Dostosowanie zajęć wychowania fizycznego do osłabionej kondycji dzieci, badania psychologiczne i "program wsparcia w zdobyciu większej wiedzy" - tak Ministerstwo Edukacji i Nauki według zapowiedzi szefa resortu planuje pomagać uczniom, którzy będą wracać do szkół i uczyć się stacjonarnie. - Każdego tygodnia - od tego tygodnia - będziemy ogłaszać poszczególne programy - zapowiedział Przemysław Czarnek.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był w poniedziałek gościem Polskiego Radia 24. Zapowiedział, że w pierwszej połowie marca ogłaszane będą programy mające na celu wspomóc dzieci i młodzież w powrocie do szkół z nauki zdalnej do stacjonarnej.
Trzy programy ministerstwa
- Każdego tygodnia - od tego tygodnia - będziemy ogłaszać poszczególne programy. Pierwszy z nich, przygotowany przez rektorów Akademii Wychowania Fizycznego z całej Polski przewiduje przeszkolenie wszystkich nauczycieli wf-u i nauczania wczesnoszkolnego, żeby lekcje wf-u były jak najbardziej efektywne z uwagi na słabszą kondycję fizyczną dzieci po nauce zdalnej - powiedział minister.
Drugi program, który ma być ogłoszony za dwa tygodnie, przewiduje wsparcie psychologiczne. - Po powrocie do szkół dzieci zostaną przebadane właśnie z uwagi na problemy psychologiczne, które coraz częściej są zgłaszane przez dzieci, rodziców i nauczycieli - wyjaśnił Czarnek.
Trzecia propozycja ministerstwa to "program wsparcia w zdobyciu większej wiedzy". - Setki milionów złotych przeznaczymy na to, żeby w szkołach były dodatkowe zajęcia wspomagające, w związku z tym, że nauka zdalna nie jest w stanie zastępować nauki stacjonarnej - mówił. - Nauczyciele z dyrektorami będą decydować, w jakim zakresie te godziny wsparcia będą wykorzystywane, z jakich przedmiotów ta dodatkowa wiedza będzie uzyskiwana - tłumaczył minister.
Czarnek: szczepienia nauczycieli dają szansę, by wracać do nauki stacjonarnej
Pytany o możliwości powrotu do szkół szef Ministerstwa Edukacji i Nauki wskazał na szczepienia nauczycieli. - To, że nauczyciele się szczepią, daje szanse na to, aby - przy dobrych warunkach pandemicznych - wracać do nauki stacjonarnej klas 4-8, ponadpodstawowych i na uczelniach - powiedział minister - Będziemy robić wszystko, żeby nauka stacjonarna na wszystkich poziomach wróciła najszybciej, jak jest to możliwe - zapewniał.
Główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban powiedział natomiast w poniedziałkowej "Rozmowie Piaseckiego", że jego zdaniem należy w tym momencie przerwać szczepienie nauczycieli. Mówił, że "do tych szczepień wrócić za miesiąc, czy dwa, kiedy będziemy mieli nową szczepionkę".
Zdalna nauka
Do 14 marca przedłużono naukę zdalną uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Młodsi uczniowie - z klas I-III szkół podstawowych - nadal uczą się stacjonarnie w szkołach, z wyjątkiem uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy wrócili do nauki zdalnej ze względu na sytuację pandemiczną w regionie.
Źródło: PAP, tvn24.pl