Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie podpisana umowa między Ministerstwem Kultury a Fundacją Książąt Czartoryskich, finalizująca zakup obrazu "Dama z gronostajem" i innych dzieł ze zbiorów fundacji. Ministerstwo nie podaje kwoty transakcji, ale nieoficjalnie pada kwota stu milionów euro, czyli około pół miliarda złotych
Zbiory Czartoryskich to jedna z najcenniejszych kolekcji sztuki. W jej skład wchodzą setki dzieł i tysiące woluminów. Najcenniejszym obiektem jest obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem".
Od kilku dni wiadomo, że wykupem zbiorów zainteresowane jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W środę resort poinformował, że "uroczystość podpisania umowy dotyczącej trwałego uregulowania statusu kolekcji Książąt Czartoryskich jako dobra kultury o szczególnym znaczeniu dla Narodu i Państwa Polskiego" odbędzie się właśnie w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.
Bez konkretów
O transakcji rozmawiał z TVN24 Jan Lubomirski-Lanckoroński, członek zarządu fundacji "XX. Czartoryskich".
- Rozmowy trwały już od dłuższego czasu, z tym że trzeba było znaleźć formułę. Jest to bardzo skomplikowana koncepcja i bardzo skomplikowany sposób, w jaki nastąpi to przekazanie, można powiedzieć darowizna na rzecz narodu polskiego tych wspaniałych, bezcennych w sumie dzieł. Takim podstawowym dziełem jest "Dama z gronostajem", natomiast nie zapominajmy przede wszystkim, że tam jest ogromna ilość zupełnie bezcennych pamiątek po wielu królach Polski, po osobach niezwykle ważnych dla historii Polski, więc to nawet trudno wyceniać na pieniądze - powiedział.
Jak dodał, chodzi o ponad 250 tys. przedmiotów. Wartość kolekcji wyceniana jest na 10 mld złotych.
Zarząd do dymisji
W ubiegłym tygodniu do dymisji podał się zarząd fundacji Czartoryskich.
Prezes zarządu Marian Wołkowski-Wolski decyzję tę tłumaczył utratą zaufania do fundatora. - Negocjacje dotyczące sprzedaży zbiorów były prowadzone bez naszej wiedzy - powiedział.
Dawny zarząd uważa, że planowana sprzedaż może być niezgodna z obwiązującym statutem i aktem założycielskim Fundacji oraz misją Fundacji, wyrażoną w akcie założycielskim (z 1991 r.), którą jest: "[…] ochrona Muzeum i Biblioteki XX Czartoryskich w Krakowie oraz nieruchomości wchodzących w skład majątku Fundacji w Krakowie i Sieniawie, jako historycznej nierozerwalnej całości, jak również udostępnianie powyższych zbiorów społeczeństwu".
W kolekcji, którą chce kupić państwo polskie, znajdują się bezcenne dla naszej historii dokumenty i pamiątki. Zbiory będące własnością Fundacji Książąt Czartoryskich liczą około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków. Najbardziej znane dzieła ze zbiorów to "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. W kolekcji są też m.in. grafiki Rembrandta, rysunki Augusta Renoira, akt Hołdu Pruskiego z 1525 r., czy rękopisy "Roczników" Jana Długosza.
Autor: mw/ja / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Cezary Piwowarski/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)