Fala upałów zmierza do Polski. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla części kraju. Zgodnie z prognozą zagrożeń na kolejne dni alarmów przed spiekotą będzie przybywać, mogą objąć nawet całą Polskę. Niebezpieczne mogą być też burze.
Do Polski napłyną gorące masy powierza zwrotnikowego znad północnej Afryki i Hiszpanii. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali, a także opublikowali prognozę zagrożeń na kolejne dni.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - upał
Alarmem drugiego stopnia objęto województwa:
- lubuskie, powiaty: międzyrzecki, sulęciński, słubicki, świebodziński, krośnieński, zielonogórski, Zielona Góra, nowosolski, żarski oraz żagański;
- dolnośląskie, w powiatach: bolesławieckim oraz zgorzeleckim i lubańskim.
Ostrzeżenia zaczną obowiązywać od godziny 14 we wtorek i wygasną w czwartek o godzinie 18.
Według IMGW temperatura maksymalna we wtorek ma wynieść od 29 do 32 stopni Celsjusza, w środę od 33 do 35 st. C, a w czwartek od 30 do 33 st. C.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - upał
Oprócz tego wydano też ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują w województwach:
- lubuskim, w powiatach: gorzowskim i Gorzów Wielkopolski;
- zachodniopomorskim, w powiatach: polickim, Szczecin, gryfińskim, pyrzyckim, myśliborskim.
Alarmy zaczną obowiązywać we wtorek o godzinie 14, a wygasną w środę o godzinie 21. Temperatura maksymalna we wtorek osiągnie od 29 do 31 st. C, a w środę od 33 do 35 st. C.
Prognoza zagrożeń IMGW na środę
W środę upał ma rozlać się na cały kraj. Pomarańczowe ostrzeżenia mają zostać wydane na terenie województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego (bez powiatów na północy), mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego.
Żółte alarmy przed wysoką temperaturą mają pojawić się na pozostałym obszarze kraju.
Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek
W czwartek alarmy drugiego stopnia przed upałem prognozowane są dla tych samych regionów, co na środę. W województwach: podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim mogą pojawić się ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia.
Tego dnia, poza spiekotą, prognozowane są burze. Żółte ostrzeżenia przed nimi mogą obowiązywać w województwach dolnośląskim, opolskim oraz na południu województw lubuskiego i wielkopolskiego.
Czym jest prognoza zagrożeń
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia
Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Ewa Studio/Shutterstock