Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w wielu miastach Polski odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów sprzed 77 lat. Pamięć o nich uczczono między innymi włączeniem syren w godzinę "W", minutą ciszy, składaniem kwiatów i zapaleniem zniczy w symbolicznych miejscach. W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym o godzinie 17 zabrzmiał największy dzwon w Polsce - Maryja Bogurodzica, przed bazyliką w Szczecinie żołnierze utworzyli wraz z powstańcami i mieszkańcami znak Polski Walczącej, w kilku miejscach zorganizowano koncerty piosenek powstańczych i pieśni patriotycznych.
Wydarzenia związane z obchodami 77. rocznicy Powstania Warszawskiego odbywają się w niedzielę w wielu miastach w Polsce.
Łódź. Pomnik Powstańców Warszawskich dla uczczenia pamięci poległych
Uroczystości zorganizowano także na Starym Cmentarzu przy mogile Barbary Nazdrowicz "Wiewiórki". To jeden z najbardziej znanych grobów powstańczych w Łodzi. Barbara Nazdarowicz zginęła w powstaniu jako kilkunastoletnia dziewczyna. Na początku pochowano ją na Polu Mokotowskim. Następnie jej rodzice, którzy powrócili do Łodzi po wojnie, ekshumowali ciało córki i pochowali na łódzkim Cmentarzu Starym w części rzymskokatolickiej.
Do tej pory na łódzkich cmentarzach zidentyfikowano około 200 mogił uczestników powstania. Wciąż jednak IPN poszukuje kolejnych. W bazie Muzeum Powstania Warszawskiego są dane kilkudziesięciu powstańców, którzy zmarli w Łodzi.
Jedną z osób, które przeżyły powstanie i po wojnie osiedliły się w Łodzi był ekonomista Henryk Gołębiowski, który wraz z żoną Marią - znaną w Łodzi pediatrą - stał się inicjatorem wzniesienia Pomnika Powstańców Warszawskich. Pięć lat temu pamiątkowy głaz stanął przy ul. Wojska Polskiego. Małżonkowie zmarli rok później. Obok stworzonego przez nich miejsca pamięci spontanicznie spotykają się 1 sierpnia łodzianie skupieni wokół Grupy Wolnych - Łódź. Przy pomniku zapalają znicze i składają kwiaty. W tym roku po zakończeniu uroczystości Związek Rezerwistów Wojska Polskiego Oddział Łódź zabrał chętnych także na groby powstańców, znajdujące się na pobliskim cmentarzu Doły.
Śląsk. Syreny alarmowe
O godzinie 17.00 sygnał syren alarmowych rozległ się także na Śląsku. W ramach symbolicznego upamiętnienia powstańców, przez trzy minuty emitowany był ciągły dźwięk, oznaczający odwołanie alarmu.
W ten sposób przeprowadzono również wojewódzki trening sprawności syren alarmowych. Zgodnie ze zwyczajem właśnie 1 sierpnia przeprowadzany jest w regionie test syren, aby sprawdzić działanie systemu i symbolicznie uczcić pamięć powstańców.
Kraków. Minuta ciszy dla poległych powstańców
W Krakowie w godzinę "W" na Rynku Głównym uczczono pamięć poległych minutą ciszy. Na budynkach użyteczności publicznej zawisły flagi. Biało-czerwone chorągiewki znalazły się też na środkach transportu zbiorowego. Tuż po godzinie 17 w Bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza w intencji poległych i Ojczyzny. Homilię wygłosił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
Na pl. Matejki, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zaplanowano uroczystości z udziałem Wojska Polskiego, apel poległych, składanie wieńców, zapalenie znicza od władz Krakowa. W programie niedzielnych obchodów znalazło się także wręczenie przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski ppłk. Ryszardowi Brodowskiemu, honorowemu prezesowi Okręgu Małopolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Wieczorem w barwach biało-czerwonych podświetlone zostaną kładka ojca Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, Tauron Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach. Na Małym Rynku ma się odbyć koncert patriotycznych pieśni "Kadrówka 1914".
Poznań. Dźwięk syren w godzinę "W", a zaraz po nim minuta ciszy
W Poznaniu uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tradycyjnie obchodzone są pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Odbywają się z udziałem mieszkańców, przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, a także kombatantów.
W godzinę "W" w całym mieście rozległ się dźwięk syren, po którym minutą ciszy uczczono pamięć bohaterów powstania.
Po uroczystości przy pomniku, kwiaty złożone zostaną także pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. Dominikanów. Następnie w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry odprawiona zostanie msza św. w intencji Powstańców Warszawskich.
W Licheniu Starym zabrzmiał dzwon, w innych miejscowościach zaplanowano koncerty
Uroczystości związane z upamiętnieniem 77. rocznicy Powstania Warszawskiego odbywają się także w innych miejscach w Wielkopolsce. Dokładnie o godzinie 17 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zabrzmiał największy dzwon w Polsce – Maryja Bogurodzica. Wcześniej w Licheniu odbył się koncert Pieśni Patriotycznej w wykonaniu Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego.
W Lesznie prezydent miasta złoży wiązankę kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej. Przy pomniku gen. Stefana "Grota" Roweckiego, pomniku Żołnierzy Wyklętych, oraz przy obelisku Armii Krajowej w Lesznie zapłonęły znicze. W ramach wydarzeń towarzyszących oficjalnym uroczystościom, zaplanowano także m.in. wystawę o Powstaniu Warszawskim, oraz prelekcję dotyczącą zrywu.
Syreny zawyły także w Gnieźnie, Koninie i Kaliszu. W Pile zaplanowano między innymi koncert z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotkania i koncerty pieśni patriotycznych zaplanowano także w mniejszych miejscowościach w regionie, między innymi w Czarnkowie i Chodzieży.
Szczecin. Znak Polski Walczącej przed bazyliką
W Szczecinie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z powstańcami i mieszkańcami utworzyli znak Polski Walczącej przed Bazyliką Archikatedralną pw. św. Jakuba Apostoła.
W godzinie "W" rozbrzmiał dźwięk syren alarmowych.
Gdańsk. Przemówienie powstańca
W Gdańsku o godzinie 17 zawyły syreny. Podczas uroczystości na Targu Rakowym przy obelisku Polskiego Państwa Podziemnego przemawiał powstaniec warszawski i żołnierz Armii Krajowej Jerzy Grzywacz, ps. Tapir.
Mówił, że cały czas wraca pamięć o wydarzeniach 1944 roku. - Z olbrzymim wzruszeniem wysłuchałem tych syren, które miały uczcić pamięć 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - powiedział. Grzywacz nie krył wzruszenia, że niedzielne uroczystości zgromadziły tak wielu uczestników. Wyraził też nadzieję, że pamięć o zrywie Polaków z 1944 roku "przetrwa wieki".
Białystok. Wieńce i kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej
W Białymstoku uroczystości odbyły się przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, służby mundurowe, kombatanci i poczty sztandarowe. Po okolicznościowych wystąpieniach i modlitwie za zmarłych w obrządku katolickim i prawosławnym, pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty.
W całym regionie zawyły syreny alarmowe.
Lublin. Uroczystości połączone z rocznicą akcji "Burza"
Od dźwięków syren i odegrania hymnu narodowego rozpoczęły się obchody w Lublinie. Wieczorem zaplanowano jeszcze koncert pieśni powstańczych.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24