Premier: na pomoc i odbudowę po powodzi zmobilizujemy do 23 miliardów złotych

Donald Tusk, posiedzenie rządu (24.09.2024)
Premier: na pomoc i odbudowę po powodzi zmobilizujemy do 23 miliardów złotych
Źródło: TVN24

We wtorek zebrał się rząd, który ma przyjąć projekt tak zwanej specustawy powodziowej. - Na pomoc i odbudowę po powodzi będziemy w stanie zmobilizować do 23 miliardów złotych - zapowiedział premier Donald Tusk.

- Specustawa powodziowa to jest 100 stron poprawek, które udoskonalą dotychczasowe, obowiązujące prawo, ułatwią, uelastycznią pomoc - mówił na posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

- Jeśli chodzi o pomoc w trakcie powodzi i ten program Odbudowa Plus, to w tej chwili, łącznie ze środkami europejskimi, zakładamy, że będziemy w stanie zmobilizować do 23 miliardów złotych - poinformował premier.

Jak zaznaczył, "to nie znaczy, że wszystkie pieniądze będziemy musieli wydać, ale dla nas było rzeczą bardzo ważną, żeby zapewnić finansowanie pomocy, a później odbudowy na najbliższe miesiące i lata, bo niektóre przedsięwzięcia będą przecież wieloletnie". Tusk zapowiedział, że wszystkie najbliższe posiedzenia rządu będą zaczynać się od raportu ministrów o sytuacji związanej z powodzią i odbudową.

Premier poinformował, że w sobotę rząd zbierze się na dodatkowym posiedzeniu, żeby przyjąć zmiany w przyszłorocznym budżecie związane z sytuacją powodziową.

Siemoniak: 20 tysięcy rodzin otrzymało już zasiłki

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podczas posiedzenia rządu podkreślił, że ważnym elementem działania resortu jest uruchamianie środków pomocowych dla osób poszkodowanych powodzią. - Według stanu na godzinę 8 rano, blisko 20 tysięcy rodzin otrzymało takie zasiłki - przekazał.

Siemoniak powiedział, że Państwowa Straż Pożarna wspólnie z wojskiem skupia się na "bieżącej fali kulminacyjnej idącej przez Odrę". - Przesuwamy tutaj siły i środki, przesuwamy śmigłowce, przesuwamy różnego rodzaju sprzęt - wymieniał. Kolejny cel, jak tłumaczył, to przywracanie normalnego funkcjonowania w poszkodowanych gminach i wsparcie mieszkańców. Dodał, że zaangażowanie na tych obszarach nie ulega zmniejszeniu - cały czas działa tam 25 tysięcy strażaków i policjantów.

MON: przesuwamy siły i środki

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że w zwalczanie skutków powodzi nieustannie zaangażowane są wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Pomagają dotkniętej i zagrożonej powodzią ludności, jak również zabezpieczają kolejne miejscowości przed zalaniem poprzez umacnianie wałów przeciwpowodziowych. - W miarę przesuwania się fali przesuwamy również siły i środki do zabezpieczenia wałów - mówił wicepremier.

Zaznaczył, że w uporządkowanie terenu, sprzątanie, udrożnienie ciągów komunikacyjnych szczególnie zaangażowane są wojska inżynieryjne. Przypomniał, że wojsko otworzyło szpital polowy w Nysie, który do tej pory przyjął już ponad 300 pacjentów. Dodał, że na zalanych w ostatnich dniach terenach działa 18 zespołów zajmujących się dezynfekcją oraz dziewięć grup inżynieryjnych. Łącznie w akcję zaangażowano do tej pory 26 tysięcy żołnierzy.

Domański: uruchamiamy środki dla wojewodów na wypłatę zasiłków

- Na bieżąco wydajemy decyzje uruchamiające środki dla wojewodów na wypłatę zasiłków. (...) Pracujemy nad bezpośrednią pomocą dla firm. Mamy w dyspozycji środki z rezerwy w wysokości 738 milionów złotych, decyzja o podziale zapadnie wspólnie ze stroną samorządową - zapowiedział minister finansów Andrzej Domański.

- Przedsiębiorcy na mocy przepisów Ordynacji podatkowej mogą wystąpić o umorzenie zobowiązań podatkowych, poza tym wydaliśmy już rozporządzenie wydłużające termin płatności podatków - dodał.

Poinformował też, że zostanie wprowadzona "bezzwrotna pomoc dla kredytobiorców hipotecznych". Wyjaśnił, że pomoc będzie udzielana z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców na 12 miesięcy i będzie ona niezależna od wysokości raty kredytowej.

Leszczyna: mamy sto wodociągów, które są nieczynne

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przekazała, że Państwowa Inspekcja Sanitarna obecnie koncentruje się na pobieraniu próbek wody, przeprowadzaniu badań laboratoryjnych i wydawaniu środków dezynfekujących. - W tej chwili mamy sto wodociągów, które są nieczynne lub woda w nich nadaje się do spożycia dopiero po przegotowaniu - przekazała. Jak dodała, to są te wodociągi, które były zasilane z wód powierzchniowych lub z głębionych, ale stacje uzdatniania zostały zalane w czasie powodzi.

Ponadto, stacje sanitarno-epidemiologiczne wydały do tej pory 735 kilogramów chloraminy, która służy do dezynfekcji m.in. zalanych mieszkań. Leszczyna przypomniała, że powiatowe stacje sanitarne działają całą dobę - można w każdej chwili zadzwonić i uzyskać pomoc.

Ministra przekazała, że ponad 30 przychodni POZ było zalanych, ale większość z nich już funkcjonuje. Odnosząc się do aptek, poinformowała, że pracują wszystkie apteki. W sumie 24 ucierpiały w związku z powodzią.

Specustawa powodziowa

Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych, projektowane przepisy tzw. specustawy powodziowej wprowadzą zmiany w kilkudziesięciu ustawach. Wśród projektowanych zmian jest między innymi możliwość przyznania dodatkowych zasiłków opiekuńczych oraz zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci w szkołach lub w "zerówkach".

Rząd chce również skrócić i uprościć procedury dla gmin jako inwestora w gospodarce wodnej, a także skrócić procedury w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi oraz związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: