Nowacka: Prace domowe w podstawówkach to gigantyczne obciążenie. To absurd

Źródło:
TVN24
Nowacka: prace domowe w podstawówkach to gigantyczne obciążenie
Nowacka: prace domowe w podstawówkach to gigantyczne obciążenieTVN24
wideo 2/9
Nowacka: prace domowe w podstawówkach to gigantyczne obciążenieTVN24

Jeżeli szkoła ma być dobra, to ona ma być dostosowana do potrzeb XXI wieku, a nie do rojeń Jarosława Kaczyńskiego o jego szkole z lat 50. - mówiła ministra edukacji Barbara Nowacka w "Rozmowie Piaseckiego", tłumacząc zmiany w edukacji. Stwierdziła, że prace domowe w szkołach podstawowych często są "gigantycznym obciążeniem" dla młodych osób. Ministra odniosła się też do programu "Laptop dla ucznia". - Dostałam sygnały z Ministerstwa Cyfryzacji o tym, że były głębokie nieuczciwości związane z organizacją programu - powiedziała.

Gościnią Konrada Piaseckiego była ministra edukacji Barbara Nowacka (KO). Była pytana między innymi o likwidację prac domowych. - W podstawówkach to jest gigantyczne obciążenie młodych osób, ich rodziców i często - szczególnie przy tych intensywnie wchodzących w życie młodego człowieka nowych technologiach - to absurd - mówiła o pracach domowych Nowacka.

- Rozporządzenie wyraźnie mówi, że prace (domowe - red.) mogą być zadane, ale nie powinny być oceniane. (...) To jest danie, po pierwsze, ulgi młodym osobom, bo bardzo często dodatkowych kilka godzin spędzają na przygotowaniu prac domowych i wiąże się to ze stresem. To jest też wyrównywanie szans. Dlatego że bardzo często dzieci wykonują prace domowe z rodzicami. Nie wszyscy rodzice mają kompetencje, żeby się uczyć z dziećmi fizyki, chemii, geografii. To się potem odbija negatywnie na ocenach tych dzieci. Część z rodziców ma możliwości finansowe, żeby zapłacić za korepetycje. Część nie ma. Szkoła ma wyrównywać szanse - tłumaczyła.

Zobacz też: "Dom to nie filia szkoły", ale dorośli przyzwyczaili się do zadań domowych dla dzieci

Zaznaczyła, że zmiany w kwestii oceniania prac domowych mogą wpłynąć na wyrównanie szans między uczniami. - Te dzieci, które mają czas lub rodzice mają możliwości finansowe, często mają to (zadany do domu materiał - red.) lepiej przerobione. Bardzo chciałabym, żeby szkoła realnie wyrównywała szanse, żeby dzieci mogły się w szkole nauczyć i powtórzyć z nauczycielem - mówiła.

Nowacka: prace domowe mogą być zadane, ale nie powinny być oceniane
Nowacka: prace domowe mogą być zadane, ale nie powinny być ocenianeTVN24

- Dzieci dostają za dużo wiedzy, z którą nie za bardzo wiedzą, co potem zrobić. Przychodzą do nas raporty o kryzysie psychicznym młodych osób, który w dużej mierze wynika z przeciążenia nauką i gigantycznego stresu - dodała. 

Na uwagę Konrada Piaseckiego, że pojawia się wiele negatywnych opinii, które mówią, że przez zmiany w szkołach dzieci będą "mniej wykształcone", powiedziała, że negatywne są głosy "płynące głównie ze strony polityków PiS". - Jeżeli szkoła ma być dobra, to ona ma być dostosowana do potrzeb XXI wieku, a nie do rojeń Kaczyńskiego o jego szkole z lat 50. To musi nastąpić - powiedziała Nowacka.

- Oni odrzucają zmieniający się świat. Odrzucają postęp technologiczny, który z części prac domowych - z matematyki, fizyki, polskiego - czyni absurd, bo przecież to piszą maszyny. Oni nie chcą żadnej zmiany, bo im się wydaje, że tak było najlepiej, a świat się po prostu zmienia dynamicznie. Młodzież w inny sposób się uczy, w inny sposób zapamiętuje, innymi rzeczami jest obciążona - twierdzi ministra. 

Nowacka: trwają prace nad programem, który łączyłby wychowanie obywatelskie z wątkami współczesnej historii
Nowacka: trwają prace nad programem, który łączyłby wychowanie obywatelskie z wątkami współczesnej historii

Co zamiast HiT-u? Nowacka zapowiada prace nad nowym przedmiotem

Nowacka zapowiedziała, że od 1 września w szkołach nie będzie realizowany przedmiot historia i teraźniejszość. Mówiła jednak, że trwają prace nad innym przedmiotem, który łączyłby historię współczesną z wychowaniem obywatelskim.

Czytaj też: Ministerstwo zapowiada likwidację HiT-u, ale nauczyciele wcale się nie cieszą

- Trwają prace nad tym, żeby nie od pierwszej klasy, tak jak był proponowany HiT, bo młodzież po podstawówce z intensywnym WOS-em nie potrzebuje od razu roku czy dwóch programu mówiącego o historii, o współczesności, o takim wychowaniu obywatelskim. Zmierzamy w kierunku prac nad programem, który łączyłby wychowanie obywatelskie, przygotowanie do tych przyszłych decyzji. (...) Zrozumienie podziałów dzisiejszej sceny politycznej czy systemu samorządowego wymaga zrozumienia tej historii najnowszej - mówiła.

- Wolałabym to nazwać "wychowanie obywatelskie", będzie historia współczesna, bo uważam, że to jest duży mankament systemu kształcenia, że na historię współczesną zawsze brakowało czasu. Przymierzamy się do tego i takie mamy sugestie od ekspertek, ekspertów, również nauczycielek i nauczycieli, żeby zrobić to albo w drugiej, albo w trzeciej klasie w wymiarze dwóch godzin, żeby w pierwszej klasie nie powtarzać rzeczy, które były związane z WOS-em. To jest na razie zapowiedź, a nie twarda deklaracja, rozporządzenie i decyzja - stwierdziła ministra edukacji.

Zmiany w edukacji. "Chodzi o naukę, nie o zakucie"

Nowacka zapowiedziała, że ministerstwo planuje zmianę, która doprowadziłaby o tego, żeby młodzież czytała współczesne lektury. Zaznaczyła jednak, że będzie to najwcześniej w 2026 roku. - Przyjrzałam się liście lektur z ciekawości jako obywatelka jakiś czas temu. Tam nie ma żadnej książki napisanej w XXI wieku. Dzisiaj nie możemy ich dołożyć do katalogu lektur obowiązkowych - powiedziała.

- Nauczyciele nie mają obowiązku trzymać się tego kanonu lektur i tylko tego, co jest obowiązkowe. Naprawdę mamy mądrych nauczycieli i mądre nauczycielki. Uważam, że im trzeba w dużej mierze zaufać, ale też dać wyraźny sygnał, że widzimy ich problemy, że ich słuchamy i wiemy, że są przemęczeni i przeuczeni. Wiemy, że ta wiedza, którą mają, potem nie przekłada się na ich sukcesy, a chcemy, żeby tak było. To jest wielkie wyzwanie, żeby młodzież w Polsce w XXI wieku uczyła się w szkole z XXI wieku - dodała.

- Trwają konsultacje nad tak zwanymi uszczuplonymi podstawami programowymi. Tutaj nie chodzi o to, że dziecko przerobi ileś rozdziałów, tylko ile z tego wyniesie, ile się z tego nauczy. To chodzi o naukę, a nie o zakucie - mówiła.

Nowacka o laptopach: nie ma pieniędzy, są poważne zastrzeżenia KE
Nowacka o laptopach: nie ma pieniędzy, są poważne zastrzeżenia KETVN24

Nowacka o programie "Laptopy dla ucznia"

Nowacka była pytana też o przyszłość rządowego projektu dotyczącego finansowania laptopów dla uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej.

Czytaj więcej: Flagowy program PiS zagrożony. Znamy kulisy

- Nie ma pieniędzy, są poważne zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczące przygotowania tego programu, jego sensowności, zabezpieczenia młodych przed cyberzagrożeniami. Te laptopy były bez żadnych szczególnych też pomysłów na edukację rozdawane - powiedziała Nowacka.

- Z jednej strony rozdawanie laptopów - dosyć ciężkich jak dla ucznia czwartej klas - bez pomysłu, co z nim dalej zrobić, budzi poważne wątpliwości nie tylko polityków, ale przede wszystkim ekspertów, nauczycielek, nauczycieli. To, co jest na pewno potrzebne polskiej szkole, to mądra cyfryzacja, gdzie oczywiście te tzw. urządzenia końcowe, czyli czy laptopy, czy tablety, przydadzą się młodym ludziom, szczególnie jako mechanizm wyrównywania szans. (...) To musi być powiązane z bezpieczeństwem w sieci - zaznaczała ministra.

- Dostałam też sygnały z Ministerstwa Cyfryzacji o tym, że były głębokie nieuczciwości związane z organizacją programu laptopowego - powiedziała.

Ministra edukacji zapowiedziała, że będzie rozmawiała w tej sprawie z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim. Plany zostaną przedstawione wspólnie w czwartek. - Przygotowujemy program naprawczy dotyczący i tego, co oni zrobili z laptopami, i tego, co zrobić w przyszłości - zapewniła.

Nowacka o podwyżkach dla nauczycieli. "To jest podwyżka duża i potrzebna"
Nowacka o podwyżkach dla nauczycieli. "To jest podwyżka duża i potrzebna"TVN24

"Żadna inna grupa nie była tak przeczołgana przez PiS"

- Podwyżki dla nauczycielek i nauczycieli to podwyżki na poziomie 33 procent i 30 procent. To są podwyżki, jakich PiS przez osiem lat nie osiągnął. To jest podwyżka duża i potrzebna, to jest podwyżka, którą zadeklarowaliśmy. Ta podwyżka przyjdzie do nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia. Część otrzyma w marcu, część w kwietniu. Jak rozmawiam z nauczycielkami i nauczycielami, to oni po prostu wiedzą, że to jest podwyżka sprawiedliwa - odniosła się do tematu podwyżek dla nauczycieli ministra edukacji.

Czytaj też: Nowacka o podwyżkach dla nauczycieli. "Może się tak zdarzyć, że to będzie dopiero od kwietnia"

- Oczywiście związki zawodowe chciałyby, żeby było więcej i będą szukać możliwości pokazania, jak walczą o dobrostan nauczycieli, ale pamiętajmy - żadna inna grupa zawodowa nie dostaje podwyżki na taką skalę, bo też żadna inna grupa nie była tak przeczołgana przez PiS - mówiła Nowacka. 

Autorka/Autor:ek/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Na 51. piętrze wieżowca Sky Tower we Wrocławiu włączył się alarm z powodu zadymienia. Z budynku ewakuowano tysiąc osób, na miejscu pracują strażacy.

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Zarządzenie prezydenta Warszawy dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta politycy PiS wykorzystują do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Policja ustala okoliczności zdarzenia na warszawskich Bielanach, gdzie znaleziono we wtorek rannego mężczyznę. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, a w sprawie zatrzymano jedną osobę.

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał na chodniku

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rosyjska Flota Czarnomorska straciła ostatni okręt przenoszący pociski manewrujące. Zniszczenie małego okrętu rakietowego Cyklon potwierdził we wtorek Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Źródło:
PAP

Generał Jarosław Stróżyk stanie na czele komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich. To były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu NATO i były attache obrony w Stanach Zjednoczonych, a obecnie szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Niejednokrotnie swoimi słowami dawał twarde świadectwo poparcia dla członkostwa Ukrainy w Sojuszu i sygnalizował potrzebę przestawienia europejskiej gospodarki w kierunku produkcji amunicji i sprzętu wojskowego.

Kariera w Polsce, USA i strukturach NATO. Kim jest generał Jarosław Stróżyk?

Kariera w Polsce, USA i strukturach NATO. Kim jest generał Jarosław Stróżyk?

Źródło:
TVN24

Hiszpania ogłosiła obniżenie rangi stosunków z Argentyną i odwołała swoją ambasadorkę w Buenos Aires. To reakcja na słowa prezydenta Argentyny Javiera Mileia, który w niedzielę w Madrycie nazwał żonę hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, Begonę Gomez, "skorumpowaną".

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Źródło:
PAP

Jedna osoba zginęła, 30 zostało rannych, a 23 odniosły mniejsze obrażenia w samolocie, który we wtorek leciał z Londynu do Singapuru. Siedmioro pasażerów jest w stanie krytycznym. W trakcie rejsu maszyna doświadczyła bardzo silnych turbulencji. Lokalne władze w Tajlandii, gdzie boeing musiał przymusowo lądować, poinformowały, że ofiara śmiertelna to 73-letni Brytyjczyk, który prawdopodobnie doznał zawału serca.

Silne turbulencje w samolocie z Londynu. Nie żyje jedna osoba, siedem w stanie krytycznym

Silne turbulencje w samolocie z Londynu. Nie żyje jedna osoba, siedem w stanie krytycznym

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Reuters, PAP, "Guardian"

Były szef Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki zatrudnił sześć osób, które nie świadczyły żadnej pracy, a jedynie były zaangażowane w jego kampanię wyborczą do Sejmu. W ciągu kilku miesięcy wypłacono im 900 tysięcy złotych - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Dodał, że w tej sprawie skierowano wniosek do prokuratury. W rozmowie z TVN24 Krzysztof Szczucki zaprzecza i zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Donald Tusk o Krzysztofie Szczuckim i Rządowym Centrum Legislacji: w kilka miesięcy 900 tysięcy na kampanię

Donald Tusk o Krzysztofie Szczuckim i Rządowym Centrum Legislacji: w kilka miesięcy 900 tysięcy na kampanię

Źródło:
TVN24, PAP

Informowałem o aresztowaniu dziewięciu osób. Dzisiaj w nocy zatrzymano kolejne trzy - oznajmił Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do spraw związanych z sabotażami i prowokacjami na terenie Polski. Dodał, że istnieje podejrzenie, że "służby rosyjskie miały coś wspólnego z głośnym pożarem na Marywilskiej" w Warszawie i "postępowanie w tej kwestii trwa".

Dywersja i sabotaż, Polska celem. Tusk: trzy zatrzymania w nocy

Dywersja i sabotaż, Polska celem. Tusk: trzy zatrzymania w nocy

Źródło:
TVN24, PAP

- Trzeba pozbierać, wyjaśnić i sprawdzić źródła informacji, które dotyczą Antoniego Macierewicza, także te dotyczące rozbrajania polskiej armii - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. O byłym szefie MON mówił, że "robił rzeczy w sposób dramatyczny osłabiające możliwości obronne państwa polskiego".

Donald Tusk o informacjach "dyskwalifikujących" Antoniego Macierewicza. "Ponury cień musi zniknąć"

Donald Tusk o informacjach "dyskwalifikujących" Antoniego Macierewicza. "Ponury cień musi zniknąć"

Źródło:
TVN24

Lokalne władze apelują o spokój po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi we Włoszech, w wyniku którego konieczna była ewakuacja mieszkańców. Chociaż zniszczenia okazały się niewielkie, aktywność sejsmiczna budzi niepokój - została ona bowiem odnotowana w rejonie największego superwulkanu Europy, Pól Flegrejskich.

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

"Czuliśmy, jak ziemia porusza się pod naszymi stopami"

Źródło:
PAP, The Guardian, La Reppublica

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Aptekarka Maria C. została we wtorek skazana przez Sąd Okręgowy w Kielcach na siedem lat więzienia za wyłudzenie 7,5 miliona złotych od Narodowego Funduszu Zdrowia. 77-letnia farmaceutka miała przez kilka lat wykazywać sprzedaż leków, których nigdy nie wydała pacjentom. Wyrok jest nieprawomocny.

77-letnia aptekarka ma trafić do więzienia. Za wyłudzenie ponad siedmiu milionów złotych z funduszu zdrowia

77-letnia aptekarka ma trafić do więzienia. Za wyłudzenie ponad siedmiu milionów złotych z funduszu zdrowia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, skazany na trzy miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych, powinien już trafić do więzienia. Złożył jednak wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Sąd nie podjął jeszcze decyzji. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył.

Były senator PiS nie trafił do więzienia, chce odbywać karę w systemie dozoru elektronicznego

Źródło:
TVN24, PAP

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

Córka Eminema, Hailie Jade wyszła za mąż. W mediach społecznościowych pochwaliła się zdjęciami z uroczystości, na której bawiły się wielkie gwiazdy amerykańskiej sceny muzycznej.

Córka Eminema wyszła za mąż. Zapozowała u boku taty

Córka Eminema wyszła za mąż. Zapozowała u boku taty

Źródło:
USA Today, TMZ

Kolejne dni przyniosą nam sporo ciepła, ale także wiele niebezpiecznych zjawisk. Termometry pokażą lokalnie prawie 30 stopni, ale przez kraj przetaczać będą się opady i burze. Niewykluczone są także opady gradu.

To nie koniec gwałtownych zjawisk

To nie koniec gwałtownych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce ma 85 lat. Józef Peruga przystąpił do egzaminu dojrzałości wraz z innymi uczniami w jednej ze szkół w Kaliszu. Mężczyzna zachęca młodych ludzi, by przystępowali do matur i zapewnia, że "nie ma się czego bać".

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, kalisz.pl

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela" - przekazała Polska Fundacja Muzyczna. Miał 71 lat.

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

Źródło:
PAP

Zakonnik Sebastian B. odbędzie karę 12 lat pozbawienia wolności za gwałty i molestowanie ministrantów. Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o kasację wyroku i przyznał rację sędziom orzekającym w poprzednich instancjach, którzy zrezygnowali z ponownych przesłuchań pokrzywdzonych. Zdaniem pełnomocniczki Sebastiana B. naruszyło to jego prawa procesowe. Podnosiła też, że wyrok był zbyt surowy.

Zakonnik skazany za gwałty i molestowanie. Sąd Najwyższy zajął się sprawą kasacji jego wyroku

Zakonnik skazany za gwałty i molestowanie. Sąd Najwyższy zajął się sprawą kasacji jego wyroku

Źródło:
PAP

52-latek tłumaczył policji, że zasnął za kierownicą. Na drodze ekspresowej w okolicach miejscowości Strzeszkowice Duże (woj. lubelskie) wjechał z impetem w barierę energochłonną. Ta prawdopodobnie uratowała mu życie. Drogowcy opublikowali film z tego zdarzenia.  

Zasnął i wjechał w barierę. "Zadziałała jak poduszka". Nagranie

Zasnął i wjechał w barierę. "Zadziałała jak poduszka". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl