We wtorek, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń. W stolicy odbędzie się też Marsz Niepodległości i Solidarności, którego inicjatorem jest PiS. Szef ugrupowania Jarosław Kaczyński zapowiedział, że przesłaniem marszu będzie pamięć o stanie wojennym, ale także - jak mówił - PiS będzie przestrzegał przed współczesnymi zagrożeniami dla niepodległości Polski.
W Warszawie o godz. 14.30 działaczom opozycji z lat 80. odznaczenia państwowe wręczy prezydent Bronisław Komorowski. Będzie on także uczestniczył w spotkaniu działaczy podziemia z młodzieżą, otwarciu wystawy prac Andrzeja Dudzińskiego pt. "Wojna z narodem", spotka się z uczestnikami gry plenerowej "Segment, czyli PRL dla początkujących". Wieczorem prezydent ma wziąć udział w spektaklu "Kolęda-Nocka 30 lat później" w reż. Jarosława Minkowicza, wg libretta Ernesta Brylla z muzyką Wojciecha Trzcińskiego.
Marsz PiS w Warszawie
Stolicę odwiedzi były prezydent Lech Wałęsa. Pierwszy przywódca Solidarności weźmie o godz. 10.30 udział w konferencji zapowiadającej projekt "Gen wolności", przygotowany przez Instytut Lecha Wałęsy. Wieloletni projekt będzie się składać z cyklu spotkań i wydarzeń organizowanych w Polsce i za granicą, dzięki współpracy Instytutu m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W stolicy o godz. 18 ruszy Marsz Niepodległości i Solidarności, którego inicjatorem jest PiS. Szef ugrupowania Jarosław Kaczyński zapowiedział, że przesłaniem marszu będzie pamięć o stanie wojennym, ale także - jak mówił - PiS będzie przestrzegał przed współczesnymi zagrożeniami dla niepodległości Polski. Uczestnicy spotkają się na pl. Trzech Krzyży i przejdą pod pomnik Józefa Piłsudskiego koło Belwederu. Tam zaplanowane są przemówienia.
W całym kraju odbywać się będą msze i spotkania pamięci. Spotkania okolicznościowe, odznaczenie osób zasłużonych dla niezależnego ruchu związkowego i opozycji demokratycznej oraz msze św. złożą się na obchody rocznicy stanu wojennego w największych miastach. IPN promować będzie przy tej okazji nowe książki, zawierające m.in. listy osób internowanych i prześladowanych po 13 grudnia 1981 roku.
"Światło w sercu miasta"
We Wrocławiu na placu Gołębim zostaną zapalone lampki pamięci będące hołdem dla bohaterów czasu walki z komunizmem. Ustawione w kształt wielkiego godła państwowego utworzą "Światło w sercu miasta". To nawiązanie do tradycji z czasów stanu wojennego, gdy płonącymi zniczami upamiętniano ofiary reżimu.
Koncert "Pamięci ofiar stanu wojennego" w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla będzie głównym punktem obchodów w woj. śląskim. Wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Po koncercie odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny oraz wszystkich ofiar stanu wojennego. Rocznicowe uroczystości odbędą się także w Zabrzu-Zaborzu, gdzie znajdował się ośrodek internowania. W Częstochowie w południe harcerze zorganizują happening.
Po południu w Bazylice Mariackiej w Krakowie odprawiona zostanie msza za ojczyznę, a po niej uczestnicy uroczystości organizowanych przez NSZZ "Solidarność" przejdą pod Krzyż Katyński, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Na Rynku Głównym będzie można obejrzeć rekonstrukcję manifestacji Solidarności z lat 80.
"Zrozumieć H."
Cykl wydarzeń rocznicowych w Szczecinie otworzą lekcje historii dla młodzieży, organizowane m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej.
W Płocku przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda spotka się z młodzieżą ponadgimnazjalną. Oprócz tematów związanych z historią Solidarności i stanu wojennego, Duda przedstawi współczesną rolę i zadania związku zawodowego.
Na deskach legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej odbędzie się premiera spektaklu "Zrozumieć H.", inspirowanego życiem znanej działaczki opozycyjnej w okresie PRL Henryki Krzywonos. Spektakl swoją prapremierę miał podczas wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
W gorzowskiej katedrze odbędzie się msza święta, podczas której nastąpi przekazanie na stałe katedrze relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano na wieczór w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Odbędzie się tam wręczenie odznaczeń działaczom opozycji.
Rekonstrukcja wydarzeń z 13 grudnia 1981 r. w Lublinie będzie centralnym punktem obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, których głównym organizatorem jest NSZZ "Solidarność".
ant/fac
Źródło: PAP