Skieruję do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją unijnego mechanizmu warunkowości - ogłosił Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.
Ziobro zapowiedział w czwartek na konferencji, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską wniosek o stwierdzenie niezgodności mechanizmu warunkowości z polską konstytucją.
Przypomniał na konferencji, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska były zdecydowanie przeciwko zgodzie na przyjęcie tego mechanizmu, ale zgodził się na to premier Morawiecki.
Ziobro powiedział, że po "dogłębnej analizie prawnej nie ma najmniejszych wątpliwości, że mechanizm warunkowości jest rozwiązaniem jaskrawo sprzecznym z polską konstytucją". - Dlatego zdecydowałem się dziś złożyć wniosek do polskiego Trybunału Konstytucyjnego - uzasadniał.
Zdaniem Ziobry to "szantaż i przemoc ekonomiczna", którą Komisja Europejska stosuje "do wymuszania zmian w dowolnym obszarze pod pretekstem praworządności". - Praworządność to może być wszystko i nic. W sposób dowolny można definiować tą praworządność. Teraz słyszymy o takich definicjach, że praworządność to jest wszystko, co dotyczy Unii Europejskiej, a więc Unia Europejska ma już kompetencje wszędzie, i wszędzie i w każdej sprawie Polska i inne kraje unijne musiałyby się władzy Unii Europejskiej podporządkować - mówił. - Tu idzie więc tak naprawdę o władzę i suwerenność. O to jest spór, a nie o żadną praworządność - przekonywał.
Mechanizm warunkowości. Skarga Polski i Węgier do TSUE
Liderzy państw UE - w tym premier Morawiecki - porozumieli się w grudniu 2020 roku w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości, który uzależnia wypłatę środków unijnych od przestrzegania praworządności w państwie członkowskim.
Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. W ramach nowych przepisów nie zaproponowano jednak na razie żadnych instrumentów. Rada Europejska zwróciła się do Komisji o opracowanie wytycznych dotyczących stosowania mechanizmu i zastrzegła, że będzie on mógł zostać uruchomiony dopiero po przyjęciu tych wytycznych.
Jednocześnie Polska i Węgry 11 marca 2021 roku zaskarżyły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ten mechanizm. Według polskich rządzących rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego.
Przed tygodniem rzecznik generalny TSUE ocenił, że "należy oddalić skargi Węgier i Polski na system warunkowości". Nie jest to jeszcze ostateczny wyrok. Ten spodziewany jest po Nowym Roku.
Źródło: PAP