Jana Grabca, który zapowiedział przystąpienie do prac "nad nowym ładem w mediach publicznych".

- Czekamy na założenia, czekamy na konkretny projekt. Na pewno pan prezydent bardzo chętnie włączy się w taką dyskusję, szczególnie, że może tym razem uda się przeprowadzić zgodnie z konstytucją i prawdopodobnie będzie uchwalona jakaś ustawa - dodała.

Minister Paprocka: przy próbie przejęcia mediów publicznych złamano konstytucję
Minister Paprocka: prezydent zawetował ustawę w związku z łamaniem konstytucji przy próbie przejęcia mediów publicznychTVN24

Lubnauer: prezydent swoim wetem pozbawił wielu Polaków szans na podwyżki

Katarzyna Lubnauer mówiła, że "pan prezydent swoim wetem naprawdę pozbawił bardzo wielu Polaków szansy na przykład na podwyżki". 

Mówiła, że w projekcie ustawy okołobudżetowej, którą zdecydował się zawetować prezydent, przewidziane były podwyżki dla nauczycieli początkujących dla nauczycieli przedszkolnych. - Ponieważ to jest to zwiększenie subwencji przedszkolnej o 2,3 miliarda złotych. Tam są zwiększone dodatki dla egzaminujących nauczycieli w czasie egzaminu ósmoklasisty i matury - wyliczała.

Wiceministra stwierdziła, że prezydent "zachował się, można powiedzieć, jak ten bajkowy Grinch, który przed świętami postanowił zepsuć święta".

- Poradzimy sobie. Wczoraj pracowała grupa w Ministerstwie Finansów. Jestem przekonana, że ci, którzy powinni dostać podwyżki, te podwyżki dostaną. Ale nie zmienia to faktu, że dla mnie jest szczytem hipokryzji jeżeli pan prezydent powołuje się na kwestię mediów, w momencie w którym tamte zmiany, dotyczące pieniędzy na TVP, w ustawie okołobudżetowej wpisywał już wcześniej Mateusz Morawiecki - mówiła dalej.

Lubnauer: prezydent swoim wetem pozbawił wielu Polaków szans na podwyżki
Lubnauer: prezydent swoim wetem pozbawił wielu Polaków szans na podwyżkiTVN24

Trela: prezydent postanowił przed świętami dać prezent Jarosławowi Kaczyńskiemu

- Tak jak przygotowaliśmy budżet przez cztery dni, tak sobie poradzimy z tą sytuacją - komentował natomiast Tomasz Trela.

Jednocześnie stwierdził, że prezydent "Andrzej Duda, po tupnięciu nogą przez Jarosława Kaczyńskiego, postanowił zainterweniować". - Bo można różne rzeczy robić, ale jeżeli się wetuje ustawę okołobudżetową i daje się argument, że chodzi o trzy miliardy złotych na media publiczne, a kiedyś rządowe, a robiło się to przez ostatnie lata, to przecież to jest argument niedorzeczny - stwierdził przedstawiciel Lewicy. - Tym bardziej, że pan minister (finansów - red.) Domański bardzo wyraźnie powiedział, że te pieniądze są zablokowane do momentu, kiedy nie poznamy audytu i stanu finansów mediów publicznych - dodał.

Trela mówił, że prezydent postanowił przed świętami Bożego Narodzenia "dać prezent Jarosławowi Kaczyńskiemu, "bo Jarosław Kaczyński był uprzejmy powiedzieć, że gdyby on był prezydentem, to on by w ten spór (o zmiany w mediach publicznych - red.) wszedł".

Poseł klubu Lewicy mówił, że w oblicu weta prezydenta "są różne rozwiązania tego sporu". - Możemy pracować nad ustawą, którą przedstawi pan prezydent, chociaż ja nie wiem, czy taka sytuacja była, żeby prezydent przygotowywał i składał ustawę okołobudżetową - dodał.

Trela: prezydent postanowił przed świętami dać prezent Jarosławowi Kaczyńskiemu
Trela: prezydent postanowił przed świętami dać prezent Jarosławowi KaczyńskiemuTVN24

Schreiber: mamy do czynienia z największym skandalem legislacyjnym po 1989 roku

Łukasz Schreiber z PiS mówił, że "mamy do czynienia z największym skandalem legislacyjnym po roku 1989". Dodał, że "pachnie to stanem wojennym". Mówił, że w tej sprawie chodzi przede wszystkim o trzy rzeczy - o bezprawie, bezduszność i bandyterkę".

- Bezprawie, które polega na tym, że na podstawie uchwały sejmowej próbujecie państwo dokonać przewrotu w mediach publicznych - zwrócił się do przedstawicieli rządowej większości. Dodał, że w tej sytuacji doszło do "wyłączenia wszelkich bezpieczników".  - Mamy wyłączonego z procesu legislacyjnego prezydenta, Senat, Trybunał Konstytucyjny, a także zignorowane ustawy i konstytucję - stwierdził.

Jak mówił dalej, "bezduszność" polega w tej sytuacji na tym, że przed świętami "ludzie są wywalani z pracy". Jako przykład przywoływał tu kobietę w szóstym miesiącu ciąży czy samotną matkę dwójki dzieci.

Schreiber mówił także, że "bandyterka" przejawia się tu w postaci "ataku także na posłów" i interwencji wobec posłanki Joanny Borowiak, która została poturbowana, kiedy politycy PiS przebywali w siedzibie TVP.

Schreiber: mamy do czynienia z największym skandalem legislacyjnym po 1989 roku
Schreiber: mamy do czynienia z największym skandalem legislacyjnym po 1989 rokuTVN24

Leo: jesteście ostatnimi osobami, które powinny zabierać głos w dyskusji o wolnych mediach

Na te słowa zareagowała posłanka Aleksandra Leo z Polski 2050. - Uważam, że jesteście ostatnimi osobami, które powinny zabierać głos w dyskusji o konstytucji, o demokracji i o wolnych mediach - zwróciła się do Schreibera.

- Jak dla mnie, możecie siedzieć sobie w PAP-ie, możecie siedzieć sobie w siedzibie telewizji publicznej i walczyć o media, tylko ja uważam, że bardziej by się pan teraz przydał w domu, przygotowując świąteczne potrawy, niż siedząc tam, ponieważ media od kilku dni są właśnie wolne - mówiła dalej.

- Mnie to bardzo cieszy, że dziennikarstwo staje się obiektywne, rzetelne po tylu latach, w których zrobiliście z mediów publicznych tubę propagandową. I symbolem tego było zdjęcie pani posłanki (Joanny - red.) Lichockiej w reżyserce telewizyjnej, gdzie nigdy nie powinien przebywać żaden polityk, a wy tak robiliście - kontynuowała.

Leo: jesteście ostatnimi osobami, które powinny zabierać głos w dyskusji o wolnych mediach
Leo: jesteście ostatnimi osobami, które powinny zabierać głos w dyskusji o wolnych mediachTVN24

Wipler: idziemy w absurdalną sytuację

Przemysław Wipler mówił, że "przez ponad dwa lata nikogo z Konfederacji nie zaproszono do programu publicystycznego (w TVP - red.). - Byliśmy najgorzej traktowani z wszystkich partii politycznych, a wy (zwrócił się do obecnego obozu rządowego - red.) byliście też bardzo niesprawiedliwie, nieuczciwie traktowani - dodał.

- Ale pomyślcie sobie, co będzie, jak oni wrócą. To, co teraz robicie, to jest kolejne przekraczanie, przesuwanie granic i sprawienie, że pokazujecie, że jeszcze bardziej można iść po bandzie. Co będzie w kolejnym Sejmie? Uchwałą Sejmu będą aresztować ludzi albo robić nakazy aresztowania? Idziemy w absurdalną sytuację - mówił dalej.

Wipler o zmianach w mediach publicznych: idziemy w absurdalną sytuację
Wipler o zmianach w mediach publicznych: idziemy w absurdalną sytuacjęTVN24

Paprocka: pierwszy raz po 1989 roku mamy w Polsce znowu więźniów politycznych

Małgorzata Paprocka odniosła się też do tego, że w środę Sąd Okręgowy w Warszawie wymierzył kary po dwa lata więzienia dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a po roku więzienia dla dwóch pozostałych byłych szefów CBA za działania operacyjne podczas "afery gruntowej". Wyrok jest prawomocny. - Jest to dla mnie sytuacja, powiem szczerze, bardzo trudna i niezrozumiała. Dlatego, że mamy oto taką sytuację, że ludzie, którzy poświęcili swoje życie walce z korupcją. A wszystkie wskaźniki, również europejskie, pokazują, że ta patologia została w Polsce bardzo poważnie ograniczona. I myślę, że jest to również osobista zasługa pana ministra Kamińskiego - mówiła.  Paprocka podkreślała, że w tej sprawie prezydent skorzystał już wcześniej z prawa łaski i że "żaden inny sąd, ani żaden inny organ nie ma prawa badania (tej) prerogatywy". Dodała, że "pierwszy raz po 1989 roku mamy w Polsce znowu więźniów politycznych".

Autorka/Autor:mjz / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Dwa lata temu spakowała swoje rzeczy i uciekła z domu od przemocowego męża. Wybrała życie na ulicy, choć bała się wszystkich. Udało się do niej dotrzeć strażniczkom i strażnikom miejskim. W pełni zaufała im dopiero po kilku miesiącach. Los pani Ewy powoli się zmienia, ma już swój pokój. Gdy po wielu miesiącach zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się. Strach jej jednak nie opuszcza.

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura otrzymała z sądu uzasadnienie w sprawie odmowy aresztowania Marcina Romanowskiego i je analizuje - dowiedziała się TVN24. Teraz prokuratura ma siedem dni na decyzję, czy będzie składać zażalenie.

Prokuratura dostała uzasadnienie decyzji sądu w sprawie aresztu dla Romanowskiego

Prokuratura dostała uzasadnienie decyzji sądu w sprawie aresztu dla Romanowskiego

Źródło:
TVN24, Wirtualna Polska

Ubiegająca się o reelekcję szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed Parlamentem Europejskim podkreśliła, że Unia Europejska "musi zrobić wszystko, co jest potrzebne, by chronić naszych obywateli, chronić Europę". - Nadszedł czas, aby stworzyć prawdziwą Unię Europejską na rzecz obronności - powiedziała. Nawiązała też do wizyty Viktora Orbana w Moskwie, która "sprzyjała działaniom Rosji".

Von der Leyen o obronności, Rosji, Orbanie i potrzebie zmian traktatów

Von der Leyen o obronności, Rosji, Orbanie i potrzebie zmian traktatów

Źródło:
TVN24, PAP

Jak idzie w Parlamencie Europejskim nowym europosłom Konfederacji? Grzegorz Braun ma za sobą pechowy początek - jak wynika z opublikowanego przez niego nagrania, został zatrzaśnięty w windzie. Tymczasem Ewa Zajączkowska-Hernik pokazała się już na strasburskiej mównicy, i jej występ nie pozostał bez echa.

Konfederacja w PE. Braun zatrzaśnięty w windzie, Zajączkowska-Hernik z palcem w stronę von der Leyen

Konfederacja w PE. Braun zatrzaśnięty w windzie, Zajączkowska-Hernik z palcem w stronę von der Leyen

Źródło:
tvn24.pl

Rumuńska skrajnie prawicowa europosłanka Diana Sosoaca zakłócała w czwartek wystąpienie Ursuli von der Leyen. Oskarżała ją o "zabijanie ludzi", wyjęła czarny foliowy "worek na zwłoki", a kiedy służby wyprowadzały ją z sali, założyła kaganiec i krzyczała, że ufa Bogu.

Wyjęła "worek na zwłoki", założyła kaganiec i wykrzykiwała wyznanie wiary. Debiut proputinowskiej europosłanki

Wyjęła "worek na zwłoki", założyła kaganiec i wykrzykiwała wyznanie wiary. Debiut proputinowskiej europosłanki

Źródło:
tvn24.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opony, kable i meble, ale też zużyty olej samochodowy czy kleje – tym wszystkim zasypana jest ruina hotelu i stacji benzynowej przy budowanej trasie S7 w Krakowie. Dzikie wysypisko odpadów przy Ujastku Mogilskim straszy każdego, kto przejeżdża ruchliwą trasą, łączącą największą dzielnicę Krakowa z autostradą A4. Właściciela nie ma, a urzędnicy rozkładają ręce. Tymczasem strażacy tylko przez sześć ostatnich lat gasili tam 12 pożarów. – To miejsce może stać się bombą ekologiczną – przestrzega prof. Mariusz Czop, specjalista z zakresu ochrony środowiska.

Był tam hotel, od lat to ruina z górami śmieci. "Może stać się bombą ekologiczną"

Był tam hotel, od lat to ruina z górami śmieci. "Może stać się bombą ekologiczną"

Źródło:
tvn24.pl

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział otwarcie bramek na autostradzie A1 na odcinku Toruń - Gdańsk w każdy weekend. Jest jeden warunek - czas oczekiwania na bramkach zbliży się do 25 minut.

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Kierowca ciężarówki blokował przejazd karetce jadącej na sygnale z pacjentem w ciężkim stanie. Do nieodpowiedzialnego zachowania kierującego tirem doszło na autostradzie A4 koło Bolesławca. Opublikowano nagranie z karetki.

Kierowca ciężarówki blokował przejazd karetce. Nagranie

Kierowca ciężarówki blokował przejazd karetce. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Najstarsza wnuczka Donalda Trumpa, 17-letnia Kai Trump, wystąpiła w środę na konwencji republikanów w Milwaukee. Opowiedziała, kim dla niej jest były prezydent - "normalnym dziadkiem", który "daje słodycze i napoje gazowane, gdy rodzice nie patrzą".

"Dla mnie jest po prostu normalnym dziadkiem". Kai Trump na konwencji republikanów

"Dla mnie jest po prostu normalnym dziadkiem". Kai Trump na konwencji republikanów

Źródło:
Reuters, ABC News

Członek Izby Reprezentantów Matt Gaetz próbował we wtorek zakłócić wywiad, którego udzielał były spiker izby Kevin McCarthy. Do zdarzenia doszło podczas konwencji Partii Republikańskiej, do której należą obydwaj politycy. Jest to kolejna odsłona konfliktu między nimi.

"Zamknij się, Gaetz". Gorąco na konwencji republikanów

"Zamknij się, Gaetz". Gorąco na konwencji republikanów

Źródło:
MSNBC, tvn24.pl

Sześciu żołnierzy z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu oraz dwóch cywilów zatrzymały służby. Ma to związek z postępowaniem dotyczącym kradzieży 39 tysięcy litrów paliwa lotniczego.

Żołnierze mieli kraść paliwo lotnicze. Zatrzymania i zarzuty

Żołnierze mieli kraść paliwo lotnicze. Zatrzymania i zarzuty

Źródło:
tvn24.pl

Części produkowane w Polsce miały być wykorzystywane w produkcji irańskich dronów Shahed 136, które rosyjska armia wykorzystuje do ataków na Ukrainę. Śledztwo w sprawie, którą wykryła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prowadzi Prokuratura Krajowa. Byłej prezes firmy przedstawiono zarzut.

Części produkowane przez polską firmę mogły trafić do irańskich dronów. Jest śledztwo prokuratury

Części produkowane przez polską firmę mogły trafić do irańskich dronów. Jest śledztwo prokuratury

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Radio Zet

Ministerstwo klimatu krytycznie wypowiada się o projekcie resortu finansów dotyczącym podatku od nieruchomości. "W projekcie pojawiły się niejasności, które mogą dotyczyć zarówno małoskalowej, jak i wielkoskalowej fotowoltaiki" - komentuje resort dla "Rzeczpospolitej". Ministerstwo Finansów uspokaja, że celem projektu nie jest opodatkowanie fotowoltaiki.

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Rzeczpospolita

Wenecja nie wyklucza wprowadzenia w przyszłym roku wyższej opłaty za wstęp do miasta - zapowiedział szef wydziału do spraw turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini. Podsumowując zakończony 14 lipca eksperyment, podkreślał, że "wprowadzenie odpłatnego wstępu do Wenecji było spektakularnym sukcesem". Dotąd kosztował on 5 euro.

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Źródło:
PAP

W Polsce rośnie skala nielegalnie pracujących cudzoziemców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że spośród objętych kontrolą imigrantów, 71 procent stanowili obywatele Ukrainy.

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

Źródło:
PAP

Nie na początku września, jak wielokrotnie deklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a dopiero dwa miesiące później pierwsze tramwaje mają dojechać do Wilanowa. W czwartek wykonawca prac oficjalnie przyznał, że inwestycja ma kolejne opóźnienie. Tłumaczył je problemem z podlewami żywicznymi, które stabilizują i wyciszają szyny.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że nakłaniali oni agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w sprawach wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, byłej posłanki Beaty Sawickiej, Weroniki Marczuk i Bogusława Seredyńskiego. W tym samym postępowaniu prokuratorzy badają wydanie pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA na usługi prostytutek w Wiedniu. Śledztwo zostało wszczęte po serii reportaży "Superwizjera".

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelę Kodeksu wyborczego, wprowadzającą możliwość powszechnego głosowania korespondencyjnego.

Szersze uprawnienia do głosowania korespondencyjnego prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego

Szersze uprawnienia do głosowania korespondencyjnego prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
TVN24, PAP

Dwie nastolatki przechodziły w Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) przez przejście dla pieszych. Jedną z nich potrącił kierowca auta osobowego. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. 16-latka trafiła do szpitala. Policja zatrzymała trzech mężczyzn, z których żaden nie przyznawał się do tego, że siedział za kierownicą.

Potrącił nastolatkę na przejściu i uciekł. Policja ma podejrzanego

Potrącił nastolatkę na przejściu i uciekł. Policja ma podejrzanego

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Gryfina (woj. zachodniopomorskie) wybili szybę w aucie, aby uwolnić zatrzaśniętą w nim półtoraroczną dziewczynkę. Mundurowi zostali wezwani do kolizji drogowej i przy Miejskiej Obsłudze Podróżnych na S3 zostali zatrzymani przez świadka całego zdarzenia.

Zatrzasnęła półtoraroczne dziecko w nagrzanym aucie

Zatrzasnęła półtoraroczne dziecko w nagrzanym aucie

Źródło:
tvn24.pl, Policja Zachodniopomorska

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN
Choroba, której miało już nie być

Choroba, której miało już nie być

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mówili, że Donald Trump to tyran, którego trzeba powstrzymać za wszelką cenę. A jak on odpowiedział? Wezwaniem do jedności narodowej. Ja sam chcę odpowiedzieć na to wezwanie - powiedział J.D. Vance, który oficjalnie przyjął nominację na kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

Źródło:
Reuters, PAP

Marcin Mastalerek i Wojciech Kolarski są na konwencji Partii Republikańskiej w Milwaukee w USA. - Zostaliśmy zaproszeni przez Susie Wiles, która jest szefem kampanii. Jesteśmy tu na zaproszenie szefowej sztabu, jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa - powiedział Mastalerek.

Mastalerek i Kolarski na konwencji republikanów. "Jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa"

Mastalerek i Kolarski na konwencji republikanów. "Jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa"

Źródło:
TVN24

Na znak solidarności z postrzelonym przez zamachowca Donaldem Trumpem, podczas konwencji Partii Republikańskiej część delegatów postanowiła zakleić sobie prawe ucho opatrunkiem. Uchwyciła ich kamera Marcina Wrony, korespondenta "Faktów" TVN, który jest w Milwaukee.

Republikanie z opatrunkami na prawym uchu. "Żeby wiedział, jak bardzo go kochamy"

Republikanie z opatrunkami na prawym uchu. "Żeby wiedział, jak bardzo go kochamy"

Źródło:
Reuters
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niemal dwie dekady temu "Wyrocznia z Omaha" zszokowała świat. Warren Buffett w 2006 roku zobowiązał się do oddania niemal całej fortuny i od tego czasu przekazał znaczną część majątku na cele charytatywne. Gdyby nie to, byłby najbogatszym człowiekiem świata - wskazał "Forbes".

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Źródło:
"Forbes"

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

"Shogun", "The Bear", "Zbrodnie po sąsiedzku" czy "Detektyw: Kraina nocy" - to seriale, które zdobyły najwięcej nominacji do nagród Emmy 2024. Drugi sezon "The Bear" pobił kolejny rekord w historii amerykańskich nagród. Meryl Streep po raz kolejny zadebiutowała, a 91-letnia Carol Burnett ma szansę na swoją ósmą statuetkę.

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl