Morawiecki zapowiada "wspólny plan dla Białorusi"

TVN24 | Polska

Autor:
js//now
Źródło:
PAP
Spotkanie premiera Morawieckiego i premiera SkvernelisaTVN24
wideo 2/35
TVN24Spotkanie premiera Morawieckiego i premiera Skvernelisa

Wolna, demokratyczna Białoruś to niezbędny element dobrobytu i bezpieczeństwa całej Europy - napisał w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że wkrótce przedstawi wspólny - Polski i Litwy, ale też konsultowany z państwami Grupy Wyszehradzkiej - plan działań dla Białorusi.

"Europa musi zdawać sobie sprawę, jak ważna jest wolna i demokratyczna Białoruś dla dobrobytu i bezpieczeństwa całego kontynentu. Zarówno Polska, jak i Litwa doskonale to wiedzą - dlatego z Warszawy i Wilna płyną nie tylko słowa otuchy, ale prowadzimy realne działania. W najbliższym czasie przedstawię nasz wspólny plan dla Białorusi, który konsultowałem również z państwami V4, na forum Rady Europejskiej" - napisał premier na Facebooku.

Premier o miliardzie euro dla Białorusi

Morawiecki wziął w czwartek udział w Wilnie w polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych. Jednym z tematów rozmów była sytuacja na Białorusi. Polski premier stwierdził, że unijny fundusz dla Białorusinów powinien wynosić na obecnym etapie co najmniej miliard euro. Plany pomocy gospodarczej mają zostać pokazane na Radzie Europejskiej za tydzień.

CZYTAJ WIĘCEJ: Morawiecki: unijny fundusz dla Białorusinów powinien wynosić co najmniej miliard euro >>>

Dworczyk: na najbliższym posiedzeniu liderów europejskich premier przedstawi "Plan Marshalla dla Białorusi"TVN24

Protesty na Białorusi

Na Białorusi od tygodni trwają protesty po wyborach prezydenckich 9 sierpnia, w których według oficjalnych danych ubiegający się o reelekcję Alaksander Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów.

Autor:js//now

Źródło: PAP

Raporty: