W minionym roku 37 procent osób biorących udział w ankiecie zadeklarowało, że czytało przynajmniej jedną książkę - podała w poniedziałek Biblioteka Narodowa, prezentując wstępne wyniki raportu "Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku".
Na przełomie listopada i grudnia 2018 roku przeprowadzono kolejny pomiar w ramach cyklicznego, prowadzonego od 1992 roku badania Biblioteki Narodowej "Stan czytelnictwa w Polsce".
Badania, które na zlecenie Biblioteki Narodowej zrealizowała firma Kantar Public wykazały, że "w 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 procent respondentów".
Powtórzony wynik z 2015 i 2016 roku
Według informacji przekazanych przez Bibliotekę Narodową, główne wskaźniki czytelnictwa pozostają bez zmian.
W 2017 roku czytanie przynajmniej jednej książki deklarowało 38 procent respondentów. W latach 2015 i 2016 wyniki były takie, jak w 2018 roku - 37 procent ankietowanych zadeklarowało, że czytało przynajmniej jedną książkę.
Jak wynika ze wstępnych wyników raportu, 9 procent respondentów zadeklarowało czytanie więcej niż siedmiu książek w 2018 roku. W zeszłym roku wynik był taki sam.
Brak wzrostu zainteresowania czytaniem książek
W raporcie podano, że brak wzrostu zainteresowania czytaniem książek "ma zapewne wiele przyczyn".
Wskazano na "style życia i sposoby spędzania czasu wolnego, popularyzacja rozrywki cyfrowej, niewielkie przełożenie czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy, a także fakt, że za sprawą przemian w dziedzinie technologii komunikacji książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji".
W ocenie twórców raportu "znajduje to swoje odbicie w zmianie postaw względem czytania książek". W młodszych grupach wiekowych znajduje się mniejszy odsetek osób deklarujących, że "bardzo lubią czytać książki" - zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, które w starszych grupach wieku wyraźnie przewyższają mężczyzn pod tym względem.
4 procent mężczyzn i 13 procent kobiet w wieku 15-24 lat deklaruje, że "bardzo lubi czytać książki". Wśród mężczyzn w wieku 25-39 lat stanowisko takie zadeklarowało 8 procent. Wśród ankietowanych kobiet z tej grupy wiekowej jest to 17 procent.
W grupie wiekowej 40-59 lat 11 procent mężczyzn i 21 procent kobiet zadeklarowało, że "bardzo lubią czytać książki", a w grupie osób mających co najmniej 60 lat - 10 procent mężczyzn i 23 procent kobiet.
"Wśród młodszych osób jest najwięcej czytelników książek"
Podano również, że "wśród młodszych osób jest najwięcej czytelników książek".
67 procent respondentów w wieku powyżej 60 roku życia nie czytało książek w 2018 roku. Wśród ankietowanych w wieku 40-59 lat 62 procent nie czytało żadnej książki. W grupie wiekowej 25-39 lat jest to 58 procent respondentów, a w najmłodszej grupie (15-24 lata) książek nie czytało 45 procent.
Pytając uczestników badania o czytane przez nich w ciągu ostatniego roku książki, poproszono ich o wskazanie, w jaki sposób dana książka trafiła w ich ręce, na przykład, czy została kupiona, pożyczona od znajomego, wypożyczona z biblioteki i tym podobne.
W 2018 roku 38 procent ankietowanych deklarowało zakup, 26 procent osób pożyczało książki od znajomych, 20 procent korzystało z księgozbioru domowego, 16 procent wypożyczało książki z biblioteki publicznej, 7 procent ze szkolnej, a 3 procent - z innej biblioteki.
Korzystanie ze źródeł internetowych (legalnych lub nieformalnych) zadeklarowało łącznie 3 procent badanych.
Objętość księgozbiorów domowych
Według badań, 28 procent respondentów w próbie ogólnopolskiej przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek, a 7 procent zadeklarowało, że posiadają tylko podręczniki szkolne.
14 procent respondentów w próbie ogólnopolskiej posiada w domu od 1 do 10 książek. Najwięcej osób, bo 45 procent, posiada między 11 a 50 książkami.
Szczegółowe wyniki wraz z komentarzem zaprezentowane zostaną po zakończeniu pogłębionych analiz w pełnym raporcie z badań udostępnionym w formie drukowanej oraz na stronie Biblioteki Narodowej.
Badanie zrealizowała w terenie firma Kantar Public na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 2076 respondentów w wieku co najmniej 15 lat metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview) oraz na celowej próbie 1660 czytelników książek metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview).
Autor: akr/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock