Funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Sejm zagłosował za uchyleniem immunitetu posła Grzegorza Brauna z Konfederacji. Z kolei odrzucony został wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 18 stycznia.
1. Zawiadomienie do prokuratury ws. Bartłomieja Obajtka
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że złożyło zawiadomienie do prokuratury dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomieja Obajtka.
Jak poinformowało ministerstwo, w zawiadomieniu do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku wskazano na podejrzenie popełnienia przestępstwa, polegającego na niedopełnieniu obowiązków wynikających z polecenia Ministra Klimatu i Środowiska z 5 stycznia 2024 r. poprzez aktywne uczestniczenie w czynnościach zmierzających do sprzedaży oraz zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu w Gdyni.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ministerstwo klimatu złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie działań Bartłomieja Obajtka
2. Wawrzyk zatrzymany przez CBA
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie zatrzymali byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka - biuro poinformowało o tym w środowym komunikacie.
Jak zaznaczono, zatrzymanie nastąpiło w śledztwie dotyczącym płatnej protekcji w związku z przyspieszaniem procedur wizowych. "Podejrzany nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień" - podała później Prokuratura Krajowa. Poinformowano też, że zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 100 tysięcy złotych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Były wiceminister spraw zagranicznych zatrzymany przez CBA. Nie przyznał się do winy
3. Przewodniczący Episkopatu wysłał list do Kamińskiego i Wąsika
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wysłał w środę list do odbywających karę pozbawienia wolności Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Zaproponował "interwencję humanitarną" w ich sprawie u ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Zaapelował też do osadzonych o zaprzestanie protestu głodowego. Gest hierarchy jest odpowiedzią na wcześniejszy list skierowany do niego przez żony polityków.
4. Braun z uchylonym immunitetem, Bosak zachował stanowisko
W środę odbyło się głosowanie nad wnioskiem w sprawie uchylenia immunitetu Grzegorza Brauna. Posłowie głosowali oddzielne w sprawie każdego z siedmiu zarzutów prokuratury względem posła Konfederacji. Sejm wyraził zgodę na pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej za czyny określone w każdym z siedmiu punktów we wniosku prokuratora.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm uchylił immunitet posłowi Braunowi
W związku z ostatnimi wydarzeniami z udziałem posła Brauna, głosowano nad wnioskiem Lewicy o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu. - Prowadził wtedy obrady, nie zareagował, nie przerwał obrad, nie pouczył posła Brauna, nie zrobił absolutnie nic - argumentowała wcześniej w Sejmie Paulina Matysiak (Lewica).
Za wnioskiem było 32 posłów, przeciw 77, wstrzymało się od głosu 152. Tym samym Krzysztof Bosak pozostał wicemarszałkiem. - Będę starał się dalej w najlepszy możliwy sposób pełnić swoje obowiązki - mówił po głosowaniu Bosak.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Krzysztof Bosak zostaje. Decyzja Sejmu
5. Sejm odrzucił wotum nieufności wobec Sienkiewicza
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu po rozpatrzeniu wniosku PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec Bartłomieja Sienkiewicza na posiedzeniu w zeszłym tygodniu negatywnie zaopiniowała wniosek. W środę Sejm zdecydował o odrzuceniu tego wniosku.
Za odwołaniem ministra Sienkiewicza głosowało 194 posłów, przeciw 241 posłów, wstrzymało się dwóch posłów. Tym samym wniosek został odrzucony, ponieważ Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli 231 głosami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm zdecydował w sprawie wotum nieufności wobec Sienkiewicza
Źródło: PAP, TVN24