Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts 9 stycznia przyjedzie do Warszawy. Ma wygłosić przemówienie na Uniwersytecie Warszawskim z okazji jubileuszu prof. Marka Safjana - dowiedział się portal tvn24.pl. Informację potwierdziły służby prasowe TSUE. Na uroczystości pojawi się też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który powiedział nam, że wystąpienia mogą "nawiązywać do współczesności".
Marek Safjan, który jest polskim sędzią Trybunału Sprawiedliwości, w sierpniu zeszłego roku skończył 70 lat. Z tej okazji otrzyma wydaną dla niego księgę. Uroczystość odbędzie się 9 stycznia w auli starej biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, z którym jest związany.
Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE w odpowiedzi na nasze pytanie potwierdził "udział prezesa Leanertsa w obchodach jubileuszu prof. Safjana".
Prezes TSUE ma zabrać głos
Zgodnie z programem prof. Koen Lenaerts na UW ma wygłosić laudację na cześć jubilata. W programie jest także dyskusja panelowa “O wykładni prawa - w poszukiwaniu słusznego prawa”.
Gościem uroczystości będzie też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który podkreślił w rozmowie z tvn24.pl, że wystąpienia mogą "nawiązywać do współczesności".
- Trudno, by w atmosferze walki o sądownictwo do tego nie nawiązywać – dodał.
Prezes TSUE poprzednio był w Polsce na zaproszenie polskiego rządu w sierpniu na obchodach ustanowionego w Unii w 2008 roku Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Za jego organizację odpowiadało Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało konferencję na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Wniosek o wykluczenie Lenaertsa
W marcu zeszłego roku Tomasz Szafrański, występujący przed TSUE jako pełnomocnik prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, złożył wniosek o wyłączenie Koena Lenaertsa z postępowania w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących niezależności nowej Krajowej Rady Sądownictwa od polityków.
Wyjaśnił, że chodzi m.in. o udział prezesa TSUE w konferencjach organizowanych w Polsce przez środowiska, które - jak zaznaczył - kontestują zmiany w wymiarze sprawiedliwości w naszym kraju. Trybunał nie zgodził się na wykluczenie swojego prezesa.
Wyrok TSUE dotyczący nowej Izby Dyscyplinarnej
W listopadzie trybunał orzekł, że polski Sąd Najwyższy ma zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.
Zdaniem TSUE, gdyby Sąd Najwyższy uznał, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby - zgodnie z wyrokiem trybunału - przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do Izby Dyscyplinarnej należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.
W komunikacie prasowym wydanym po ogłoszeniu wyroku trybunał stwierdził między innymi, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa przedkładająca wnioski z rekomendacją do powołania na stanowisko sędziego może zostać uznana za obiektywną, "pod warunkiem jednak", że sama będzie "wystarczająco niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej".
Autor: Grzegorz Łakomski / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock