Jedna trzecia głosów w okręgu dla byłej premier

Polska

Aktualizacja:
Beata Szydło zdobyła rekordowe poparcietvn24
wideo 2/35

Niemal co trzeci głosujący w Małopolsce i Świętokrzyskiem stawiał "krzyżyk" przy nazwisku byłej premier Beaty Szydło (PiS). Prawo i Sprawiedliwość wygrało tu zdecydowanie, uzyskało blisko dwa razy więcej głosów niż Koalicja Europejska.

W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie wygrało Prawo i Sprawiedliwość - 56,33 proc. przed Koalicją Europejską - 29,03 proc.

Na pozostałe partie oddano mniej niż 5 procent głosów.

Rekordowa Beata

Przed wyborami w okręgu szykowało się starcie gigantek. Chodzi oczywiście o "jedynki" z list Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Europejskiej. Pojedynek między Beatą Szydło a Różą Thun skończył się zdecydowanym zwycięstwem byłej premier.

Szydło zdeklasowała nie tylko Thun - osiągnęła najlepszy wynik nie tylko w okręgu dziesiątym, ale i w całej Polsce.

Jaki zadowolony

Wynik Beaty Szydło, 525 811 głosów, jest absolutnie rekordowy. W okręgu małopolsko-świętokrzyskim poparł ją niemal co trzeci głosujący, a spośród około 980 tys. głosów, jakie oddano na listę PiS w tym okręgu, do niej należał więcej niż co drugi.

Thun przegrała też z trójką z listy PiS, Patrykiem Jakim. Wiceminister sprawiedliwości uzyskał 258 366 głosy.

I nie ukrywał satysfakcji z wyniku. - Wybory do Parlamentu Europejskiego są dla nas zawsze tymi trudnymi wyborami. Zawsze sondaże do parlamentu krajowego są dla nas łaskawsze, natomiast pamiętajmy - ciężka praca przed nami. Opozycja nie odpuści tej walki - podkreślał Jaki.

Róża Thun trzecia

Na Różę Thun oddano 221 279 głosów. - To pokazuje, że kiedy idziemy razem osiągamy więcej. Jesteśmy dla wyborców coraz bardziej przekonywujący i idziemy dalej w tym kierunku. Coraz mocniej zjednoczeni, żeby coraz mocniej jednoczyć Europę - mówiła w niedzielę tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników Thun.

Poza Szydło i Thun mandaty zdobyli: Ryszard Legutko z PiS (65 710 głosów), Adam Jarubas z KE (138 854) i Dominik Tarczyński (41 912).

Dominik Tarczyński z PiS obejmie 52. mandat europarlamentarzysty, w momencie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi p.o. szefa PKW Wiesława Kozielewicza.

Z informacji, które przekazuje PKW, wynika, że frekwencja w Małopolsce wyniosła niecałe 48 procent.

W miastach wygrywała KE

W dwóch największych miastach okręgu wyniki wyglądały inaczej.

W Krakowie wygrała Koalicja Europejska - 43,93 proc. Na PiS zagłosowało 36,00 proc. wyborców. Najwięcej głosów oddano na Różę Thun - 83 926, Beatę Szydło - 53 113 i Patryka Jakiego - 35 855.

W Kielcach bezkonkurencyjny był Adam Jarubas, a Koalicja Europejska (43,71 proc.) nieznacznie wyprzedziła PiS (41,75 proc.).

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: FC, aa / Źródło: TVN24/PAP