PiS z niewielką przewagą nad PO. Przedterminowe wybory? Niekoniecznie. Sondaż dla TVN24

Polska

tvn24Sondaż przeprowadzono telefonicznie 2 września na próbie 1001 pełnoletnich osób

Ko wygrałby wybory, gdyby odbywały się teraz? Prawo i Sprawiedliwość (w koalicji z Polską Razem i Solidarną Polską), ale z zaledwie jednopunktową przewagą nad Platformą Obywatelską - odpowiednio 32 i 31 procent poparcia. To wyniki najnowszego sondażu Millward Brown dla TVN24. Ponad połowa respondentów - 52 proc. - nie chciałaby jednak przedterminowych wyborów. Stosunkowo liczna grupa, 44 procent, opowiada się jednak za takim wariantem.

SLD uzyskało w sondażu 9 proc. głosów, Nowa Prawica 7 proc., a PSL 5 proc.

Poniżej pięcioprocentowego progu wyborczego znalazłby się Twój Ruch (4 proc.) i Ruch Narodowy (2 proc. głosów).

W porównaniu z sondażem Millward Brown dla Faktów TVN, zrealizowanym w połowie czerwca, poparcie dla PiS nie zmieniło się. Wtedy Jednak PiS wystąpiło samo, teraz sondaż uwzględnia porozumienie, jakie partia Jarosława Kaczyńskiego zawarła z Polską Razem i Solidarną Polską.

Od czerwca według Millward Brown wzrosło poparcie dla PO - w czerwcu było to 25 proc. Sondaż został przeprowadzony już po wyborze szefa tej partii, premiera Donalda Tuska, na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Przedterminowe wybory? Większość przeciw

W najnowszym sondażu dla TVN24 47 proc. respondentów zadeklarowało swój udział w wyborach. Z kolei 28 proc. zapowiada, że nie pójdzie do urn. 25 proc. ankietowanych jest niezdecydowanych.

Większość respondentów - 52 proc. - nie chce przedterminowych wyborów w Polsce w związku z objęciem przez Donalda Tuska stanowiska w Brukseli. 44 proc. uważa, że takie wybory powinny się odbyć, a 4 proc. nie ma zdania.

Donald Tusk 1 grudnia obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. W poniedziałek zapowiedział, że tego dnia zrezygnuje z kierowania Platformą. Wcześniej ma podać swój rząd do dymisji.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 2 września na próbie 1001 pełnoletnich osób.

Sondaż dla TVN24tvn24.pl

Autor: db//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl