Jak politycy Solidarnej Polski podzielili miliony z Funduszu Sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wprowadził zmiany w działaniu "Funduszu Sprawiedliwości"
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wprowadził zmiany w działaniu "Funduszu Sprawiedliwości"
tvn24
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wprowadził zmiany w działaniu "Funduszu Sprawiedliwości"tvn24

Miliony ze specjalnego funduszu, który ma służyć ofiarom przestępczości, podzielili posłowie Solidarnej Polski, w tym dwaj wiceministrowie sprawiedliwości, Patryk Jaki i Michał Wójcik - ustalił tvn24.pl. Miliony trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych z okręgów wyborczych polityków z partii ministra sprawiedliwości.

Konta Funduszu Sprawiedliwości zasilają głównie sądy, które nakładają na sprawców przestępstw kary finansowe. Przez lata środki te trafiały głównie do ofiar przestępstw kryminalnych, finansowały kosztowne leczenie ofiarom piratów drogowych a także pomagały więźniom w pierwszych dniach na wolności.

Reformy ministra

Wkrótce po objęciu fotela ministra sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wprowadził zmiany w działaniu funduszu. Raz, że skrócił nazwę z "Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej" do "Funduszu Sprawiedliwości". Dwa, że zwiększył grono beneficjentów środków zgromadzonych w funduszu.

"Zmiany ustawowe pozwoliły na poszerzenie katalogu organizacji, które dzięki wsparciu Funduszu Sprawiedliwości będą mogły pomagać poszkodowanym. Tak, aby rzeczywista pomoc dotarła do jak największej grupy potrzebujących. W ten sposób środki pozyskane od sprawców przestępstw służą pokrzywdzonym i ratują życie" - brzmi fragment komunikatu zamieszczonego na stronach ministerstwa sprawiedliwości i tłumaczącego intencje ministra.

W skrócie reforma polegała na tym, że odtąd miliony funduszu - a aktualnie leży rachunkach ponad 200 milionów złotych - mogą trafiać do służb specjalnych, policji lub tam, gdzie po prostu uzna to za stosowne sam minister.

Koledzy ministra

Dzięki reformom szanse na sięgnięcie po pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości zyskały także Ochotnicze Straże Pożarne. By spełnić formalne wymogi, w ministerstwie powstała specjalna komisja, która miała dzielić środki. Na jej czele stanął dyrektor z resortu nadzorujący Fundusz Sprawiedliwości. Aby wiedzieć, które jednostki OSP w pierwszej kolejności zasługują na pomoc, powołał ekspertów wewnętrznych.

Oficjalnie potwierdziliśmy w ministerstwie sprawiedliwości, że jako "eksperci zewnętrzni" doradzający, komu dać pieniądze, wystąpili wyłącznie posłowie z rządzącego obozu:

:: Patryk Jaki, poseł Solidarnej Polski i wiceminister sprawiedliwości :: Michał Wójcik, poseł Solidarnej Polski i wiceminister sprawiedliwości :: Beata Kempa, poseł Solidarnej Polski i minister odpowiedzialna za pomoc międzynarodową :: Edward Siarka, poseł Solidarnej Polski :: Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Program pilotażowy

Dziennikarz tvn24.pl dotarł także do jednego z protokołów komisji, która decydowała o przyznaniu konkretnym Ochotniczym Strażom Pożarnym dotacji. Odbyło się 22 listopada ubiegłego roku, a samo ministerstwo taki pomysł na rozdzielanie pieniędzy określało wtedy jako "program pilotażowy". Cały dokument liczy sobie cztery strony, a jako "ekspert zewnętrzny" wystąpił w nim poseł Solidarnej Polski Edward Siarka. Jest on zarazem przewodniczącym małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

"Poseł Edward Siarka przedstawił rekomendacje wraz z uzasadnieniem dla przyznania pozostałego sprzętu oraz pojazdów, które stanowią załącznik nr 2 do protokołu. Zespół jednomyślnie poparł propozycje eksperta. Łączna kwota dotacji wynosiła 9 milionów 926 tysięcy" - napisano w protokole z prac komisji, w której brali udział wyłącznie pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Siarka przynajmniej zna się na ochotniczych strażach. Reszta polityków nie miała żadnego pojęcia, ale takie były decyzje kierownictwa resortu, by to oni dzielili środki - mówi nam urzędnik ministerstwa, prosząc o zachowanie anonimowości.

Dla blasku fleszy

"Z uwagi na decyzję Ministra Sprawiedliwości Pana Zbigniewa Ziobry dotyczącą podpisania umów na przyznanie dotacji na zakup pojazdów w dniu 23 listopada 2017 roku w Krakowie, zobowiązano referentów do przygotowania w pierwszej kolejności umów dla tych dotacji" - zanotowała protokolantka.

Uroczystość z udziałem samego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i "eksperta zewnętrznego" posła Solidarnej Polski Edwarda Siarki odbyła się w Krakowie. W blasku fleszy szeroko informowały o niej media lokalne i centralne.

Fragment oficjalnego protokołu z dzielenia środków z Funduszu Sprawiedliwości

Pierwsi na miejscu wypadków

Taki "pilotażowy" sposób rozdzielenia dotacji powtórzył się jeszcze kilka razy. Wtedy, gdy "ekspertami zewnętrznymi" byli wiceminister Patryk Jaki, który brał udział w dzieleniu dotacji dla OSP na Opolszczyźnie, czy poseł tej samej partii ze Śląska i zarazem wiceminister Michał Wójcik.

- 7,5 miliona przekazujemy na śląskie Ochotnicze Straże Pożarne - mówił na specjalnie zorganizowanej konferencji sekretarz stanu Michał Wójcik. A dyrektor generalny resortu wyjaśniał: - To strażacy ochotnicy są pierwsi na miejscach wypadków, to oni niosą pomoc jako pierwsi.

Jeden spoza Solidarnej Polski

Jedynym politykiem spoza Solidarnej Polski, który dzielił środki dla konkretnych Ochotniczych Straży Pożarnych był młody poseł Bartłomiej Wróblewski wybrany w Wielkopolsce z list PiS.

- To zdolny prawnik, członek komisji sprawiedliwości. Minister Zbigniew Ziobro musi się z nim liczyć, również dlatego, że Wróblewski może być jego następcą w resorcie - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl polityk z obozu Zjednoczonej Prawicy.

Co ciekawe, gdy politycy Solidarnej Polski i poseł PiS rozdzielili pieniądze w swoich województwach, resort zmienił zasady działań komisji. "Od marca 2018 roku, gdy udało się podpisać umowę z Państwową Strażą Pożarną, zespół przy okazji kolejnych naborów zaprasza do współpracy ekspertów ze straży" - brzmi odpowiedź biura prasowego resortu.

Korupcja polityczna?

Były minister sprawiedliwości i polityk opozycji Marek Biernacki komentuje: - To nie pierwsze kontrowersje związane z dysponowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Coraz częściej służą one osiąganiu politycznych celów a nie statutowych, czyli pomocy ofiarom przestępstw. Teraz do promocji własnej osoby w okręgu wyborczym - mówi.

W listopadzie ubiegłego roku na łamach tvn24.pl ujawniliśmy, że największą dotację otrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Ostatecznie dotacja sięgnęła 25 milionów, a służba antykorupcyjna przeznaczyła je na wydatki operacyjne.

- CBA nie miało prawa brać środków z innych źródeł, niż budżet państwa. Przyjmując te pieniądze służba wykluczyła się z możliwości sprawdzania jak politycy dysponują funduszem sięgającym ponad dwieście milionów. To wygląda jak łapówka - komentuje były szef CBA Paweł Wojtunik.

Równie surowi byli kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli, gdy w tym roku opublikowali wyniki kontroli budżetu państwa. Uznali, że służba antykorupcyjna złamała prawo, przyjmując pieniądze z innego źródła niż bezpośrednio z budżetu państwa.

Co będzie następne, wezmą pieniądze z kontrolowanych Urzędów Marszałkowskich, a może korporacji robiących interesy z państwem? - mówili inspektorzy NIK, gdy posłom przedstawiali wyniki ustaleń.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

"Naszym prawem i naszym obowiązkiem jest ochrona polskiej i europejskiej granicy. Jej bezpieczeństwo nie będzie przedmiotem negocjacji. Z nikim" - oświadczył w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: Bezpieczeństwo granicy polskiej i europejskiej nie będzie przedmiotem negocjacji. Z nikim

Tusk: Bezpieczeństwo granicy polskiej i europejskiej nie będzie przedmiotem negocjacji. Z nikim

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Na ateńskim lotnisku zatrzymano Beny'ego Steinmetza. Izraelski miliarder jest ścigany międzynarodowym listem gończym między innymi w związku z podejrzeniem udziału w grupie przestępczej - poinformował portal eKathimerini.

Zatrzymano Beny'ego Steinmetza, izraelskiego miliardera ściganego listem gończym

Zatrzymano Beny'ego Steinmetza, izraelskiego miliardera ściganego listem gończym

Źródło:
PAP

Martwię się, że rozwój sztucznej inteligencji może mieć też negatywne konsekwencje, w szczególności, gdy zyskamy dostęp do rzeczy bardziej inteligentnych niż my sami. Nikt tak naprawdę nie wie, czy będziemy w stanie je kontrolować - stwierdził brytyjsko-kanadyjski naukowiec Geoffrey E. Hinton krótko po tym, jak przyznano mu Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nazywany ojcem sztucznej inteligencji badacz ocenił, że branża nie wie jeszcze, jak uniknąć "katastrofalnych scenariuszy".

Dostał Nobla, ostrzega przed swoimi odkryciami. Mówi o "katastrofalnych scenariuszach" 

Dostał Nobla, ostrzega przed swoimi odkryciami. Mówi o "katastrofalnych scenariuszach" 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

MSZ Ukrainy odniosło do słów Jareda Leto, aktora i wokalisty zespołu Thirty Seconds to Mars, które wypowiedział w czasie koncertu w Serbii. "Nie może być żadnych ustępstw wobec Rosji, kiedy próbuje ona rozwiązać 'problem' istnienia Ukrainy" - napisano.

Ukraińskie MSZ reaguje na słowa Jareda Leto. "Obraza"

Ukraińskie MSZ reaguje na słowa Jareda Leto. "Obraza"

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda

Kamil L., youtuber posługujący się pseudonimem Budda, został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Wraz z nim funkcjonariusze zatrzymali dziewięć innych osób. Dzień wcześniej celebryta poinformował o zakończeniu swojej internetowej kariery.

Youtuber Budda zatrzymany przez CBŚP

Youtuber Budda zatrzymany przez CBŚP

Źródło:
Radio Kraków, tvn24.pl, PAP

Władze małych greckich wysp obawiają się konsekwencji kryzysu demograficznego, pogłębiającego się w całym kraju. - Na wyspie nie ma żadnych dziewcząt, a przynajmniej nie ma więcej niż dwóch kobiet poniżej 30. roku życia. Tak samo jest z chłopcami. Musimy szukać zachęt, które sprowadzą młodych chłopców i dziewczęta z powrotem na wyspę - mówi burmistrz wyspy Ajos Efstratios.

Problem z dziewczętami i chłopcami na greckich wyspach. "Musimy szukać zachęt"

Problem z dziewczętami i chłopcami na greckich wyspach. "Musimy szukać zachęt"

Źródło:
Euronews

Głównym zadaniem Tarczy Wschód jest skuteczne odstraszenie potencjalnego przeciwnika, żeby wojny tu nie było. Traktujmy to jako inwestycję w pokój i w bezpieczeństwo - powiedział premier Donald Tusk na poligonie w Orzyszu (Warmińsko-Mazurskie). Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że "budowa elementów fortyfikacyjnych Tarczy Wschód rozpocznie się już w 2024 roku".

"Tarcza Wschód rusza na serio". Premier i minister obrony na poligonie

"Tarcza Wschód rusza na serio". Premier i minister obrony na poligonie

Źródło:
PAP

Jeśli obecne trendy demograficzne się utrzymają, do 2035 roku liczba pracowników spadnie o 2,1 miliona - przekazał w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków odpływ szczególnie dotknie przemysł, edukację oraz rolnictwo, przyczyniając się do znacznego spowolnienia gospodarczego. Do 2060 roku liczba ludności Polski spadnie o 6,7 miliona osób wobec 2023 roku - ocenił GUS w swojej ostatniej analizie.

Polska się kurczy. Demograficzna zapaść uderzy najmocniej w te sektory

Polska się kurczy. Demograficzna zapaść uderzy najmocniej w te sektory

Źródło:
PAP

Krakowscy urzędnicy nie wstrzymali budowy kładki łączącej Kazimierz z Ludwinowem, czego domagała się prokuratura; śledczy skarżą decyzję do wojewody. Prokuratura sprawdza, czy inwestycja ruszyła zgodnie z prawem. Zarzuca urzędnikom, że pozwolenie na budowę wydano bez niezbędnej decyzji środowiskowej i że taka zabudowa jest sprzeczna z Konwencją UNESCO. Urząd odpiera zarzuty.

Prokuratura bada legalność budowy kładki, miasto odmówiło wstrzymania prac

Prokuratura bada legalność budowy kładki, miasto odmówiło wstrzymania prac

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Lublinie oskarżyła lekarkę Agatę Ł. o narażenie czteroletniego pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Lekarka nie zakwalifikowała chłopca do leczenia w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, w wyniku czego doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia. Dziecko zmarło w szpitalu w maju 2022 roku.

Lekarka oskarżona w sprawie śmierci dziecka

Lekarka oskarżona w sprawie śmierci dziecka

Źródło:
PAP

Do mieszkańców Wieliczki nie dojeżdżają śmieciarki, bo miasto nie ma podpisanej umowy na wywóz odpadów. Powód? Radni nie zgodzili się na podwyżki opłat, a burmistrz nie podpisał nowej umowy na odbiór odpadów. Teraz władze miasta, z radnymi, próbują na szybko rozwiązać śmierdzący problem.

Mieszkańcy utoną w śmieciach? Miasto przestało odbierać odpady

Mieszkańcy utoną w śmieciach? Miasto przestało odbierać odpady

Źródło:
tvn24.pl

Ważne i konieczne jest, aby Unia Europejska chroniła granice zewnętrzne, w szczególności z Rosją i Białorusią - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej, odnosząc się do zapowiadanej przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej. Jak relacjonuje z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, "żadnych potępiających, ostrych słów ze strony Komisji Europejskiej w tym momencie nie ma", ale KE przypomina o zobowiązaniach dotyczących dostępu do procedury azylowej.

"Żadnych ostrych słów nie ma", ale KE przypomina o zobowiązaniach

"Żadnych ostrych słów nie ma", ale KE przypomina o zobowiązaniach

Źródło:
PAP, TVN24

Były funkcjonariusz Stasi, czyli Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego NRD, Manfred N. został skazany na 10 lat więzienia za zamordowanie Czesława Kukuczki w 1974 roku w Berlinie. Stwierdzono, że przestępstwo zostało zaplanowane przez Stasi, a Manfred N. "bezlitośnie go dokonał".

Były funkcjonariusz Stasi zabił Polaka, został skazany po 50 latach

Były funkcjonariusz Stasi zabił Polaka, został skazany po 50 latach

Źródło:
PAP

W poniedziałek przeprowadzono ogromne ćwiczenia wojskowe, w których Pekin symulował okrążenie Tajwanu, odcięcie go od świata i rozpoczęcie uderzenia na wyspę. W ćwiczeniach wziął udział co najmniej jeden z dwóch chińskich lotniskowców oraz bezprecedensowa ilość sprzętu wojskowego, m.in. 125 samolotów wojskowych. Pekin przekazał, że to "surowe ostrzeżenie" dla tajwańskich separatystów, z kolei Tajpej nazwał ćwiczenia prowokacją i postawił swoje siły wojskowe w stan gotowości.

Okrążenie, blokada i "korytarze uderzeniowe". Bezprecedensowe manewry Chin wokół Tajwanu

Okrążenie, blokada i "korytarze uderzeniowe". Bezprecedensowe manewry Chin wokół Tajwanu

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Prawem jazdy nacieszył się pół roku, teraz czeka go trzymiesięczna "przerwa". Policjanci z Leszna (woj. wielkopolskie) zatrzymali 18-latka, który przekroczył prędkość o 86 kilometrów na godzinę. Poza chwilową utratą uprawnień do kierowania pojazdami otrzymał też 15 punktów karnych i mandat.

Ma 18 lat i prawo jazdy od pół roku. Jechał dwa razy szybciej, niż pozwalają na to przepisy

Ma 18 lat i prawo jazdy od pół roku. Jechał dwa razy szybciej, niż pozwalają na to przepisy

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek, 14 października, do Miasteczka Wilanów dojechał pierwszy tramwaj pomiarowy, a tuż za nim hyundaie, które wkrótce będą wozić pasażerów. Urzędnicy podkreślają, że po uruchomieniu nowej linii tramwaje będą jeździć przez plac budowy. To oznacza, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania trasy czas przejazdu będzie dłuższy od docelowego. Ratusz poinformował, że prace drogowe zakończą się dopiero za rok.

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę mającą poprawić warunki zatrudnienia osób pracujących dla platform cyfrowych, w tym określić ich status pracowniczy.

Zmiany mają objąć 28 milionów osób. Jest decyzja

Zmiany mają objąć 28 milionów osób. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Na piątkowym (11 października) przejeździe pociągu Polregio na trasie Pszczółki-Sopot (woj. pomorskie) miało dojść do nietypowego zdarzenia. Pasażerowie mieli zauważyć w jednym z wagonów jadowitego pająka. Informacja o tym została przekazana dzień później za pośrednictwem infolinii. Zwierzę nie zostało odnalezione.

Niecodzienny pasażer pociągu Polregio

Niecodzienny pasażer pociągu Polregio

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek rano w Rybniku został przeprowadzony odstrzał nutrii. Nie poskutkowały protesty mieszkańców i próby utworzenia azylu dla tych zwierząt. Na miejscu była policja – by zapobiegać "próbom zakłócenia porządku publicznego".

Odstrzał nutrii w Rybniku. "Wszystkie nasze działania jak krew w piach"

Odstrzał nutrii w Rybniku. "Wszystkie nasze działania jak krew w piach"

Źródło:
tvn24.pl

Do 10 lat więzienia grozi prezesowi firmy, która w nierzetelny sposób realizowała umowę na obsługę autostrady A2 na terenie województwa łódzkiego. Jak informuje policja, przedsiębiorstwo miało za mało pługopiaskarek, nie utylizowało we właściwy sposób zabitych na trasie zwierząt i montowało zużyte elementy infrastruktury drogowej.

Mieli za mało pługosolarek, nie kosili trawy, a potrącone zwierzęta wyrzucali do lasu. Prezes firmy z zarzutami

Mieli za mało pługosolarek, nie kosili trawy, a potrącone zwierzęta wyrzucali do lasu. Prezes firmy z zarzutami

Źródło:
tvn24.pl

Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson to laureaci Nagrody Nobla z ekonomii w 2024 roku - ogłosiła Królewska Szwedzka Akademia Nauk. W uzasadnieniu wskazano, że naukowcy otrzymali nagrodę za "badania nad tym, jak powstają instytucje i jak wpływają na dobrobyt".

Nobel z ekonomii przyznany

Nobel z ekonomii przyznany

Źródło:
PAP

Pogoda na zimę 2024. Z wyliczeń NOAA, opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, wynika, że w Polsce zimą ma panować dodatnia anomalia temperatury, a więc będzie cieplej niż zwykle. Jak skomentował te przewidywania Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, może nas czekać kolejna zima bez zimy.

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Źródło:
IMGW, TVN24, NOAA, tvnmeteo.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że przekazano jej projekt budowy nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego. Otwarcie pierwszego etapu lotniska zaplanowane jest na koniec 2032 roku, budowa ma ruszyć w 2026 roku.

Wielka inwestycja w Polsce. "Projekt jest gotowy"

Wielka inwestycja w Polsce. "Projekt jest gotowy"

Źródło:
PAP
Na widok "baby od angola" nie odwracają głowy. "Chciałabym więcej życzliwości w szkołach"

Na widok "baby od angola" nie odwracają głowy. "Chciałabym więcej życzliwości w szkołach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Szkoła jest miejscem, gdzie jak w soczewce widać, jak jesteśmy nieufnym narodem. A zaufanie jest nam koniecznie potrzebne, żeby budować dobrą przyszłość naszego państwa - mówi Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. Właśnie ukazała się jej najnowsza książka "Cała nadzieja w szkole".

Jak budować dobrą szkołę i społeczeństwo? Wywiad z Justyną Suchecką

Jak budować dobrą szkołę i społeczeństwo? Wywiad z Justyną Suchecką

Źródło:
tvn24.pl

Dwa weekendowe sondaże dla stacji ABC i CBS wskazują na niewielką przewagę procentową Kamali Harris nad Donaldem Trumpem, trzeci - dla NBC - prognozuje remis. Poniżej przedstawiamy zestawienie wybranych najnowszych sondaży i aktualną średnią ich wyników przed wyborami prezydenckimi. Te już 5 listopada.

Weekendowe sondaże w USA: remis ze wskazaniem

Weekendowe sondaże w USA: remis ze wskazaniem

Aktualizacja:
Źródło:
538, tvn24.pl, BBC

Według najnowszej prognozy Narodowego Banku Polskiego wskaźnik nasycenia mieszkań w Polsce dogoni obecny poziom w Unii Europejskiej w 2040 roku. Zdaniem analityków banku centralnego osiągnie on wtedy poziom 522 lokali na tysiąc osób i będzie nieznacznie wyższy od średniej notowanej w krajach Wspólnoty w 2023 roku.

Dużo brakuje do unijnej średniej. Raport NBP

Dużo brakuje do unijnej średniej. Raport NBP

Źródło:
PAP

Pogoda na 5 dni. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy czekają na słoneczną i pogodną aurę. W kolejnych dniach antycyklon Werner zapewni nam dużo słońca i dość wysokie temperatury jak na ten okres października. Szykuje się prawdziwa złota polska jesień.

Czeka nas kolejna duża zmiana pogody

Czeka nas kolejna duża zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl