Polska będzie miała więcej europosłów, zwiększy liczbę swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim z 52 do 53 - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller. Polska podejmowała działania w celu zwiększenia liczby mandatów z uwagi na większy udział swojej ludności w populacji całej Unii Europejskiej.
Mueller w środę podczas konferencji prasowej przekazał, że zapadła decyzja odnośnie skorygowania liczby polskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim, o co Polska zabiegała. - Jest zgoda w tym zakresie i Polska zwiększy swoją liczbę reprezentantów w Parlamencie Europejskim z 52 do 53, więc te zabiegi dotyczące korekty liczby okazały się skutecznie i Polska w przyszłych wyborach będzie miała jednego posła do Parlamentu Europejskiego więcej - powiedział rzecznik rządu.
Wybory w przyszłym roku, zmiana rozkładu mandatów
Kolejne wybory do europarlamentu odbędą się w czerwcu 2024 roku. W związku z wyjściem z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii kierownictwo Parlamentu Europejskiego zaproponowało w kolejnej kadencji zwiększenie mandatów dla niektórych krajów. Wśród nich zabrakło jednak naszego kraju i kilku innych państw. Polska podjęła działania w celu zwiększenia liczby mandatów z uwagi na większy udział swojej ludności w populacji całej UE.
Według danych demograficznych w 2018 roku populacja Polski stanowiła 7,41 procent populacji UE-28 (czyli Unii Europejskiej składającej się z 28 państw, wraz z Wielką Brytanią). Tymczasem według najnowszych danych to 8,41 procent populacji UE-27 (składającej się z 27 państw, po brexicie), a zatem wzrost o 1 punkt procentowy.
Dla porównania wśród państw członkowskich, które według pierwotnego projektu PE miałyby uzyskać jeden dodatkowy mandat, są między innymi Dania - 1,12 procent populacji UE w 2018 roku, obecnie 1,31 procent; Austria - 1,71 procent w 2018 roku, obecnie 2 procent, czy Finlandia - 1,07 procent w 2018 roku, obecnie 1,24 procent.
Dwa dodatkowe mandaty ma otrzymać Hiszpania - 9,08 procent w 2018 roku, obecnie 10,6 procent i Holandia - 3,36 procent w 2018 roku, obecnie 3,96 procent. (2018), obecnie 3,96 proc. Jednocześnie wśród dziewięciu państw UE, którym projekt PE przewiduje przyznanie jednego mandatu, są kraje, których wielkość bezwzględna populacji od poprzedniej decyzji Rady Europejskiej w 2018 roku nie zmieniła się (np. Słowacja) albo nawet spadła (Łotwa).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: EBS