TVN24 | Polska

Ociepa: Jest granica kompromisu. To kwota 11 tysięcy złotych miesięcznie

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
TVN24
Ociepa: Jest granica kompromisu. Tą granicą jest kwota 11 tysięcy miesięcznie TVN24
wideo 2/21
TVN24Ociepa: Jest granica kompromisu. Tą granicą jest kwota 11 tysięcy miesięcznie

Jak pojawią się projekty ustaw, to tam będzie weryfikacja tych intencji, które każdy miał. Natomiast my wiemy, czego oczekujemy i to jest jednoznaczne - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister obrony narodowej i wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa, odnosząc się do założeń Polskiego Ładu. Przyznał, że wyobraża sobie sytuację, by partia nie poparła nowych rozwiązań legislacyjnych, jeśli nie będę one zgodne z jej oczekiwaniami.

W ubiegłym tygodniu Zjednoczona Prawica zaprezentowała nowy program tego obozu - tak zwany Polski Ład. Zakłada on między innymi zwiększenie wydatków na służbę zdrowia, podniesienie kwoty wolnej od podatku czy emerytury do 2500 złotych. Budzi także sprzeciw wielu środowisk biznesowych i polityków, którzy argumentują, że realnie podwyższy on podatki.

OGLĄDAJ "ROZMOWĘ PIASECKIEGO" W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Porozumienie - jeden z koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości w ramach Zjednoczonej Prawicy - chce wprowadzenia pewnej ulgi dla klasy średniej przy płaceniu składki zdrowotnej. Ulga miałaby objąć osoby zarabiające do 11 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ociepa: jest jakaś granica kompromisu

O tej sytuacji mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister obrony narodowej i wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa. Pytany, co z tymi, którzy zarabiają więcej niż 11 tysięcy, ocenił, ze "jest jakaś granica kompromisu". - Tą granicą kompromisu jest ta kwota, która pan wymienia - dodał, zwracając się do prowadzącego program Konrada Piaseckiego.

- My się martwimy o coś innego: że w przestrzeni publicznej pojawiła się retoryka, która rozdziela, dokonuje dystynkcji pomiędzy tymi, którzy zarabiają w oparciu o umowę o pracę, a tymi, którzy są zatrudnieni w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla nas to jest nie do przyjęcia, dlatego że myśmy się umawiali, że obejmiemy tę klasę średnią, która zarabia do puli 11 tysięcy, taką, a nie inną ulgą, nie wchodząc w to, jak jest uregulowana umowa - zaznaczył.

Ociepa: Jest granica kompromisu. Tą granicą jest kwota 11 tysięcy miesięcznie TVN24

"Poprzemy te zapisy, które wspólnie wynegocjowaliśmy"

Ocenił przy tym, że "jak pojawią się projekty ustaw, to tam będzie weryfikacja tych intencji, które każdy miał". - Natomiast my wiemy, czego oczekujemy i to jest jednoznaczne - dodał Ociepa. Pytany, czy wyobraża sobie sytuację, że PiS przedstawi takie projekty ustaw, których Porozumienie nie przyjmie, odparł: - Oczywiście, to jest możliwe.

Wiceminister obrony narodowej i wiceprezes Porozumienia wyjaśnił, że jeśli Ministerstwo Finansów w ustawach przedłoży zapisy, który "nie konsumują" ustaleń koalicjantów, to Porozumienie ich nie poprze. - My poprzemy te zapisy, które wspólnie wynegocjowaliśmy - podkreślił.

Autor:akr//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości