Prawa pacjenta – jakie przywileje ma pacjent? Komu przysługują szczególne uprawnienia?

Źródło:
gov.pl, nfz.gov.pl, tvn24.pl
Rzecznik Praw Pacjenta o "niepokojących sygnałach" ws. usług medycznych
Rzecznik Praw Pacjenta o "niepokojących sygnałach" ws. usług medycznychTVN24
wideo 2/4
Rzecznik Praw Pacjenta o "niepokojących sygnałach" ws. usług medycznychTVN24

Każdemu obywatelowi przysługuje nie tylko prawo do leczenia, ale też szereg towarzyszących mu innych praw. Ich celem jest zapewnienie najwyższego poziomu i komfortu pacjentów podczas korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Jakie prawa przysługują każdemu pacjentowi? Kto może korzystać z dodatkowych, szczególnych uprawnień?

● Prawa pacjenta to zbiór praw mających gwarantować pacjentom bezpieczeństwo i komfort. ● Pacjent ma m.in. prawo do leczenia, wyrażania zgody na nie oraz do poszanowania prywatności. ● Nad przestrzeganiem praw pacjenta czuwa Rzecznik Praw Pacjenta. ● Określone grupy pacjentów posiadają dodatkowe, szczególne uprawnienia.

Zgodnie z polską konstytucją każdy ma prawo do ochrony zdrowia. W związku z tym "obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych".

Prawa pacjenta

Każdy pacjent, czyli zgodnie z definicją "osoba zwracająca się o świadczenie zdrowotne lub  korzystająca ze świadczeń", posiada określone prawa. Zbiorczo prawa te, wynikające z konstytucji oraz przepisów niższego rzędu, nazywane są prawami pacjenta. Do przestrzegania praw pacjenta zobowiązane są wszystkie podmioty uczestniczące w udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Prawa pacjenta bywają różnie porządkowane, najczęściej wyróżnia się jednak 11 takich praw:

● Prawo do świadczeń zdrowotnych, ● Prawo do informacji, ● Prawo do wyrażania zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych, ● Prawo do tajemnicy informacji, ● Prawo do zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych, ● Prawo do zgłaszania sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza, ● Prawo do dokumentacji medycznej, ● Prawo do poszanowania intymności i godności, ● Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, ● Prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej, ● Prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.

ZOBACZ TEŻ: Rehabilitacja NFZ. Komu przysługuje i na jakich zasadach?

Prawo do świadczeń zdrowotnych

Każdy pacjent ma prawo do uzyskania świadczenia zdrowotnego, które odpowiada wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. W stanie nagłym, czyli jeżeli zagrożone jest twoje życie lub zdrowie, pacjent ma ponadto prawo do natychmiastowego otrzymania pomocy medycznej bez skierowania. 

W ramach prawa do świadczeń zdrowotnych mieści się także uprawnienie do żądania, aby lekarz udzielający świadczeń zasięgnął opinii innego lekarza lub zwołał konsylium lekarskie, a pielęgniarka lub położna zasięgnęła opinii innej pielęgniarki lub położnej.

Prawo do informacji

Pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia, jeżeli ukończył 16. rok życia. Informacja ta powinna być udzielona w sposób przystępny.

W ramach tego prawa mieści się prawo do informacji o stanie zdrowia, rozpoznaniu, dostępnych i proponowanych metodach diagnostycznych i leczniczych, a także o przewidywanych następstwach proponowanego leczenia, ich wynikach i rokowaniach.

Prawo do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Pacjent, który ukończył 16 lat, ma prawo do wyrażenia lub nie wyrażenia zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie mu innego świadczenia zdrowotnego.

Szczególnym przypadkiem jest sytuacja zgody na zabieg operacyjny albo na zastosowanie metody o podwyższonym ryzyku. Wówczas zgoda pacjenta musi być wyrażona na piśmie.

Prawo do tajemnicy informacji

Prawem pacjenta jest jego oczekiwanie zachowania w tajemnicy wszystkich informacji związanych z nim i jego zdrowiem przez osoby wykonujące zawód medyczny i udzielające świadczeń zdrowotnych.

Prawo to wiąże się z obowiązkiem zachowania tzw. tajemnicy lekarskiej, która zdefiniowana została w ustawie o zawodach lekarza i dentysty.

Prawo do zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych

Pacjent może zgłaszać osobom wykonującym zawód medyczny i innym podmiotom wskazanym w ustawie niepożądane działania produktów leczniczych.

Prawo do zgłaszania sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza

Pacjent ma prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii lub orzeczenia lekarza, jeżeli mają one wpływ na jego prawa lub obowiązki. Przykładem może być opinia o braku wskazań do świadczenia zdrowotnego w uzdrowisku.

Swój sprzeciw pacjent może wnieść za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta do Komisji Lekarskiej, która przy nim działa. Każdy sprzeciw należy obowiązkowo uzasadnić.  

Prawo do dokumentacji medycznej

Prawem pacjenta jest dostęp do dokumentacji medycznej, która dotyczy jego stanu zdrowia i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.

Ustawodawca w sposób szczegółowy określił co powinno się znaleźć w dokumentacji medycznej pacjenta. Podmiot udzielający świadczenia przechowuje ją przez 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonany został ostatni wpis. 

Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta

W czasie udzielania świadczeń zdrowotnych powinny być uszanowane intymność i godność pacjenta. Ma on także prawo do obecności bliskiej osoby przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. 

W ramach prawa do poszanowania intymności i godności pacjenta mieści się ponadto prawo do leczenia bólu oraz umierania w spokoju i godności.

Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego

Pacjent, który przebywa w szpitalu lub udzielane mu są inne całodobowe świadczenia zdrowotne, ma prawo do osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego kontaktu z innymi osobami. Pacjent ma również prawo takiego kontaktu odmówić.

W zakresie tego uprawnienia mieści się również prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, która nie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Przykładem jest m.in. opieka nad kobietą w ciąży, w trakcie porodu lub połogu, a także opieka nad dzieckiem. 

Prawo do opieki duszpasterskiej

Pacjent przebywający w szpitalu lub innym stacjonarnym i całodobowym podmiocie leczniczym ma prawo do opieki duszpasterskiej. W razie pogorszenia się stanu zdrowia lub zagrożenia życia pacjentowi takiemu musi zostać umożliwiony kontakt z duchownym jego wyznania. 

Prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie

Pacjent przebywający w szpitalu lub innym stacjonarnym i całodobowym podmiocie leczniczym ma prawo do korzystania z depozytu na rzeczy wartościowe. Przechowywanie rzeczy w depozycie musi przy tym być bezpłatne - nie można oczekiwać od pacjenta, że będzie ponosił jego koszty.

ZOBACZ TEŻ: Wynagrodzenie chorobowe – jak obliczyć jego wysokość? Kiedy wypłaca je pracodawca, a kiedy ZUS?

Rzecznik Praw Pacjenta 

W ramach troski o prawidłowe przestrzeganie praw pacjenta ustanowiony został Rzecznik Praw Pacjenta. Jego zadaniem jest sprawienie, aby pacjentom zapewniany był najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa i komfortu podczas korzystania ze świadczeń medycznych.

Do zadań Rzecznika Praw Pacjenta należy m.in:

● prowadzenie postępowań w sprawie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, ● prowadzenie postępowań wyjaśniających, ● ochrona praw pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń udzielanych przez szpital psychiatryczny, ● opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów projektów aktów prawnych w zakresie ochrony praw pacjenta, ● współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, które w celach statutowych mają wymienioną ochronę praw pacjenta, ● analiza skarg pacjentów.

Swoje zadania Rzecznik Praw Pacjenta realizuje przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Jego siedziba mieści się w Warszawie, a wszystkie szczegóły, w tym godziny otwarcia i numery telefonów, znaleźć można na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta.

Jeżeli pacjent uzna, że jego prawa zostały naruszone, może złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjent taki może też podjąć inne działania, m.in.:

● interwencję u bezpośredniego przełożonego osoby udzielającej świadczenia, a kolejno do kierownictwa placówki, ● jeżeli naruszenie dotyczy czynności medycznej, zwrócenie się do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, działającego przy Okręgowej i Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz Okręgowej i Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych, ● skierowanie skargi do Narodowego Funduszu Zdrowia, ● złożenie skargi do świadczeniodawcy, ● skierowanie sprawy do sądu. 

Uprawnienia szczególne

Niektóre grupy pacjentów posiadają dodatkowo szczególne uprawnienia. Obejmują one m.in. korzystanie ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością, czy otrzymywania bezpłatnych leków. Aby skorzystać z takich uprawnień konieczne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z nich.

Uprawnienia szczególne przysługują:

● dzieciom, ● kobietom w ciąży i w okresie połogu, ● osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności, ● osobom po 75. roku życia, ● osobom chorym na gruźlicę, ● osobom zakażonym wirusem HIV, ● osobom uzależnionym od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych, ● zasłużonym honorowym dawcom krwi, ● dawcom krwi, którzy oddali co najmniej trzy donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, ● dawcom przeszczepu, ● zasłużonym dawcom przeszczepu, ● kombatantom, ● inwalidom wojennym, ● inwalidom wojskowym, ● cywilnym ofiarom działań wojennych, ● osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, ● osobom represjonowanym, ● działaczom opozycji antykomunistycznej oraz w powodów politycznych, ● małżonkom kombatantów, osób represjonowanych, inwalidów wojennych.

ZOBACZ TEŻ: Dodatki do emerytury – kto może na nie liczyć? Ile wynoszą?

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: gov.pl, nfz.gov.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prokurator zaryzykował, opierając się na opiniach prawnych, które uznał za słuszne. Teraz musi wystąpić do Rady Europy o uchylenie immunitetu i ponowić czynności, które zostały już przeprowadzone - mówiła na antenie TVN24 sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis" odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego. Oceniła jednak, że "w pierwszej kolejności prokuratura złoży zażalenie na postanowienie sądu".

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Źródło:
TVN24

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

To, że sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury o areszt jednej z osób, które są podejrzewane, nie może przesłaniać wielkiej pracy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego. - Sądzę, że prokuratura wyciągnie z tego wnioski, wystąpi do Rady Europy - dodał.

Romanowski na wolności. Siemoniak: sądzę, że prokuratura wyciągnie z tego wnioski

Romanowski na wolności. Siemoniak: sądzę, że prokuratura wyciągnie z tego wnioski

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski, w otoczeniu innych polityków PiS, wystąpił w środę rano na konferencji prasowej w Sejmie. Zapowiedział, że zawiadomi prokuraturę w sprawie - jak mówił - "nielegalnego zatrzymania go". Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że o sprawie "będą powiadamiane instytucje międzynarodowe", w tym Europejski Trybunał Praw Człowieka.

"My tak tego nie zostawimy". Romanowski i Błaszczak na konferencji w Sejmie

"My tak tego nie zostawimy". Romanowski i Błaszczak na konferencji w Sejmie

Źródło:
TVN24

Roman Giertych, poseł KO i szef zespołu do spraw rozliczeń PiS, w serii wpisów skrytykował Prokuraturę Krajową. "Przez setki godzin pracowaliśmy nad sprawą Funduszu Sprawiedliwości. Dziś główny podejrzany wychodzi na wolność, bo Prokuratura Krajowa zapomniała złożyć wniosek o uchylenie immunitetu do Rady Europy. Kompromitacja" - ocenił. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk został zapytany, czy w związku z sytuacją poda się do dymisji.

Giertych: to kompromitacja Prokuratury Krajowej

Giertych: to kompromitacja Prokuratury Krajowej

Źródło:
tvn24.pl

22-letni Ignacy zginął podczas górskiej wspinaczki w Islandii. O jego śmierci poinformował bloger, z którym wcześniej młody Polak wspinał się na najwyższy szczyt wyspy. "Wybrał dłuższy i ambitniejszy szlak, z którego już do nas nie wrócił" - napisał.

22-letni Polak zginął w górach Islandii. "Wybrał dłuższy i ambitniejszy szlak"

22-letni Polak zginął w górach Islandii. "Wybrał dłuższy i ambitniejszy szlak"

Źródło:
tvn24.pl, TVP3 Bydgoszcz

Hollywoodzki aktor i muzyk Jack Black odwołał koncerty i zawiesił działalność swojego zespołu Tenacious D. Ogłosił to po tym, jak jego kolega z formacji, Kyle Gass, zażartował ze sceny nawiązując do zamachu na Donalda Trumpa. Jeden z australijskich senatorów wezwał do deportacji amerykańskich artystów.

Oburzenie po słowach ze sceny o Trumpie. Jack Black odwołuje trasę i zawiesza działalność zespołu

Oburzenie po słowach ze sceny o Trumpie. Jack Black odwołuje trasę i zawiesza działalność zespołu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Tajlandzka policja podała w środę, że prawdopodobną przyczyną śmierci sześciu obcokrajowców, których ciała znaleziono w pokoju ekskluzywnego hotelu w Bangkoku, było zatrucie cyjankiem - donosi Reuters. Służby podejrzewają, że za zabójstwem stoi jeden ze zmarłych.

Sześć ciał w ekskluzywnym hotelu. Policja o przyczynie zgonów

Sześć ciał w ekskluzywnym hotelu. Policja o przyczynie zgonów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

Ulewy nawiedziły największe miasto Kanady. We wtorek w Toronto doszło do zalania wielu ulic, podtopienia budynków i wielogodzinnych przerw w dostawie prądu. Meteorolodzy alarmują, że do podobnych sytuacji będzie dochodziło coraz częściej.

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Źródło:
PAP, CBC

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

Donald Trump się zmienił, a kandydat na wiceprezydenta J.D. Vance rozumie jego wizję kraju - powiedzieli korespondentowi "Faktów" TVN w USA Marcinowi Wronie uczestnicy republikańskiej konwencji wyborczej w Milwaukee, były szef sztabu Trumpa Corey Lewandowski i były spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy. Ten ostatni stwierdził w rozmowie z mediami na marginesie konwencji, że sytuacja na świecie przywołuje na myśl 1938 rok, a działania Władimira Putina przypominają działania Adolfa Hitlera przed II wojną światową. Były prezydent USA pojawił się publicznie w poniedziałek po raz pierwszy od sobotniego zamachu na jego życie.

"To jest inny Trump niż ten, którego widzieliście wcześniej"

"To jest inny Trump niż ten, którego widzieliście wcześniej"

Źródło:
TVN24, PAP

Pod rządami Partii Pracy Wielka Brytania stanie się "pierwszym islamistycznym krajem z bronią jądrową" - powiedział J.D. Vance, kandydat na wiceprezydenta USA u boku Donalda Trumpa. Jego słowa skrytykowali we wtorek brytyjscy politycy, w tym wicepremier Angela Rayner.

Wielka Brytania "pierwszym islamistycznym krajem z bronią jądrową"? Poruszenie po słowach Vance'a

Wielka Brytania "pierwszym islamistycznym krajem z bronią jądrową"? Poruszenie po słowach Vance'a

Źródło:
PAP, Guardian, Middle East Monitor

875 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Wojska ukraińskie wycofały się z miejscowości Krynki na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim - poinformowała Ukraińska Prawda, powołując się na swoje źródła w piechocie morskiej. Wojsko donosi, że stało się to kilka tygodni temu. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Media: Ukraińskie wojska wycofały się z Krynek w obwodzie chersońskim

Media: Ukraińskie wojska wycofały się z Krynek w obwodzie chersońskim

Źródło:
PAP

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w oświadczeniu w 10. rocznicę zestrzelenia nad Ukrainą samolotu linii Malaysia Airlines podkreślił, że użyty wówczas system rakietowy ziemia-powietrze Buk należał bez wątpienia do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Unia Europejska ponowiła swój apel do Rosji o wzięcie na siebie odpowiedzialności za tę tragedię i pełną współpracę w wymierzaniu sprawiedliwości.

Dekada od zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines. System rakietowy "należał bez wątpienia do sił rosyjskich"

Dekada od zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines. System rakietowy "należał bez wątpienia do sił rosyjskich"

Źródło:
PAP

20-latek stracił panowanie nad autem, po czym wjechał do przydrożnego rowu, uszkadzając latarnię na trasie Przełęk-Nysa (Opolskie). Okazało się, że kierowca w podróż zabrał kota, który w pewnym momencie wskoczył mu na kolana.

Kot "sprawcą" kolizji, kierowca ukarany mandatem

Kot "sprawcą" kolizji, kierowca ukarany mandatem

Źródło:
PAP

Wystartowała kolejna kadencja Parlamentu Europejskiego. W jego ławach zasiadło 53 Polaków, w tym kontrowersyjne postacie krajowej polityki. We wtorek chwalili się zdjęciami z nowej pracy.

Kamiński, Wąsik, Obajtek i Braun w ławach europarlamentu. Pochwalili się zdjęciami z nowej pracy

Kamiński, Wąsik, Obajtek i Braun w ławach europarlamentu. Pochwalili się zdjęciami z nowej pracy

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Hiszpańskie służby potwierdziły, że zwłoki młodego mężczyzny odnalezione na Teneryfie to 19-letni Jay Slater. Poszukiwania Brytyjczyka trwały prawie miesiąc. Jego ciało znajdowało się w trudno dostępnym terenie.

Znalezione ciało to poszukiwany 19-latek. Służby potwierdzają i wskazują przyczynę śmierci

Znalezione ciało to poszukiwany 19-latek. Służby potwierdzają i wskazują przyczynę śmierci

Źródło:
Reuters, "Guardian", tvn24.pl

Dwóch 54-latków, którym zarzucono uśmiercenie około 300 piskląt kormoranów i zniszczenie ponad 100 gniazd na Jeziorze Tonowskim (woj. kujawsko-pomorskie), zostało skazanych na rok bezwzględnego pozbawienia wolności - poinformowała Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Wyrok jest nieprawomocny.

Rzeź kormoranów. Jest wyrok

Rzeź kormoranów. Jest wyrok

Źródło:
tvn24.pl

"Nie obchodzi mnie, co się stanie z Ukrainą" - deklarował J.D. Vance. Mówił też, że Ukraina będzie musiała oddać Rosji część swojego terytorium, by wojna się zakończyła. Sytuację w Polsce po zmianie władzy w 2023 roku nazwał natomiast "zamachem na demokrację". Jeśli wybory prezydenckie wygra Donald Trump, senator Vance zostanie wiceprezydentem USA.

Co kandydat Trumpa na wiceprezydenta mówił o wojnie w Ukrainie, Putinie i Polsce

Co kandydat Trumpa na wiceprezydenta mówił o wojnie w Ukrainie, Putinie i Polsce

Źródło:
tvn24.pl, Politico, NBC News, CNN, Kyiv Independent

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Premiera piątego odcinka "Rodu smoka" wywołała lawinę komentarzy wśród widzów serialu. Szczególne emocje fanów wzbudziła kontrowersyjna scena z udziałem Daemona Targaryena.

Burza po premierze najnowszego odcinka "Rodu smoka". Wszystko przez jedną scenę

Burza po premierze najnowszego odcinka "Rodu smoka". Wszystko przez jedną scenę

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Wypoczywająca w Krynicy Morskiej turystka odpłynęła 400 metrów od brzegu na dmuchanym materacu. Gdy dotarli do niej policjanci, sprawiała wrażenie, jakby się obudziła. Pouczyli 33-latkę i eskortowali ją do brzegu.

Dryfowała na dmuchanym materacu kilkaset metrów od brzegu

Dryfowała na dmuchanym materacu kilkaset metrów od brzegu

Źródło:
KPP Nowy Dwór Gdański

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl