TVN24 | Polska

Andrzej Duda z wizytą na Węgrzech. "Obowiązek strzeżenia granicy UE i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie"

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
js,
tas/kg,
mtom
Źródło:
PAP
Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali m.in. o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali m.in. o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
wideo 2/2
Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali m.in. o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą na Węgrzech, spotkał się z prezydentem tego kraju Janosem Aderem. Rozmowy dotyczyły między innymi sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie - mówił Duda. Rzecznik premiera Węgier Viktora Orbana mówił o "ataku Brukseli na Polskę".

W czasie czwartkowego spotkania w Budapeszcie Duda podziękował Aderowi za "deklarację podzielenia się przez stronę węgierską doświadczeniami sprzed kilku lat, kiedy na granicę węgierską była ogromna presja migracyjna". - Węgierska straż graniczna sobie wtedy z tym problemem poradziła, nasi funkcjonariusze też wtedy wspierali stronę węgierską - zaznaczył.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Prezydent RP powiedział, że poinformował prezydenta Węgier o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - Mogę pana prezydenta, jako najwyższego przedstawiciela kraju Unii Europejskiej zapewnić, że strzeżemy granic UE ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne - zaznaczył Duda. Poinformował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pasie granicznym przy granicy polsko-białoruskiej i o tym, że w pilnowaniu granicy bierze udział również wojsko. - To zadanie jest realizowane w najlepszy sposób, jak to tylko możliwe - podkreślił.

Wsparcie Orbana dla Polski w związku ze sporem z Komisją Europejską

- Atak Komisji Europejskiej był ważnym tematem spotkania, bo KE swą wtorkową decyzją w bezprecedensowy sposób nadużyła swojej władzy: zaatakowała ustrój konstytucyjny i tożsamość suwerennego państwa członkowskiego, jakim jest Polska - powiedział rzecznik Viktora Orbana, Bertalan Havasi. Orban uznał to postępowanie za oburzające i absolutnie niedopuszczalne, a także ocenił, że rozbija ono jedność Unii Europejskiej. Poinformował też, że rząd Węgier na środowym posiedzeniu zdecydował, że w uchwale poprze Polskę, zaś Węgry przeanalizują możliwość wsparcia Polski w postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości UE – zaznaczył rzecznik węgierskiego premiera. Bertalan Havasi dodał, że obaj politycy rozmawiali również o aktualnych tematach dotyczących stosunków dwustronnych.

Kwestia Via Carpatii

Duda podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Węgier, że rozmowa dotyczyła m.in. infrastruktury. - Zdawałem relację z tego, jak wygląda realizacja tej najważniejszej z punktu widzenia naszej relacji drogi - Via Carpatii, która ma połączyć granicę polsko-słowacką z granicą polsko-litewską poprzez de facto całą wschodnią Polskę - powiedział prezydent. Jak dodał, jest to ponad 500 km inwestycji, która obecnie jest w trakcie realizacji.

Duda podkreślił, że inwestycje są realizowane terminowo. - I mogę wszystkich naszych węgierskich przyjaciół zapewnić, że polski rząd jest zdeterminowany do tego, aby tę inwestycję we wschodniej Polsce zrealizować. I że rzeczywiście powstanie w całości trasa, którą będzie można od Słowacji przez całą Polskę przejechać na Litwę, odwiedzić Wilno i kolejne kraje bałtyckie - zaznaczył prezydent.

- Dla mnie osobiście ta inwestycja także jest ogromnie ważna, nie tylko ze względu na to, że będzie przebiegała przez Polskę wschodnią, gdzie to rozwiązanie infrastrukturalne jest niezwykle korzystne i niezwykle potrzebne, ale także dlatego, że jest to realizacja programu inwestycyjnego współpracy w ramach Trójmorza - podkreślił Duda.

Wyraził nadzieję, "że jej zrealizowanie w całości przyniesie nam tutaj epokową zmianę, jeżeli chodzi o możliwości komunikacyjne, jeżeli chodzi o transport i komunikację samochodową". - Z wielką satysfakcją przyjąłem informację, którą przekazał mi pan prezydent (Ader), że Węgry kończą budowę swojej części Via Carpatii. Bardzo się z tego cieszę - zaznaczył Andrzej Duda. 

Węgry "przekażą doświadczenie"

Polska jest czwartym najważniejszym partnerem gospodarczym Węgier. Wartość obrotu towarowego to 10 miliardów euro, na Węgrzech jest 100 polskich firm zatrudniających 13 tysięcy pracowników - mówił ze swojej strony Janos Ader. Oznajmił, że rozmawiał z głową polskiego państwa na temat ekonomii, rozwoju infrastruktury i kwestii migracji.

W kontekście rozwoju infrastruktury prezydent Węgier również zwrócił uwagę na kwestię Via Carpatii. Jak mówił, ta droga, która ma połączyć Północ i Południe - od Bałtyku do Grecji - będzie miała 3300 kilometrów długości. Poinformował, że Węgry przekażą do użytku wybudowaną przez nich część trasy o długości 240 kilometrów jeszcze w tym roku.

Ader dodał, że rozmawiał z Dudą również na temat migracji i kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. - Zaproponowałem panu prezydentowi, że ponieważ już od 2015 roku mamy doświadczenie w tej dziedzinie ochrony granicy, jak trzeba zarządzać granicą, w związku z tym chętnie przekażemy swoje doświadczenie - powiedział.

Szósta wizyta Dudy na Węgrzech

Polska para prezydencka przybyła w środę wieczorem do Budapesztu. Prezydencki minister Wojciech Kolarski mówił, że to szósta oficjalna wizyta Andrzeja Dudy na Węgrzech. - Do tej pory odbyło się dwanaście spotkań dwustronnych i w ramach Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Węgier. To pokazuje, jak dobre, jak bliskie są relacje między Polską a Węgrami - dodał.

W ramach wizyty Andrzeja Dudy, oprócz spotkania z Janosem Aderem, zaplanowano także rozmowy plenarne delegacji. Duda spotkał się także z premierem Węgier Viktorem Orbanem, a następnie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koverem.

- Prezydent w czasie rozmów będzie poruszał kwestie dotyczące relacji dwustronnych: politycznych, gospodarczych oraz kulturalnych; spraw dotyczących wzmocnienia współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także w ramach inicjatywy Trójmorza. Z całą pewnością jednym z tematów, który pojawi się podczas rozmów będzie kwestia bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w związku z kryzysem wywołanym działaniami ze strony białoruskich władz - zapowiedział Kolarski.

Prezydent uhonorowany węgierskim odznaczeniem państwowym

Prezydent Andrzej Duda został w czwartek w Budapeszcie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą. Podczas uroczystości laudację na cześć Andrzeja Dudy wygłosił prezydent Węgier Janos Ader. Wskazywał, że Duda umacnia przyjaźń polsko-węgierską, rozszerza polityczne pole działania Grupy Wyszehradzkiej, a także zainicjował projekt Trójmorza.

Ader mówił też o oddaniu polskiego polityka na rzecz demokracji, suwerenności narodowej i praworządności. - Szanowny panie prezydencie, drogi Andrzeju, przyjmij to odznaczenie jako szczere uznanie ze strony narodu węgierskiego, jako znak naszego wielkiego szacunku - powiedział.

Dziękując za odznaczenie, prezydent Duda mówił, że to dla niego ważna, zaszczytna i wzruszająca chwila. - Właśnie po to pracujemy dzisiaj z panem prezydentem Janosem Aderem (...), żebyśmy byli mocni relacją pomiędzy naszymi krajami i narodami, żebyśmy byli mocni naszą wspólną obecnością w wielkich sojuszach, takich jak Sojusz Północnoatlantycki, Unia Europejska, Grupa Wyszehradzka, współpraca państw Trójmorza – podkreślił.

- Nasza praca, nasza służba dla naszych narodów polega na zaplataniu nitek wiążących oba nasze państwa i narody. Każde spotkanie i każda rozmowa, każde wzajemne zrozumienie i wykonanie nawet jakiegoś drobnego działania na rzecz przyjaźni i drugiego państwa jest kolejną nicią wzmacniającą tę wieź, tę wspólnotę naszą, jest dodaniem kolejnych ściegów do wielkiego kobierca, który zaczęto wiązać wtedy, kiedy powstały nasze państwa - oświadczył Duda.

Autor:js, tas/kg, mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości