Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 25 marca

Zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna Bystra
Szef MON o rosyjskiej rakiecie w polskiej przestrzeni: każda taka sytuacja jest indywidualnie rozpatrywana
Źródło: TVN24

Rosyjska rakieta naruszyła polską przestrzeń powietrzną, MON chce wyjaśnień od Rosji. Tadżykistan zaprzecza rosyjskim insynuacjom dotyczących tego, że to jego obywatele dokonali zamachu pod Moskwą. Aleksander Zniszczoł trzeci na zakończeniu sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ministerstwo Zdrowia ma plan na jednorazowe e-papierosy. Zaginięcie defektoskopu z promieniotwórczym pierwiastkiem. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 25 marca.

1. Rosyjska rakieta naruszyła polską przestrzeń powietrzną

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych podało w niedzielę rano na platformie X, że "24 marca br. o godz. 4.23 doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez jedną z rakiet manewrujących wystrzelonych dzisiejszej nocy przez lotnictwo dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej". "Celem wykonywanych uderzeń były miejscowości znajdujące się w zachodniej Ukrainie" - dodało.

"Obiekt wleciał w polską przestrzeń na wysokości miejscowości Oserdów (woj. lubelskie) i przebywał w niej przez 39 sekund" - podano w komunikacie DORSZ. Podkreślono, że w trakcie całego przelotu był obserwowany przez wojskowe systemy radiolokacyjne.

Polska będzie domagała się od Federacji Rosyjskiej wyjaśnień, w związku z kolejnym naruszeniem przestrzeni powietrznej kraju - zapowiedział w niedzielnym komunikacie MSZ. Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna poinformował, że do resortu zostanie wezwany ambasador Rosji

WKK 2
Szef MON: doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej przez jeden z rosyjskich pocisków
Źródło: TVN24

2. Tadżykistan zaprzecza rosyjskim insynuacjom

Resort spraw wewnętrznych Tadżykistanu zaprzeczył w oficjalnym komunikacie doniesieniom rosyjskich mediów, twierdzącym, że ataku na salę koncertową pod Moskwą dokonali obywatele tego kraju.

Czytaj więcej: Tadżykistan zaprzecza rosyjskim insynuacjom na temat pochodzenia napastników z Moskwy

W przestrzeni medialnej pojawiały się informacje, jakoby napastnikami mieli być obywatele Tadżykistanu. W odpowiedzi na te doniesienia, MSW w Duszanbe podało, że dwóch obywateli tego państwa, którym zarzuca się udział w masakrze, w listopadzie 2023 roku powróciło do Tadżykistanu i od tamtej pory przebywają oni w swoim miejscu zamieszkania w rejonie Dzaloliddin Balchi w obwodzie chatlońskim.

3. Zakończeniu sezonu w skokach narciarskich w Planicy

Aleksander Zniszczoł zajął trzecie miejsce w ostatnim konkursie Pucharu Świata w sezonie 2023/2024. Niedzielne zawody na Letalnicy z ogromną przewagą wygrał Austriak Daniel Huber, który sięgnął także po zwycięstwo w cyklu Planica 7 i małą Kryształową Kulę za loty.

Zniszczoł w locie
Zniszczoł w locie
Źródło: imago

Wcześniej zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie Stefan Kraft. To już trzecie trofeum w dorobku Austriaka. Po poprzednie sięgał w 2017 i w 2020 roku. Wygrywając serię po raz trzeci, Kraft wyrównał osiągnięcie swojego rodaka Andreasa Goldbergera, który sięgał po Kryształową Kulę w latach 1993, 1995 i 1996. Drugi w klasyfikacji generalnej był Japończyk Ryoyu Kobayashi, a trzeci Niemiec Andreas Wellinger.

Z Polaków najlepiej wypadł Aleksander Zniszczoł, który zajął 19. miejsce. Piotr Żyła był 25., Kamil Stoch 26., Dawid Kubacki 28., Paweł Wąsek 47., a Maciej Kot 55.

4. Ministerstwo Zdrowia ma plan na jednorazowe e-papierosy

Klamka zapadła - resort zdrowia idzie na wojnę z jednorazowymi e-papierosami. O ten zakaz apelowały środowiska medyczne i pacjenckie, bo po jednorazowe e-papierosy sięgają głównie dzieci. - Przerażający obraz tego, co się dzieje. Dzieci typu 13-15 lat palą więcej niż nałogowy palacz - wskazuje Izabella Dessoulavy-Gładysz z Fundacji dla Zdrowia Mózgu - Mental Power.

- Pracujemy w Ministerstwie Zdrowia nad ustawą zakazującą jednorazowych e-papierosów - informuje Izabela Leszczyna, szefowa resortu. - Kwiecień na pewno jest tym terminem (kiedy zostaną zakazane - przy. red.) - dodaje.

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia ma plan na jednorazowe e-papierosy. "Kwiecień jest tym terminem"

5. Zaginięcie defektoskopu z promieniotwórczym pierwiastkiem

W Nowej Hucie w Krakowie firma prowadząca drogowe roboty budowlane zgubiła defektoskop (aparat gammagraficzny). Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała w niedzielę, że urządzenie zawiera promieniotwórczy selen.

lajf krakow 1
Służby szukają zagubionego defektoskopu
Źródło: TVN24

Nawet krótkotrwały kontakt z tym pierwiastkiem "może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi". Agencja przestrzega, by pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać defektoskopu. Policja wykorzystała drona do poszukiwań, ale nie odnalazła urządzenia. Poszukiwania będą kontynuowane. Sprawą zajmie się prokuratura.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: