Petru wzywa Kukiza i Szydło do debaty. "Idziemy na wybory"

Ryszard Petru na kongresie NowoczesnejPL
Ryszard Petru na kongresie NowoczesnejPL
tvn24
tvn24Ryszard Petru przedstawił "kryteria jakości parlamentarzystów"

Zapraszam Pawła Kukiza i Beatę Szydło, a potem premier Ewę Kopacz na debatę; normalną rozmowę o Polsce – powiedział podczas kongresu NowoczesnejPL w Gdańsku Ryszard Petru. Ogłosił, że jego stowarzyszenie "idzie na wybory" i przedstawił podstawowe kryteria, jakie, według niego, powinni spełniać wszyscy parlamentarzyści.

W Centrum Stocznia Gdańsk odbył się w niedzielę Kongres NowoczesnejPL. Według przedstawicieli stowarzyszenia, chęć wzięcia udziału zgłosiło ok. 1,2 tys. osób, a było, jak oceniają, niespełna tysiąc.

Petru wzywa do debaty

Lider stowarzyszenia NowoczesnaPL Ryszard Petru podczas kongresu i briefingu w Gdańsku zaprosił Pawła Kukiza i Beatę Szydło oraz, jak to określił, „potem oczywiście panią premier Ewę Kopacz” na debatę. Widzi to jako „normalną rozmowę o Polsce, w mediach, a nie na scenie”. Zaznaczył, że „zacznie od tych dwóch osób" dlatego, że są to osoby z partii opozycyjnych. - Dajmy Polakom możliwość usłyszenia, na czym naprawdę polegają różnice programowe - mówił.

- Paweł Kukiz powiedział ostatnio, że jest dumny, że nie ma programu - to bardzo symboliczne. Zapraszam go na debatę na temat tego, co trzeba w Polsce zmienić - powiedział Petru.

- I panią Beatę Szydło też zapraszam, widziałem wczoraj co powiedziała. Łatwo tak się rzuca hasła, ale tak naprawdę nie pokazała źródeł finansowania swojego programu - kontynuował.

Lider NowoczesnejPL podkreślił, że nie tylko partie opozycyjne, ale również rząd nie mają dobrej propozycji dla Polski.

- Trzeba kończyć z tą ściemą, którą obie panie nam oferują. Jedna pani, Beata, proponuje nam Grecję w 3 miesiące, a pani Ewa, podnosząc bramki na autostradach, wywala 50 milionów złotych w błoto - Ryszard Petru krytykował premier Ewę Kopacz oraz kandydatkę PiS na premiera Beatę Szydło.

Kryteria jakości posłów

Podczas kongresu NowoczesnejPL Petru krytykował również brak nowych twarzy w polityce oraz niską "jakość" parlamentarzystów.

- Żeby stworzyć nowoczesną, lepszą Polskę, ważne jest, żeby ludzie, którzy wchodzą do parlamentu, spełniali podstawowe kryteria jakości - powiedział i zaczął wymieniać te kryteria.

- Po pierwsze, mają realne osiągnięcia i mogą wrócić (do pracy zawodowej-red.) po dwóch kadencjach w parlamencie. Chcemy wprowadzić kadencyjność w parlamencie, żeby ściągnąć posłów na ziemię - podkreślił Petru. - Poseł, który nie ma zawodu, nie ma gdzie wrócić - dodał.

- Po drugie, muszą znać przynajmniej jeden język obcy. Jesteśmy w Europie, trzeba rozumieć, co się dzieje na świecie - ocenił Petru.

- Kolejna rzecz, to nie mogą być ludzie, którzy są skoczkami partyjnymi. Ludzie, którzy byli raz w PSL, raz w PiS, raz w PO. Skończmy z takimi ludźmi w polityce - podkreślił.

"Idziemy na wybory!"

- Jak ja będę rządził, to Polska będzie szła szybko we właściwym kierunku, będziemy coraz bogatsi, ludzie będą chcieli tutaj realizować swoje marzenia. Dzisiaj Polska nie daje możliwości realizacji własnych marzeń, zwłaszcza młodym ludziom, dlatego emigrują - mówił Ryszard Petru.

- Idziemy na wybory! – ogłosił podczas konwencji. Za tę deklarację otrzymał oklaski zgromadzonych w Centrum Stocznia Gdańsk. - Widząc, ilu was dzisiaj przyszło w taki słoneczny dzień, to wygramy te wybory – powiedział.

NowoczesnaPL została założona w kwietniu. Najważniejsze postulaty stowarzyszenia to: innowacyjna gospodarka, zmiana systemu ubezpieczeń społecznych i stwarzanie szans dla młodych ludzi na rynku pracy.

Autor: mm/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości