Andrzej Duda na Kapitolu. "Jesteśmy gotowi ponosić ciężary wynikające z aktualnej sytuacji"

Źródło:
TVN24, PAP
Prezydent po spotkaniach na Kapitolu: to były bardzo ciekawe i bardzo dobre rozmowy
Prezydent po spotkaniach na Kapitolu: to były bardzo ciekawe i bardzo dobre rozmowyTVN24
wideo 2/24
Prezydent po spotkaniach na Kapitolu: to były bardzo ciekawe i bardzo dobre rozmowyTVN24

Prezydent Andrzej Duda spotkał się na Kapitolu z najważniejszymi amerykańskimi senatorami z partii demokratów i republikanów, a także ze spikerem Izby Reprezentantów Mikiem Johnsonem oraz z liderem mniejszości Hakeemem Jeffriesem. - Nasze relacje są znakomite i budujemy je niezależnie od tego, kto w danym momencie rządzi - mówił po odbytych rozmowach. Duda przekazał, że jego propozycja zwiększenia wydatków na obronność do trzech procent PKB spotkała się "z dużym zrozumieniem".

Andrzej Duda i Donald Tusk pojawili się wspólnie we wtorek w Waszyngtonie. Wizyta odbywała się w 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Polscy liderzy spotkali się w Białym Domu z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem.

Ponadto Andrzej Duda odbył wcześniej spotkania z przywódcami demokratów i republikanów na Kapitolu. - Będziemy rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa, sytuacji w naszej części Europy, przyszłości - jeśli chodzi o budowę sojuszu między USA a Unią Europejską, i oczywiście przede wszystkim między USA a Polską - zapowiadał Duda.

Polski prezydent spotkał się z liderem większości w Senacie Charlesem Schumerem i liderem mniejszości Mitchem McConnellem, a następnie ze spikerem Izby Reprezentantów Michaelem Johnsonem oraz z liderem mniejszości Hakeemem Jeffriesem. Po rozmowach spotkał się z polskimi mediami.

Zobacz także: Relacja na żywo z wizyty prezydenta i premiera w USA

- Spotkania na Kapitolu były bardzo dobre. W Senacie i w Izbie Reprezentantów spotkałem się ze spikerami, z liderami mniejszości, to były bardzo ciekawe i bardzo dobre rozmowy - powiedział po spotkaniach Andrzej Duda. Jak przyznał, najważniejszy jest przekaz, że "nasze relacje są znakomite i budujemy je niezależnie od tego, kto w danym momencie rządzi".

- Te 25 lat obecności Polski w NATO, ten cały czas po 1989 roku, kiedy budujemy ten Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, to wszystko razem pokazuje te bardzo silne więzi i dzisiaj te znakomite spotkania (...) to pewne podsumowanie z jednej strony, ale z drugiej strony pokazanie tej sytuacji taką, jaką ona dzisiaj jest i jakie są dzisiaj jej wymagania - powiedział Duda.

"Jesteśmy gotowi ponosić ciężary wynikające z aktualnej sytuacji"

Prezydent Duda przekazał, że jego propozycja zwiększenia wydatków na obronność do trzech proc. PKB spotkała się "z dużym zrozumieniem". - Z satysfakcją przyjąłem bardzo pozytywne odniesienie się do tej propozycji, którą zgłosiłem, żeby w NATO wydatki zostały podniesione na obronność z dwóch do trzech procent, z uwagi na to, żeby pokazywać solidarność. Wszyscy wiedzą, że Stany Zjednoczone mają najpotężniejszą armię i że Stany Zjednoczone są tym gwarantem bezpieczeństwa, ale z drugiej strony my, jako członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego, traktujemy swoją obecność w Sojuszu i kwestie bezpieczeństwa odpowiedzialnie i jesteśmy gotowi ponosić ciężary wynikające z aktualnej sytuacji - mówił.

- Czym innym było pytanie o bezpieczeństwo w 2014 roku, kiedy podejmowano decyzję o dwóch procent, a co innego jest dzisiaj, po dziesięciu latach, kiedy widzimy pełnoskalową rosyjską agresję na Ukrainę i rzeczywiście realną groźbę rosyjskiego imperializmu - dodał Duda.

Prezydent: z satysfakcją przyjąłem pozytywne odniesienie się do mojej propozycji
Prezydent: z satysfakcją przyjąłem pozytywne odniesienie się do mojej propozycjiTVN24

Prezydent powiedział też, że podziękował za "obecność amerykańską w Polsce". - Mówiłem, że ta obecność w Polsce jako gwarancja bezpieczeństwa jest absolutnie konieczna, że obecność amerykańskiego żołnierza na naszej ziemi ma wielkie znaczenie dla umacniania poczucia bezpieczeństwa Polaków i narodów naszej części Europy właśnie wobec tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - mówił Duda.

"Ukraińcy zasługują na wsparcie"

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu prezydent poinformował, że jego głównym przekazem podczas rozmów była konieczność wsparcia Ukrainy. - Oczywiście mówiłem, że jeżeli chcemy być bezpieczni, to trzeba dzisiaj wspierać także i Ukrainę, bo to ma znaczenie kluczowe. Ukraińcy zasługują na wsparcie, bo ich bohaterska obrona przed rosyjską inwazją musi budzić szacunek. Dzisiaj tylko to, że ukraińska armia będzie dysponowała nowoczesną zachodnią amerykańską technologią walki i obrony może dać możliwość przechylenia szali zwycięstwa na swoją korzyść - przekonywał prezydent.

- To akcentowałem ze wszech miar - nie można pozwolić dla bezpieczeństwa Europy i NATO, w tym dla bezpieczeństwa mojego kraju, żeby Putin zwyciężył w Ukrainie - dodał Duda.

- Wsparcie finansowe dla Ukrainy jest tanie, jeżeli ktoś weźmie pod uwagę to, jakie muszą być inne formy wsparcia, gdyby doszło do wojny i do ataku na państwa NATO. Wtedy to amerykański żołnierz będzie musiał stanąć do walki zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z artykułu 5. Dzisiaj to są tylko pieniądze i warto je wydać po to, by utrzymać pokój i bezpieczeństwo - przekonywał prezydent.

"Zawsze byliśmy wiarygodnym sojusznikiem"

Prezydent przyznał, że zarówno rozmowy w Senacie, jak i w Izbie Reprezentantów były dłuższe, niż wstępnie ustalano. - Jestem bardzo wdzięczny wszystkim uczestnikom (rozmów - red.) za poświęcony czas i za zaproszenie tutaj do Kongresu, bo to są bardzo ważne spotkania z punktu widzenia naszego i europejskiego bezpieczeństwa - powiedział Andrzej Duda, zaznaczając jednocześnie, że "zawsze byliśmy wiarygodnym sojusznikiem w Stanach Zjednoczonych". - Nasi żołnierze walczyli przy boku Amerykanów w Iraku, byli w Afganistanie wtedy, kiedy była taka potrzeba - podkreślił.

- Dzisiaj oczywiście jesteśmy wdzięczni za amerykańską obecność w Polsce, jesteśmy wdzięczni za wsparcie, ale również i my wydajemy ponad cztery procent na naszą obronność, między innymi kupując uzbrojenie tutaj, w Stanach Zjednoczonych. To zarazem w oczywisty sposób oznacza także i wsparcie dla amerykańskiej gospodarki, bo ten sprzęt jest tutaj produkowany - mówił podczas spotkania z mediami.

Czytaj też: Potężna pożyczka dla Polski i oferta na 96 śmigłowców Apache

Autorka/Autor:ek / prpb

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Samolot próbował wylądować dwa-trzy razy, ale nie udało mu się to - wspomniał Subchonkuł Rachimow, pasażer Embraera 190, który w środę rano rozbił się nieopodal miasta Aktau w Kazachstanie. Subchonkuł ocenił, że gdyby nie manewr pilota, "wszyscy byśmy zginęli". Zaur Mamedow też był na pokładzie tego samolotu. Wracał z pogrzebu ojca. Kiedy doszło do katastrofy, nagrał wiadomość do przyjaciółki: "Nie martw się. Nasz samolot spadł i się rozbił. Żyję. Jestem gdzieś w Kazachstanie".

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Źródło:
Zakon, BBC, Nastojaszczeje Wremia, PAP, tvn24.pl

Kierowca taksówki zjechał z jezdni na chodnik i staranował na nowojorskim Manhattanie przechodniów. Siedem osób, w tym 9-letnich chłopiec, zostało rannych. Trzy osoby przewieziono do szpitala - poinformowała policja dodając, że kierowca najprawdopodobniej zasłabł.

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Źródło:
Reuters, PAP, ABC7

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło przeprowadzenie zmasowanego ataku na infrastrukturę energetyczną w Ukrainie. Resort ocenił, że "cel ataku został osiągnięty, wszystkie obiekty zostały trafione". Inne dane podaje strona ukraińska. Atak, nazywając go "skandalicznym", potępił prezydent USA Joe Biden. Poinformował przy tym, że polecił Pentagonowi kontynuowanie wzmożonych dostaw broni do Ukrainy.

Rosja potwierdza zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Reakcja Joe Bidena

Rosja potwierdza zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Reakcja Joe Bidena

Źródło:
PAP

Kiedy zdjęto rusztowanie, poznaniacy przecierali oczy ze zdumienia. Ci starsi mogli zastanawiać się, czy właśnie nie przenieśli się w czasie. Od listopada Dom Książki przy ulicy Gwarnej wygląda, jak pół wieku temu tuż przed otwarciem. A może nawet lepiej.

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Źródło:
tvn24.pl

Kilkaset osób musiało zostać ewakuowanych po tym, jak doszło do awarii wyciągu krzesełkowego w alpejskim ośrodku narciarskim Le Devoluy w południowo-wschodniej Francji. Nagranie świadka tej akcji udostępniła agencja Reuters.

Awaria wyciągu, utknęło kilkaset narciarzy. Nagranie z ewakuacji we francuskich Alpach

Awaria wyciągu, utknęło kilkaset narciarzy. Nagranie z ewakuacji we francuskich Alpach

Źródło:
Reuters

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Siły lojalne wobec obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada zorganizowały zasadzkę na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nowych władz - poinformowała tymczasowa administracja kraju w czwartek nad ranem. Przekazano, że zginęło 14 osób, a dziesięć kolejnych zostało rannych.

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią. W części kraju na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami, które będą ograniczać widzialność.

Uwaga na gołoledź i gęste mgły. IMGW ostrzega

Uwaga na gołoledź i gęste mgły. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Kościół katolicki obchodzi w czwartek drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w którym wspomina świętego Szczepana - pierwszego męczennika. W środę w Kazachstanie rozbił się samolot Embraer 190, zginęło 38 osób. W świątecznym orędziu papież Franciszek zaapelował o pokój w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 26 grudnia.

Drugi dzień świąt, katastrofa samolotu, orędzie papieża

Drugi dzień świąt, katastrofa samolotu, orędzie papieża

Źródło:
TVN24, PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

1036 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Nie milkną echa zmasowanego ataku na obiekty energetyczne Ukrainy, jaki w nocy z wtorku na środę dokonała Rosja. Prezydent USA Joe Biden określił go jako "skandaliczny". Drony dalekiego zasięgu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zniszczyły skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim, który jest jednym z największych w Rosji. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zniszczyli skład amunicji na jednym z największych rosyjskich poligonów

Ukraińcy zniszczyli skład amunicji na jednym z największych rosyjskich poligonów

Źródło:
PAP

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zniszczyła skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim. Do tego celu użyła dronów dalekiego zasięgu. Poligon ten jest jednym z największych w Rosji, a skład służył do zaopatrywania rosyjskich wojsk na froncie donieckim. Informację przekazała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w SBU.

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

Źródło:
PAP

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl
"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24

Czworo podróżnych przyleciało z różnych kierunków: Niemiec, Włoch, Grecji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach wszyscy zostali zatrzymani. 

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Źródło:
tvn24.pl
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium