WARTO WIEDZIEĆ

Wstrząsy w Birmie i Tajlandii, misja Herkules, Wrzosek i Kaczyński świadkami

Ludzie obserwują działania przy targu w stolicy Birmy, Naypyidaw
Polscy wojskowi ruszają na Litwę. Pomogą w poszukiwaniach amerykańskich żołnierzy
Źródło: Paweł Szot/Fakty TVN

Polscy wojskowi zostali wysłani na Litwę w związku z zaginięciem amerykańskich żołnierzy. W środkowej Birmie doszło do potężnego trzęsienia ziemi odczuwalnego na obszarze od Indii po Chiny i Tajlandię. Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński i prokurator Ewa Wrzosek zostali wezwani na przesłuchanie do prokuratury w sprawie śmierci Barbary Skrzypek. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 29 marca.

1. Polscy wojskowi wysłani na Litwę

30 polskich żołnierzy ze specjalistycznym sprzętem zostało skierowanych na Litwę. Mają pomóc w poszukiwaniach czterech zaginionych amerykańskich żołnierzy na jednym z litewskich poligonów.

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych powołał specjalne wojskowe zgrupowanie zadaniowe do tej misji o nazwie Herkules.

30 polskich żołnierzy ze specjalistycznym sprzętem zostało skierowanych na Litwę
30 polskich żołnierzy ze specjalistycznym sprzętem zostało skierowanych na Litwę
Źródło: X/SztabGenWP

2. Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Birmie

W środkowej Birmie doszło do wstrząsów o magnitudzie 7,7 i były odczuwalne na obszarze od Indii po Chiny i Tajlandię. W Birmie potwierdzono do tej pory śmierć 694 osób.

Do wstrząsów doszło na terenie położonym w pobliżu granicy płyt tektonicznych, indyjskiej i eurazjatyckiej. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi o epicentrum w Birmie od ponad stulecia. Według przytoczonych przez stację CNN danych Amerykańskiej Służby Geologicznej, silniejsze było jedynie trzęsienie o magnitudzie 7,9 w 1912 roku.

Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) ocenia, że liczba ofiar śmiertelnych w Birmie może przekroczyć 10 tysięcy, a straty materialne mogą przewyższyć produkt krajowy brutto tego kraju.

W Tajlandii uszkodzone zostały setki budynków, w tym wieżowce w stołecznym Bangkoku odległym o 1000 kilometrów od epicentrum. W sobotę podjęto tam intensywną akcję ratunkową, której celem jest uratowanie robotników uwięzionych pod gruzami 33-piętrowego wieżowca. W kraju tym zginęło co najmniej dziewięć osób.

>> Był w walącym się wieżowcu. "Biegłem na oślep"

3. Wrzosek i Kaczyński wezwani do prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga poinformowała, że prezes PiS Jarosław Kaczyński i prokurator Ewa Wrzosek zostali wezwani na przesłuchanie w charakterze świadków w śledztwie dotyczącym śmierci Barbary Skrzypek.

Skrzypek zmarła 15 marca w wieku 66 lat - jak wykazała sekcja zwłok - na zawał. Środowisko PiS wiąże śmierć Skrzypek z jej przesłuchaniem 12 marca.

Kobieta współpracowała z Jarosławem Kaczyńskim przez ponad 30 lat. Pełniła kluczowe funkcje, w tym m.in. szefowej kancelarii czy dyrektora biura prezydialnego PiS. Odpowiadała za układanie kalendarza prac Jarosława Kaczyńskiego, umawianie spotkań czy pilnowanie istotnych dokumentów. Była także pełnomocniczką Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, głównego udziałowca spółki Srebrna, mającego odpowiadać za budowę wieżowców Srebrna Tower w centrum Warszawy.

4. Kolejne cięcia w USAID

Administracja Donalda Trumpa zdecydowała, że w agencji pomocowej USAID zlikwidowane zostaną wszystkie stanowiska niewymagane bezpośrednio przez prawo.

Jak zaznaczył Reuters, oznacza to zwolnienie niemal wszystkich pracowników. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Tammy Bruce przekonywała, że zwolnienia są efektem "reorganizacji".

5. Trudne czasy w relacjach kanadyjsko-amerykańskich

Szef kanadyjskiego rządu Mark Carney ostrzegł rodaków przed nadejściem trudnych czasów. Na konferencji mówił, że dawna relacja ze Stanami Zjednoczonymi "skończyła się".

Carney zapowiedział także, że Kanada odpowie na amerykańskie cła na samochody działaniami, które będą miały jak największy wpływ na Stany Zjednoczone.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: