W poniedziałek Najwyższa Izba Kontroli ma opublikować raport dotyczący fuzji Orlenu z Lotosem. Pod koniec stycznia zapowiedział to prezes NIK Marian Banaś. W niedzielny wieczór prezydent Andrzej Duda wylądował w Kenii, gdzie rozpoczął podróż po Afryce Wschodniej. Aleksander Zniszczoł zajął ósme miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen. Zmarnował tym samym wielką szansę, bo na półmetku był liderem z dużą przewagą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w 5 lutego.
1. NIK przedstawi raport dotyczący fuzji Orlenu z Lotosem
W minioną środę prezes NIK Marian Banaś poinformował, że 5 lutego NIK przedstawi raport dotyczący fuzji Orlenu z Lotosem. - Doszło do zaniżenia ceny, jeśli chodzi o Lotos - potwierdził Banaś. Nie chciał jednak jednoznacznie potwierdzić, o jaką sumę chodzi.
- Z danych, które uzyskaliśmy z Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Środowiska i Klimatu jednoznacznie wynika, że takie zaniżenie miało miejsce. Natomiast nie zostaliśmy wpuszczeni na kontrolę, więc trudno powiedzieć, czy to zaniżenie jest właśnie takie. Dopiero po kontroli w Orlenie będziemy mogli potwierdzić - powiedział prezes NIK.
W lipcu 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport dotyczący m.in. fuzji Orlenu z Lotosem po kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Dziennikarze "Czarno na białym" Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik dotarli do nadal nieopublikowanego dokumentu. Według NIK Saudi Aramco zapłaciło o 7,2 miliarda złotych mniej za część Lotosu, niż była ona warta.
Reportaż "Fuzja (nie)kontrolowana". Oglądaj w TVN24 GO
Czytaj również: "Doszło do zaniżenia ceny". Prezes NIK o terminie publikacji raportu w sprawie Orlenu i Lotosu
2. Prezydent Andrzej Duda wylądował w Nairobi
Prezydent Andrzej Duda w niedzielny wieczór przybył do stolicy Kenii - Nairobi. To pierwszy etap jego podróży do Afryki, na którą złożą się również wizyty w Rwandzie i Tanzanii. Przed wylotem przekazał, że będzie prowadził rozmowy o sytuacji w naszej części Europy, w tym o wojnie w Ukrainie, a także o polskich interesach gospodarczych. Poinformował też, że ma zostać tam podpisanych dziewięć umów dwustronnych.
Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
W programie wizyty zaplanowano m.in. rozmowy dwustronne z prezydentami Kenii, Rwandy i Tanzanii, polsko-kenijskie i polsko-rwandyjskie fora gospodarcze czy spotkania z przedstawicielami Polonii.
Jak podkreślił Andrzej Duda przed wylotem, głównym celem wizyty jest promocja Polski i polskiego biznesu. - Odbędą się fora biznesowe (…), gdzie spotkają się przedsiębiorcy, ale będziemy też odwiedzali polskich przedsiębiorców - mówił prezydent, dodając, że chodzi przede wszystkim o hutę cyny w Kigali, która stanowi największy polski kapitał prowadzący produkcję w Rwandzie. Zapowiedział też, że podczas wizyty zostanie podpisanych dziewięć umów bilateralnych.
3. Doradca Białego Domu o atakach na Bliskim Wschodzie
Doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone podejmą dalsze kroki w odpowiedzi na śmierć trzech amerykańskich żołnierzy w Jordanii. Zaznaczył jednocześnie, że nie będzie to otwarta kampania wojskowa. Sullivan mówił również o priorytetach wizyty sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena na Bliskim Wschodzie.
- To, co wydarzyło się w piątek, było początkiem, a nie końcem naszej reakcji i będzie więcej kroków – niektóre widoczne, inne być może niewidoczne – powiedział Jake Sullivan w programie "Face the Nation" na antenie stacji CBS. - Nie określiłbym tego jako jakiejś otwartej kampanii wojskowej - dodał.
Czytaj również: "To początek, a nie koniec naszej reakcji". Doradca Białego Domu o atakach na Bliskim Wschodzie
4. Zełenski rozważa zmianę kadry kierowniczej państwa
Wołodymyr Zełenski stwierdził w trakcie niedzielnego wywiadu dla włoskiej telewizji RAI, że rozważa możliwość wymiany kadry kierowniczej państwa, nie tylko w sektorze wojskowym. To reakcja prezydenta Ukrainy na pogłoski, że może zdymisjonować naczelnego dowódcę sił zbrojnych generała Wałerija Załużnego.
Pytany o pogłoski o możliwości zdymisjonowania generała, prezydent odpowiedział: - To kwestia dotycząca osób, które mają przewodzić Ukrainą. Z całą pewnością, reset, nowy początek jest konieczny. Kiedy mówimy o tym, mam na myśli wymianę kadry kierowniczej w państwie, nie tylko w sektorze militarnym.
- Zastanawiam się nad tą wymianą, to prawda. Ale nie można powiedzieć: oto wymieniliśmy jedną osobę i teraz możemy ruszyć od nowa. To dotyczy całej grupy kierowniczej, która steruje machiną państwa - wyjaśnił.
Czytaj również: Zełenski przyznał, że rozważa wymianę kadry kierowniczej państwa
5. Ósme miejsce i zmarnowana szansa Zniszczoła w Willingen
Aleksander Zniszczoł zajął ósme miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen. Wygrał Niemiec Andreas Wellinger, przed Japończykiem Ryoyu Kobayashim i Szwajcarem Gregorem Deschwandenem.
Zniszczoł zmarnował wyjątkową szansę, ponieważ prowadził po pierwszej serii z przewagą 12,4 pkt. nad Kobayashim. W drugiej serii Polak skoczył jednak tylko 130,5 m, a najlepsi latali nawet ponad 20 metrów dalej.
- Czy jestem zły? Jestem ósmy, to chyba dobrze. Można być zdenerwowanym i tak jest, bo oczywiście chciało się więcej. Trudno, trzeba jeszcze poczekać - powiedział Zniszczoł po konkursie na antenie Eurosportu.
Źródło: tvn24.pl, Eurosport, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN