TVN24 | Polska

Ponad 1700 zgłoszeń po ulewie w Poznaniu. Podtopione szpitale, osunęła się skarpa

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
TVN24, PAP
"Szczęśliwy ten, który miał pompę lub mógł ją pożyczyć". Relacja reportera TVN24 po ulewach w PoznaniuTVN24
wideo 2/5
TVN24"Szczęśliwy ten, który miał pompę lub mógł ją pożyczyć". Relacja reportera TVN24 po ulewach w Poznaniu

Nad Poznaniem przeszła gwałtowna nawałnica. Wiele ulic zostało podtopionych, woda zalała samochody, spowodowała ogromne korki i opóźnienia w komunikacji miejskiej. Między dwoma przystankami tramwajowymi osunęła się skarpa. Woda dostała się także do szpitali. W ciągu tylko dwóch godzin strażacy odebrali 1200 zgłoszeń. Łącznie w regionie wezwano ich do ponad 1700 interwencji.

Starszy kapitan Michał Kucierski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu poinformował przed godziną 17, że w ciągu ostatnich dwóch godzin funkcjonariusze otrzymali 1200 zgłoszeń do miejsc, gdzie z powodu gwałtownych ulew wymagana była pomoc straży pożarnej.

Później młodszy brygadier Lucyna Rudzińska z KW PSP w Poznaniu przekazała, że działania strażaków trwają. - Strażaków z Poznania i powiatu wspierają strażacy z innych powiatów województwa. Mamy 1,5 tysiąca zgłoszeń związanych z zalaniami, podtopieniami, powalonymi drzewami czy nieprzejezdnymi drogami - poinformowała.

Wieczorem Rudzińska aktualizowała, że wielkopolscy strażacy zostali wezwani dotąd do ponad 1,7 tysiąca interwencji w związku z burzami, które przeszły nad regionem. Podała, że zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy zalań i podtopień w Poznaniu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Podtopienia i zalania w PoznaniuSpotted: MPK Poznań
Nad Poznaniem przeszła gwałtowna nawałnicaTVN24

We wtorek po południu strażacy zostali wezwani między innymi do podtopionej katedry, doszło też podtopień w pięciu poznańskich szpitalach. W szkole na osiedlu Pod Lipami zawalił się dach hali sportowej. W stolicy regionu zalanych, nieprzejezdnych jest wiele ulic.

Publiczny transport kursował z opóźnieniami. Na północy miasta między przystankami tramwajowymi Kurpińskiego i Lechicka osunęła się skarpa. Ruch komunikacji na torach został wstrzymany. O wznowieniu ruchu w mieście poinformował przed godziną 18 Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Po godzinie 15 informowano, że w Poznaniu około siedem tysięcy odbiorców jest pozbawionych energii elektrycznej.

Po godzinie 17 reporter TVN24 Aleksander Przybylski przybliżył sytuację, raportując z poznańskiego osiedla Stary Grunwald, gdzie woda wdarła się między innymi do szpitala klinicznego i szpitala przy ulicy Polnej. 

Reporter rozmawiał z mieszkańcami domu wielorodzinnego na ulicy Grunwaldzkiej. - Zostaliśmy całkowicie zalani, wszystkie pomieszczenia i sutereny są zalane. Jest tam salon tatuażu, wszystko pływa - powiedział pan Tomasz, jeden z mieszkańców. Pokazując zalane korytarze, przekazał, że "w kulminacyjnym momencie" było tam 30 centymetrów wody.

Mieszkańcy samodzielnie wypompowują wodę, ale czekają także na pomoc strażaków. - Chyba się nie doczekamy, cały Poznań jest zalany, nawet szpitale zalane na dwa metry. Myślę, że najpierw pojadą tam, a my sami musimy sobie radzić - przyznała mieszkająca w tym samym budynku pani Irena. - Całe podwórko, ogród wypełnił się wodą. To wszystko się przelało przez schody - opisała.

Woda zalała blok mieszkańców Starego Grunwaldu. "Było 30 centymetrów wody w kulminacyjnym momencie"TVN24

CZYTAJ WIĘCEJ: Pożar po uderzeniu pioruna, podtopienia szpitali, zerwane dachy. Nawałnice nad Polską >>>

Autor:akw//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24