Prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Davos mówił zagranicznym rozmówcom o sytuacji w Polsce. Paszporty "Polityki" 2023 rozdane. Europoseł Krzysztof Brejza ujawnił, ile pieniędzy otrzymywali występujący w TVP komentatorzy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 17 stycznia.
1. Sowite wypłaty dla komentatorów TVP
Komentatorzy w programach publicystycznych i informacyjnych w TVP za czasów rządów PiS mogli otrzymywać jednorazowo 500 złotych wynagrodzenia - wynika z informacji przedstawionej przez europosła Krzysztofa Brejzę.
"W przypadku umów ryczałtowych najwyższy pułap wynagrodzenia zapisanego w umowie, której przedmiotem był autorski komentarz do audycji publicystycznych, wynosił 298 890 złotych brutto (umowa miała obowiązywać cały 2023 rok)" - dodano.
2. Były dyrektor TAI z posadą w banku
Jarosław Olechowski, były dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI) znalazł pracę w Banku Pekao - podała Wirtualna Polska. Z informacji portalu wynika, że Olechowski jest doradcą wiceprezesa Piotra Zborowskiego, którego uważa się za człowieka Jacka Sasina.
Pod koniec grudnia ubiegłego roku poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński opublikował dane dotyczące zarobków byłych szefów Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Rekordzistami okazali się Michał Adamczyk i Jarosław Olechowski, którzy w 2023 roku zainkasowali po około 1,5 miliona złotych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Media: Jarosław Olechowski ma nową posadę w Banku Pekao
3. Paszporty "Polityki" 2023 rozdane
W tym roku po raz pierwszy przyznano osiem, a nie siedem nagród. Wyróżniony nagrodą w nowej kategorii, przyznanej przez czytelników, został raper Łona.
Wśród laureatów znaleźli się też reżyser Paweł Maślona, malarka Marta Nadolle, kompozytorka i wokalistka Hania Rani. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymał pisarz i dramaturg Józef Hen.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Paszporty "Polityki" 2023 rozdane. Lista zwycięzców
4. Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na 2024 rok
Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na 2024 rok, która zakłada między innymi 30-procentową podwyżkę dla nauczycieli i dodatkowe trzy miliardy złotych na onkologię i psychologię dziecięcą. Ustawa zakłada także zamrożenie tak zwanych kominówek.
Za uchwaleniem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej, głosowało 408 posłów, przeciw było 15 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na 2024 rok
5. Duda w Davos o sytuacji w Polsce
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w 54. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. W rozmowie z dziennikarzami przekazał, co mówi, gdy ktoś pyta go o sytuację w kraju. - Niestety dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, w której nowa władza już na przestrzeni ostatnich tygodni dopuściła się całego szeregu naruszeń konstytucji - mówił Duda.
Powiedział, że dzięki "oddaniu i determinacji" Kamińskiego i Wąsika "w zdecydowany sposób rozpoczęła się walka z korupcją", a zatrzymani są dlatego, że "realizowali swoje przekonania". Duda twierdzi, że Kamiński i Wąsik są więźniami politycznymi, a jego akt łaski z 2015 roku był "zgodny ze wszystkimi kanonami konstytucyjnymi".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Andrzej Duda w Davos o Kamińskim i Wąsiku. Mówił też, jak prezentuje sytuację w Polsce zagranicznym rozmówcom
Źródło: PAP, TVN24