Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem. W naszym kraju rośnie liczba zachorowań na odrę. Z kolei na naradzie PiS miało dojść do awantury. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 kwietnia.
1. Brzezinski o zagrożeniu ze strony Rosji
W "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski mówił między innymi o kwestii obecności wojsk USA w Polsce. - Zapewnienie wsparcia dla wojsk amerykańskich w Polsce to coś, co jest przyjęte bardzo dobrze w Stanach Zjednoczonych. Teraz, kiedy rozmawiamy, ponad 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy stoi na straży w Polsce, ramię w ramię z polskimi żołnierzami po to, by Polska była bezpieczna – stwierdził.
Zapytany o kwestię dołączenia Polski do programu Nuclear Sharing, Brzezinski powiedział, że nie może mówić na ten temat. - Ale mogę powiedzieć, że nie ma żadnego dowodu na to, że Rosja faktycznie planuje wykorzystanie albo przerzucenie swojej broni jądrowej (...). Obserwujemy sytuację, wszystkie możliwości z ogromną uwagą. I na dzisiaj uważam, że to się nie dzieje w żaden operacyjny sposób - podkreślił.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową
2. Suski wezwany do prokuratury ws. Pegasusa
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem - potwierdził tvn24.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.
Jak wyjaśnił, wezwanie nie oznacza, że Suski był podsłuchiwany. - Jest to przedmiotem śledztwa - przekazał. Wcześniej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że prokuratura wysłała listy do 31 osób, które "mają status świadka w postępowaniu".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa
3. Awantura na naradzie PiS
Arleta Zalewska dotarła w czwartek do nieoficjalnych informacji, jak będą wyglądały listy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Dziennikarka "Faktów" TVN poinformowała, że na naradzie w siedzibie PiS doszło do awantury. Suski jako szef regionu mazowieckiego miał zażądać usunięcia Macieja Wąsika z mazowieckiej listy.
"Awantura na naradzie w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości i zamiana miejsc! Jacek Kurski na "dwójkę" w mazowieckim, Maciej Wąsik na "jedynkę" na Podlasiu. Rękę przyłożył do tego Marek Suski" - poinformowała w piątek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Fakty" TVN: awantura na naradzie w siedzibie PiS i zamiana miejsc na listach do europarlamentu
4. Rośnie liczba zachorowań na odrę
Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić.
Granicą odporności populacyjnej jest 95 procent wyszczepialności w społeczeństwie. W Polsce już takiej nie mamy. - Jeżeli jest zaszczepionych 95 procent i powyżej, to ta odra się nie rozprzestrzenia. Osoby zaszczepione chronią te kilka procent niezaszczepionych - informuje dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki
5. Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów
W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny.
Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy sugerują co innego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24