Samoloty TS-11 Iskra nie będą już służyły w lotnictwie Sił Zbrojnych RP. Uroczystość lotu pożegnalnego odbyła się w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. "To historyczna chwila dla Polskich Sił Powietrznych, która zamyka rozdział wieloletniego szkolenia pilotów wojskowych" - napisano na profilu na Twitterze 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.
Wojsko Polskie z Iskrami żegnało się stopniowo. W grudniu 2020 roku, po 60 latach od oblotu pierwszego prototypu Siły Powietrzne uroczyście i symbolicznie zakończyły szkolenie młodych pilotów na tym typie samolotu.
Teraz przyszedł czas na pożegnanie definitywne.
"Na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie rozpoczęła się właśnie uroczystość lotu pożegnalnego samolotów TS-11 ISKRA w lotnictwie Sił Zbrojnych RP. To historyczna chwila dla Polskich Sił Powietrznych, która zamyka rozdział wieloletniego szkolenia pilotów wojskowych" - napisano na profilu na Twitterze 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. To w tej jednostce pierwsze kroki stawiają przyszli piloci Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej.
Samolot TS-11 Iskra
Samolot TS-11 Iskra został zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem inżyniera Tadeusza Sołtyka (stąd litery TS w nazwie). Był pierwszym samolotem odrzutowym skonstruowanym w Polsce. Po raz pierwszy wzbił się w powietrze w lutym 1960 roku. Do drugiej połowy lat osiemdziesiątych w zakładach lotniczych w Mielcu wyprodukowano ponad 400 egzemplarzy. Służyły one nie tylko w Polsce, ale także w lotnictwie wojskowym Indii, gdzie sprzedano kilkadziesiąt maszyn.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@4SLSz