Pegasus. Inwigilacja. Ekspert: są głosy, że polska umowa obejmuje także opłaty za infekcje poszczególnych osób

Źródło:
TVN24
Adam Haertle: pojawiły się głosy, że polska umowa obejmuje także opłaty za infekcje poszczególnych osób
Adam Haertle: pojawiły się głosy, że polska umowa obejmuje także opłaty za infekcje poszczególnych osóbTVN24
wideo 2/22
Adam Haertle: pojawiły się głosy, że polska umowa obejmuje także opłaty za infekcje poszczególnych osóbTVN24

Adam Haertle, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, odnosząc się w "Faktach po Faktach" w TVN24 do szacunkowych kosztów inwigilacji Pegasusem, stwierdził, że "są to absolutnie niebagatelne sumy". - Pojawiły się głosy, że polska umowa obejmuje także opłaty za infekcje poszczególnych osób - dodał. Anna Błaszczak-Banasiak, szefowa Amnesty International w Polsce, uważa, że "jest to sprawa, z której bez wątpienia będziemy musieli się bardzo długo tłumaczyć na arenie międzynarodowej".

OGLĄDAJ "FAKTY PO FAKTACH" W INTERNECIE W TVN24 GO

W zeszłym miesiącu AP poinformowała, że grupa badaczy z Citizen Lab, działająca przy Uniwersytecie w Toronto, w swojej ekspertyzie wykazała, że w Polsce inwigilowani oprogramowaniem Pegasus byli mecenas Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek oraz senator KO Krzysztof Brejza. 29 grudnia 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła Wrzosek wszczęcia śledztwa w sprawie cyberataku na jej telefon.  Fakt, że Brejza był inwigilowany, potwierdziła też niezależnie Amnesty International - podała agencja AP.

Według Citizen Lab senator Krzysztof Brejza był 33 razy inwigilowany w trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.

Haertle: Pegasus jest rozwiązaniem problemu służb

O Pegasusie dyskutowali w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anna Błaszczak-Banasiak, szefowa Amnesty International w Polsce i Adam Haertle, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, redaktor naczelny portalu ZaufanaTrzeciaStrona.pl.

Adam Haertle mówił, że "Pegasus jest rozwiązaniem problemu służb". - Do tej pory służby opierały się na podsłuchach naszych rozmów telefonicznych i wiadomości SMS. Ale od kiedy przeszliśmy na komunikatory internetowe, te podsłuchy przestały w ogóle funkcjonować, ponieważ cała komunikacja przeniosła się na szyfrowane wiadomości wymieniane między dwoma telefonami. Bez bezpośredniego dostępu do telefonu służby nie mogły zapoznać się z treścią tej komunikacji. Pegasus jest narzędziem, który im to umożliwia - tłumaczył.

Jak mówił dalej, "Pegasus jest narzędziem, które przejmuje kontrolę nad telefonem i za pomocą tego narzędzia służby mogą czytać nasze rozmowy, mogą słuchać to, co mówimy, mogą widzieć zdjęcia, które oglądamy, mogą poznać historię naszej lokalizacji, mogą przeczytać całą naszą pocztę".

Haertle o inwigilacji Brejzy: ktoś 33 razy wracał na ten telefon

Adam Haertle tłumaczył też, dlaczego telefon senatora Brejzy był - jak podała AP - zaatakowany 33 razy.

- Producenci telefonów robią wszystko, żeby utrudnić życie producentowi Pegasusa. Apple bardzo skutecznie uniemożliwił Pegasusowi przetrwanie wyłączenia i ponownego włączenia telefonu. W związku z czym, gdy służby chcą się ponownie dostać na telefon, który był wyłączony, chociażby na noc czy rozładowała mu się bateria, muszą ponownie przeprowadzić proces infekcji - wskazywał Haertle. Dodał, że "nie jest to skomplikowane, to jest kilka kliknięć na stronie www, natomiast stąd bierze się ten licznik". - To znaczy, że ktoś 33 razy wracał na ten telefon, aby sprawdzić, co wydarzyło się tam od ostatniego momentu, kiedy telefon został uruchomiony - wyjaśniał.

Zapytany, czy służby mogą odtworzyć, co działo się w czasie, kiedy telefon był wyłączony, ekspert odpowiedział, że "w pewnym zakresie tak". - Mogą zapoznać się z tą komunikacją, którą znajdą na telefonie. Ale jeżeli na przykład w aplikacji do czatów wyłączymy sobie możliwość zapisywania tych czatów, czyli włączymy sobie opcję wygasających wiadomości, (...) wtedy restartujemy telefon, prowadzimy rozmowę i liczmy na to, że w czasie, kiedy te wiadomości się pojawiały na ekranie, Pegasus nie zdążył na ten telefon jeszcze wskoczyć - powiedział ekspert.

"Pojawiły się głosy, że polska umowa obejmuje także opłaty za infekcje poszczególnych osób"

Adam Haertle mówił również o tym, ile może kosztować inwigilacja programem Pegasus.

- Wiemy, że faktura, którą Polska zapłaciła w tym pierwszym etapie, w momencie instalacji oprogramowania, wyniosła około 33 miliony złotych i wydaje się to być adekwatne do umowy, którą można znaleźć w internecie, między producentem Pegasusa a rządem Ghany. Tam jest mowa o 8 milionach dolarów, czyli około 32 milionach złotych za 25 jednoczesnych licencji.

- Choć pojawiły się również głosy, że polska umowa obejmuje również opłaty za infekcje poszczególnych osób. Więc pewnie firma NSO [producent - przyp. red.] stosuje różne modele licencjonowania. Ale generalnie mówimy o kwotach rzędu kilkuset tysięcy, pewnie do miliona złotych, pewnie per jednoczesna ofiara ataku. Są to absolutnie niebagatelne sumy - dodał.

Adam Haertle: pojawiły się głosy, że polska umowa obejmuje także opłaty za infekcje poszczególnych osób
Adam Haertle: pojawiły się głosy, że polska umowa obejmuje także opłaty za infekcje poszczególnych osóbTVN24

"Wiemy to bez żadnych wątpliwości"

Anna Błaszczak-Banasiak mówiła o tym, jak reprezentowanej przez nią organizacji udało się potwierdzić inwigilację senatora Brejzy.

- Amnesty International może bez wątpienia potwierdzić, że dwa telefony pana senatora Krzysztofa Brejzy zostały zainfekowane przez system Pegasus w roku 2019. Wiemy to bez żadnych watpliwości, także dlatego, że bazujemy na pracy znakomitych i uznanych, także międzynarodowych ekspertów, którzy w naszym laboratorium technologicznym mają sprawdzoną i rzetelną metodologię, dzięki której mogą tego rodzaju ataki identyfikować - powiedziała.

Mówiła także, że "Amnesty International bada sprawę inwigilacji w kontekście naruszenia praw i wolności człowieka i obywatela". - Mówimy o inwigilowaniu szefa sztabu wyborczego największej partii opozycyjnej w Polsce, nie jest to zatem tylko i wyłącznie problem ochrony prywatności pana senatora Brejzy czy jakiegokolwiek innego polityka bądź polityczki, tylko to jest sprawa, która każe nam postawić pytanie o stabilność i zaufanie do procesów demokratycznych w Polsce - powiedziała.

"Przykład naruszenia fundamentalnych praw i wolności przez Polskę"

- Amnesty International traktuje tę sprawę jako kwestię priorytetową, jako przykład naruszenia fundamentalnych praw i wolności przez Polskę. Jest to sprawa, z której bez wątpienia będziemy musieli się bardzo długo tłumaczyć na arenie międzynarodowej - podkreśliła Błaszczak-Banasiak.

Szefowa Amnesty International w Polsce została zapytana, czy jej organizacja ma informacje o innych przypadkach inwigilacji, które miały miejsce w Polsce. - Z Polski do tej pory nie, natomiast Amnesty International badało dziesiątki podobnych przypadków i także na tym tle możemy z całą pewnością powiedzieć, że sprawa pana senatora Brejzy jest pod tym kątem typowa, że te ślady, które wykryliśmy na jego telefonie, są bardzo charakterystyczne dla innych przypadków, w których stwierdziliśmy te same naruszenia - powiedziała w "Faktach po Faktach".

Anna Błaszczak-Banasiak: to przykład naruszenia fundamentalnych praw i wolności przez Polskę
Anna Błaszczak-Banasiak: to przykład naruszenia fundamentalnych praw i wolności przez PolskęTVN24

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niestety, ale jasnowidzenie nie jest dane ani Zbigniewowi Ziobrze, ani skądinąd mnie, chociaż nie miałem z tym nic wspólnego - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany przez dziennikarzy na sejmowym korytarzu o Tomasza Szmydta. Sędzia, który ogłosił w poniedziałek, że chce azylu na Białorusi, pracował między innymi w tak zwanej neo-KRS, był również jednym z bohaterów afery hejterskiej.

Jarosław Kaczyński o sędzim Szmydcie

Jarosław Kaczyński o sędzim Szmydcie

Źródło:
TVN24

Amerykański żołnierz, zatrzymany we Władywostoku, pojechał do Rosji bez zezwolenia przełożonych - poinformowała rzeczniczka amerykańskiej armii. Sierżant sztabowy Gordon Black miał wrócić ze służby w Korei Południowej do Teksasu, ale tak się nie stało. Według mediów chciał odwiedzić dziewczynę, Rosjankę, z którą spotykał się podczas służby w Korei.

Amerykański żołnierz zatrzymany we Władywostoku. Nowe informacje

Amerykański żołnierz zatrzymany we Władywostoku. Nowe informacje

Źródło:
PAP, NBC News

Tragiczny wypadek w miejscowości Wara (Podkarpacie). Samochód osobowy, którym podróżowali 16-latek i 18-latek, uderzył w barierę energochłonną, a następnie w drzewo. Siła uderzenia była tak duża, że pojazd przełamał się na pół. 18-latek zginął na miejscu, 16-latek z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.

Uderzyli w barierę i drzewo, auto przełamało się na pół. 18-latek nie żyje, 16-latek walczy o życie

Uderzyli w barierę i drzewo, auto przełamało się na pół. 18-latek nie żyje, 16-latek walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Wiesława Burnos i Marek Malinowski to, wybrani z list PiS, radni którzy weszli do - stworzonego przez koalicję KO i Trzecią Drogę - zarządu województwa podlaskiego. Jacek Sasin i Sebastian Łukaszewicz nazwali ich zdrajcami. Nowy marszałek uważa ich za bohaterów.

Jedni nazywają ich zdrajcami, inni bohaterami. To oni zdecydowali o tym, że PiS stracił Podlasie

Jedni nazywają ich zdrajcami, inni bohaterami. To oni zdecydowali o tym, że PiS stracił Podlasie

Źródło:
tvn24.pl

41-letni rosyjski żołnierz został zatrzymany w Polsce na terenie województwa podlaskiego. Nielegalnie przekroczył granicę z Białorusią - poinformowała Straż Graniczna. Mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału SG, przekazała, że zatrzymany walczył na froncie w Ukrainie, a teraz "jest w dyspozycji Straży Granicznej i prowadzone są wobec niego czynności administracyjne".

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl, PAP

Luna nie awansowała do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zakwalifikowali się reprezentanci Serbii, Portugalii, Słowenii, Ukrainy, Litwy, Finlandii, Cypru, Chorwacji, Irlandii i Luksemburga. Takie rozstrzygnięcie wtorkowego półfinału nie przeszło bez echa.  

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Źródło:
TVN24.pl

Zbigniew Ziobro nie znał tego sędziego. Rozmawiałem z nim na ten temat - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poseł klubu PiS Michał Wójcik. Odniósł się do sprawy sędziego Tomasza Szmydta, który wystąpił w poniedziałek o azyl na Białorusi. Wójcik powiedział, że minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak oraz premier Donald Tusk "powinni sobie zadać pytanie, jak to się dzieje, że służby wypuszczają takiego człowieka z Polski".

Michał Wójcik: Ziobro nie znał sędziego Tomasza Szmydta

Michał Wójcik: Ziobro nie znał sędziego Tomasza Szmydta

Źródło:
TVN24

Polskie i sojusznicze myśliwce zostały poderwane nad ranem - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Minionej nocy Rosja przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę z użyciem rakiet i dronów. Zaatakowała między innymi Kijów i Lwów. - Nie odnotowaliśmy żadnego przekroczenia naszej przestrzeni powietrznej - mówiła na antenie TVN24 mjr Ewa Złotnicka.

Poderwane polskie i sojusznicze samoloty

Poderwane polskie i sojusznicze samoloty

Źródło:
TVN24, PAP

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letnia mieszkanka gminy Poniatowa, która była poszukiwana dwoma listami gończymi - zadzwoniła na numer alarmowy 112. Prosiła o pilny przyjazd patrolu, ponieważ w mieszkaniu miał włączyć się alarm. Policjanci nie potwierdzili zgłoszenia, ale do komendy wrócili ze zgłaszającą.

Poszukiwana listami gończymi zadzwoniła na 112

Poszukiwana listami gończymi zadzwoniła na 112

Źródło:
tvn24.pl

Na odcinku Bydgoszcz - Toruń powstaje alternatywa dla krajowej "10", nazywanej "drogą śmierci". Nowa trasa S10 przejmie ruch tranzytowy ze "starej dziesiątki", która - jak mówią policjanci - jest drogą wąską i krętą, bez szerokiego pobocza czy pasa awaryjnego.

Bywa nazywana "drogą śmierci". Powstaje bezpieczna alternatywa

Bywa nazywana "drogą śmierci". Powstaje bezpieczna alternatywa

Źródło:
tvn24.pl

"Decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa Europy ma sytuacja w Ukrainie" - przekonuje w komentarzu na łamach "Sueddeutsche Zeitung" dziennikarz Daniel Broessler. Wymienia także "dwa sygnały", które w tym tygodniu Niemcy wysłały w kierunku Moskwy.

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Źródło:
PAP

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

Władimir Putin z kolejną kadencją prezydenta Rosji to żadne zaskoczenie. Nie jest też zaskoczeniem, że Zachód zbojkotował jego inaugurację, ale pytania budzi wyłamanie się Francji. Ambasador tego kraju pojawił się na uroczystościach, z całą pewnością za zgodą swojego prezydenta. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Francuski ambasador na inauguracji Władimira Putina. Komentarze polityków i ekspertów

Francuski ambasador na inauguracji Władimira Putina. Komentarze polityków i ekspertów

Źródło:
TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 7 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 7 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 7 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Wybory to egzamin dojrzałości obywatelskiej - słychać od młodych, którzy za kilka tygodni mogą pójść do urn decydować o tym, jaka będzie Polska w Unii Europejskiej. Frekwencja w tych wyborach jest niezwykle ważna. Materiał Macieja Zalewskiego.

Mówią, dlaczego chcą głosować

Mówią, dlaczego chcą głosować

Źródło:
TVN24

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

We wtorek na gali w Warszawie zostały rozdane nagrody Press Club Polska. Laureatami zostali między innymi autorzy reportaży o Ukrainie, publikacji o systemie odroczonych płatności i serii tekstów o redakcji Andrzeja Skworza.

Nagrody Press Club Polska rozdane

Nagrody Press Club Polska rozdane

Źródło:
PAP

Nowe Europejskie Prawo o Wolności Mediów, które weszło w życie we wtorek, ma między innymi zapewnić dziennikarzom i mediom ochronę przed inwigilacją i naciskami ze strony władz.

Przepisy mające chronić wolność mediów w Unii Europejskiej weszły w życie

Przepisy mające chronić wolność mediów w Unii Europejskiej weszły w życie

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24