Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24
Tusk: mamy aresztowanych dziewięciu podejrzanych, którzy zaangażowali się w akty sabotażu w Polsce
Tusk: mamy aresztowanych dziewięciu podejrzanych, którzy zaangażowali się w akty sabotażu w PolsceTVN24
wideo 2/7
Tusk: mamy aresztowanych dziewięciu podejrzanych, którzy zaangażowali się w akty sabotażu w PolsceTVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Donald Tusk był pytany w "Faktach po Faktach" o swoją zapowiedź, że w tym tygodniu przekaże informacje na temat akcji sabotażu, dywersji i prowokacji. - Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział premier. - Odzyskujemy tę kontrolę. Nie było takiej kontroli - dodał.

Wskazywał, że chodzi między innymi o zbadanie wpływów "rosyjskiej agentury", czy generalnie Kremla, "na to, co się dzieje w Polsce, także na różnych szczeblach władzy i administracji". Ocenił, że do tego będzie potrzebna komisja, której powołanie już zapowiedział.

Pytany, kiedy będzie zarządzenie o powołaniu tej komisji, odparł, że we wtorek. - Jutro na posiedzeniu rządu poinformuję o szczegółach, a następnie (poinformuję - red.) media. I zostanie wydane stosowne rozporządzenie, dotyczące także składu - dodał.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z ROZMOWY Z DONALDEM TUSKIEM W "FAKTACH PO FAKTACH" >>

Kiedy zarządzenie o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich? Tusk: jutro
Kiedy zarządzenie o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich? Tusk: jutroTVN24

Tusk: sprawa jest bardzo poważna

- Co do aktów sabotażu i dywersji, sprawa jest bardzo poważna. Dotyczy kilku państw europejskich. W tej chwili z całą pewnością Litwy, Łotwy, Polski - kontynuował. - Ze Szwecji płyną także sygnały, że obawiają się, że niektóre z dziwnych zdarzeń mogą być także efektem sabotażu - dodał.

Mówił też o konkretach: - Mamy w tej chwili aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce.

- Dotyczy to pobicia, podpalenia, próby podpalenia - uściślił. - Mówimy tutaj o wynajętych ludziach. Czasami są to ludzie ze świata przestępczego. I dotyczy to zarówno obywateli ukraińskich, białoruskich i polskich - zaznaczył.

Tusk: mamy aresztowanych dziewięciu podejrzanych, którzy zaangażowali się w akty sabotażu w Polsce
Tusk: mamy aresztowanych dziewięciu podejrzanych, którzy zaangażowali się w akty sabotażu w PolsceTVN24

Szef rządu wskazywał, że "za tymi próbami, które zidentyfikowaliśmy - bo nasze służby zresztą w porozumieniu z sojusznikami pracują bardzo intensywnie - dość głośna była sprawa wrocławska, gdzie udaremniono próbę podpalenia zakładu produkującego farby, w pobliżu był zakład chemiczny". - I było to na zlecenie służb rosyjskich, co stwierdzono już bezdyskusyjnie - powiedział Tusk.

Zauważył też, że "mamy do czynienia z aktami sabotażu na Litwie, podpalenie składu Ikei". - Te same osoby, które zostały tam zatrzymane, mogą mieć także związek z próbami akcji sabotażowych, chodzi głównie o podpalenia, także na terenie Polski - powiedział.

CZYTAJ TEŻ: "To może zaryzykujemy". Tusk o prezydencie i "jedynej szansie" w sprawie KRS

Zapytany, o jakie sytuacje chodzi, odparł, że "nie będzie ujawniał szczegółów, o jakich miejscach mówimy". - Jak będzie taka możliwość czy potrzeba, to będziemy o tym mówili publicznie. Ale na razie toczy się nie tylko śledztwo, ale także akcja, która jest zakrojona na szeroką skalę w celu wyeliminowania tego typu zagrożeń. A więc także zatrzymania ewentualnych innych potencjalnych sprawców - mówił.

- Chcę tę sprawę postawić bardzo jasno. Po pierwsze, państwo działa w tej kwestii, w porozumieniu z naszymi sąsiadami i sojusznikami. I jestem naprawdę zadowolony z efektywności w tej chwili naszych służb - oznajmił. - Po drugie, zagrożenie tego typu akcjami, jak powiedziałem, jest realne nie tylko w Polsce - dodał.

CZYTAJ TEŻ: Tusk o pushbackach i sytuacji na granicy. Mówi o "oczywistym konflikcie"

Tusk: jest to najmniej kilka osób, których działania miały charakter politycznej dywersji

Jak mówił premier, drugi element dotyczący badania przypadków dywersji i sabotażu to ten "polityczny". - Często słyszę takie opinie, czy taki niepokój, że "premier Tusk teraz ma zamiar się odegrać na PiS-ie". Komisja, która ma zbadać te ewentualne wpływy rosyjskie na polską politykę w ostatnich latach, nie ma na celu żadnej konfrontacji z opozycją. Mnie w ogóle nie interesują barwy partyjne ewentualnych ustaleń personalnych. Nam chodzi o wyeliminowanie zagrożenia, które jest tu i teraz, dziś i jutro - zapewnił. 

Zapytany, czy zna skalę infiltracji Rosji w szeregach PiS-u, odparł: - Pani zna tę skalę (zwrócił się do prowadzącej - red.), wszyscy znacie tę skalę, tylko w sposób dla mnie zupełnie zrozumiały, chociaż trudny do zaakceptowania, od lat wypieramy tę świadomość. 

Dopytywany, kogo konkretnie ma na myśli, odparł: - Czy chce pani cały rejestr nazwisk osób, które pojawiły się w polskiej polityce, których patronem był albo Antoni Macierewicz, albo minister (Michał) Dworczyk, albo generalnie warstwa rządząca ze strony PiS-u, które buszowały w Polsce absolutnie bezkarnie?

- Jeśli chodzi o pana Antoniego Macierewicza, weźmy na przykład osoby, które pod nadzorem i z inicjatywy pana Macierewicza weryfikowały polskie służby wojskowe. Pan (Leszek - red.) Sykulski, znany propagator polityki putinowskiej w Polsce, nie ukrywa tego, jest autorem wystąpień publicznych przeciwko Ukrainie i za Rosją, pan pułkownik (Krzysztof - red.) Gaj, promowany przez Antoniego Macierewicza - mówił dalej Tusk.

- Chcę powiedzieć wyraźnie, że mamy do czynienia z co najmniej kilkunastoma bardzo poważnymi sprawami. Maile Dworczyka, obecność pana Gaja zarówno w sprawach związanych z dwuznacznościami przy Macierewiczu, jak i przy aferze mailowej u pana Dworczyka. Kłopot polega na tym, że jest to najmniej kilka osób, których działania miały ewidentnie charakter takiej politycznej dywersji. Od tego są służby, żeby te osoby zostały wyeliminowane z życia publicznego. Ale problem polega na tym, że one były bardzo troskliwie zaopiekowane politycznie przez polityków z pierwszej linii. I dlatego ta sprawa musi być wyjaśniona - kontynuował Tusk.

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk mówił także o działaniach, które ma podjąć komisja do spraw badania rosyjskich wpływów. - Nie proponuję i nie będę proponował, żeby komisja wydała wyrok i wyeliminowała z życia publicznego pana Kaczyńskiego czy pana Macierewicza - podkreślił. 

Szef rządu został także zapytany, czy jego zdaniem prezes PiS Jarosław Kaczyński też w pewnym sensie, świadomie lub nie, działa pod wpływem Rosji. - Ilość zdarzeń w ostatnich kilkunastu latach i konsekwentne unikanie, blokowanie konsekwencji o charakterze prawnym czy organizacyjnym układa się w niepokojącą całość - odparł. 

Jak mówił dalej, "w okolicy pana Macierewicza działały osoby, które właściwie rozbroiły w jakimś sensie polską armię, które ugodziły polskie służby wojskowe, wywiadowcze".  Dodał, że "ta pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza". 

Tusk wspomniał też o byłym już sędzim Tomaszu Szmydcie, który poprosił o azyl na Białorusi. - To był człowiek wynajęty przez pana Ziobro, wynajęty przez PiS do rozmontowania polskiego systemu sądowniczego. Tacy ludzie trafiali w najbardziej newralgiczne punkty - powiedział.

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza
Tusk: w okolicy Macierewicza działały osoby, które rozbroiły polską armięTVN24

Tusk: chcesz pokoju, szykuj się na wybory

Tusk odniósł się też m.in. do wypowiedzi byłego premiera Mateusza Morawieckiego dla węgierskiego tygodnika "Mandiner". Wywiad opatrzono tytułem "Bruksela jest zagrożeniem dla europejskiej demokracji". Według Morawieckiego, blokowanie przez Komisję Europejską funduszy unijnych było próbą "wpłynięcia na wynik demokratycznych wyborów w suwerennym państwie członkowskim", co jest "poważnym zagrożeniem dla demokracji i całego projektu europejskiego".

Szef rządu stwierdził, że tego typu wypowiedzi są "dobrze skoordynowane z promowaniem i współpracą z antyeuropejskimi i prorosyjskimi siłami politycznymi". - Nie wiem, dlaczego Morawiecki nadal z uporem buduje ten eurosceptyczny i coraz wyraźniej prorosyjski front w Europie. To jest niewybaczalne, nie do zaakceptowania - ocenił Tusk. Podkreślił, że dziś celem Władimira Putina jest nie tylko destabilizacja w państwach europejskich, np. poprzez akcje sabotażu, ale też polityczna wojna o Parlament Europejski. - Sparafrazuję: "Chcesz pokoju, szykuj się na wybory", bo bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa Polski jest utrzymanie jedności europejskiej - powiedział, zaznaczając, że obecnie ta jedność, w sytuacji wojny na Ukrainie, jest na dość imponującym poziomie.

Tusk przestrzegł, że "jeśli wybory do Parlamentu Europejskiego wygrają ci, dla których Bruksela, Paryż, Berlin to jest problem, to może być polityczna katastrofa".

CZYTAJ TEŻ: Kontrowersyjny spot PO. "Będę się bił twardo, nie odstawię nogi"

Autorka/Autor:akr/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W parku rozrywki w Portland w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii jednej z atrakcji. Blisko 30 osób na około pół godziny zawisło nad ziemią w mocno wychylonych pozycjach. Do incydentu doszło w dniu otwarcia lunaparku w nowym sezonie.

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Źródło:
CNN

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Gryficcy policjanci zatrzymali rodziców, którzy bili swoją roczną córeczkę gałęziami, a wcześniej szukali dla dziecka egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jest w dobrym stanie. Kobieta trafiła na oddział psychiatryczny, ojciec usłyszał zarzut narażenia córki na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. Lokalnie może sypnąć gradem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Antycyklon afrykański, którego nazwano Minos, nadciąga nad Włochy. Sprawi, że temperatura powietrza sięgnie miejscami 42-43 stopni Celsjusza. Według prognoz meteorologów upał ma być piekielny i dlatego zjawisku, które ja przyniesie, nadano imię z sędziego z "Boskiej komedii" Dantego. Minos, bo o nim mowa, wyznaczał miejsce grzesznym duszom. 

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ponad 90 państwo podpisało komunikat końcowy w sprawie Ukrainy w zakończonym w niedzielę szczycie w szwajcarskim Buergenstock. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten krok, są: Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Ogromny pożar zabytkowego neogotyckiego pałacu Stolbergów we Wrocławiu udało się ugasić. Akcja straży pożarnej trwała przez całą noc aż do poniedziałkowego poranka. Po kilku godzinach ogień znów się pojawił, strażacy ponownie musieli dogaszać pożar. Nikt nie został poszkodowany.

Pożar w opuszczonym pałacu. Strażacy walczyli z ogniem całą noc

Pożar w opuszczonym pałacu. Strażacy walczyli z ogniem całą noc

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Nie żyje szesnastolatek przygnieciony przez upadające drzewo w miejscowości Carlton in Lindrick w Anglii. Policja poinformowała o zatrzymaniu trzech osób w związku z tragedią, w tym dwóch pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci.

Nie żyje 16-latek przygnieciony przez drzewo. Policja zatrzymała trzy osoby

Nie żyje 16-latek przygnieciony przez drzewo. Policja zatrzymała trzy osoby

Źródło:
tvn24.pl

Jestem w parlamencie już kolejną kadencję i naprawdę nie zaskakują mnie tego rodzaju rzeczy - mówił w TVN24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Odnosił się do swojego partyjnego kolegi Dariusza Mateckiego, który w nocy z czwartku na piątek wszedł na dach budynku Sejmu.

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Źródło:
TVN24

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

Na konferencji pokojowej w Szwajcarii zawarto porozumienie w trzech ważnych dla Ukrainy kwestiach. Polska przegrała na Euro z Holandią. Nie żyje chłopiec, który wpadł pod kosiarkę. Od poniedziałku rusza monitoring recept na opiody. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 17 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, Reuters

Awantura o królika we wrocławskim przedszkolu. Zdaniem aktywistów był "skrajnie zaniedbany" i dlatego go odebrali. Dyrektorka przedszkola jest innego zdania i zawiadomiła policję o kradzieży.

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Źródło:
tvn24.pl

845 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek zarejestrowano aktywność rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95 - podały ukraińskie media, powołując się na wpisy w kanałach monitorujących na Telegramie. Siły rosyjskie zrzuciły na Charków bombę lotniczą. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Syn prezydenta Serbii Danilo Vuczić uczestniczył w bójce serbskich kibiców z albańskimi, do której doszło przed niedzielnym meczem mistrzostw Europy pomiędzy Serbią i Anglią w Gelsenkirchen.

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Bójka kibiców przed meczem Euro. Wśród uczestników syn prezydenta

Źródło:
PAP

Strzelanina niedaleko Austin, w stanie Teksas. Doszło do niej podczas obchodów święta Juneteenth, upamiętniającego ostateczne zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Dwie osoby zginęły, a sześć, w tym dwoje dzieci, zostało rannych.

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Strzelanina podczas koncertu. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiła przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

77. ceremonia wręczenia nagród Tony zakończona. Statuetki zdobyli m.in. Daniel Radcliffe, Sarah Paulson czy znany z serialu "Sukcesja" Jeremy Strong. Wyróżnione zostały sztuki takie, jak "The Outsiders" czy "Stereophonic". Pełną listę zwycięzców prezentujemy poniżej. 

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Źródło:
NPR, tvn24.pl

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl