Polska

Poleciały jajka i wyzwiska na Marszu Tolerancji w Krakowie

Polska

Przepychanki przeciwników Marszu z policją
TVN24Przepychanki przeciwników Marszu z policją

- Pajace, zboczeńcy! Rynek krakowski nie będzie nigdy gejowski! - krzyczeli w Krakowie działacze Narodowego Odrodzenia Polski do uczestników Marszu Tolerancji, obrzucając ich jajkami. Policjanci zatrzymali kilka najbardziej agresywnych osób.

Paweł Kłusak - przeciwnik Marszu Tolerancji
Paweł Kłusak - przeciwnik Marszu TolerancjiTVN24

Działacze Narodowego Odrodzenia Polski skandowali na Rynku: - Każdy to powie, nie chcemy gejów w Krakowie! Próbowali przedrzeć się przez kordon policji ochraniający uczestników parady, w końcu doszło do przepychanek z policją.

W tym samym czasie zebrani pod Barbakanem przeciwnicy Marszu obrzucili idących w pochodzie petardami. Krzyczeli: - Pederaści, lesby, geje, cała polska z was się śmieje. Maszerujący odpowiadali: - Tu jest Polska! Precz z faszyzmem! Pozwólcie się kochać, chodźcie z nami!

Według policji, w Marszu Tolerancji wzięło udział około 600 osób, pikieta NOP liczyła ok. 150 osób. Zjawili się również działacze Młodzieży Wszechpolskiej.

Kultura dla tolerancji

Marsz Tolerancji (film: Sylwester)
Marsz Tolerancji (film: Sylwester)Sylwester

Odbywający się po raz czwarty Marsz Tolerancji jest jednym z wydarzeń Krakowskiego Festiwalu Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej "Kultura dla tolerancji", który potrwa do niedzieli. Przed rozpoczęciem marszu przedstawiciele Fundacji "Kultura dla Tolerancji", która organizuje przemarsz, złożyli kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza, położonym na tym samym placu.

Samuel Nowak i Sebastian Liszka z fundacji "Kultura dla Tolerancji"
Samuel Nowak i Sebastian Liszka z fundacji "Kultura dla Tolerancji"TVN24

Manifestanci nieśli kolorowe baloniki i tęczowe flagi oraz transparenty: "Tęczowa rodzina - szczęśliwa rodzina", "Każdemu wolno kochać", "Każdy inny-wszyscy równi", "Żyć we własnej skórze", "Miłość nie zna płci".

"By każdy mógł wyrazić swoją inność"

W tym marszu chodzi o stworzenie takiej platformy społecznej, gdzie każdy może wyrazić swoją inność, być sobą. Prezes Fundacji Kultura dla Tolerancji Samuel Nowak o Marszu Tolerancji

Jak podkreślali organizatorzy, Marsz Tolerancji jest protestem przeciwko homofobii i przemocy, demonstracją różnorodności. Biorą w nim udział osoby z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech, Belgii i Francji. - Marsz Tolerancji ma być forum obywatelskim, gdzie wszyscy opowiadamy się za pewnym modelem społecznym, który akceptuje różnorodność, jest otwarty na inność - powiedział prezes Fundacji Kultura dla Tolerancji Samuel Nowak. - Chodzi nam o takie społeczeństwo, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce. Robimy ten marsz w ramach festiwalu kultury gejowsko-lesbijskiej, ale chodzi o stworzenie takiej platformy społecznej, gdzie każdy może wyrazić swoją inność, być sobą - dodał.

Marsz ochraniany przez policję (film: Sylwester)
Marsz ochraniany przez policję (film: Sylwester)Sylwester
Uczestnicy Marszu oraz jego przeciwnicy na krakowskim Rynku (foto: Sylwester) Sylwester
Bezpieczeństwa strzegła policja (foto: Sylwester) Sylwester
Maszerujący w obstawie policji (foto: Sylwester) Sylwester

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości