Owsiak: dzieci z niepełnosprawnościami zawsze są na samym końcu

[object Object]
Jerzy Oswiak we "Wstajesz i wiesz"tvn24
wideo 2/28

Problemy niepełnosprawnych były latami bagatelizowane przez rządzących - powiedział Jerzy Owsiak. Zadeklarował, że popiera protestujących w Sejmie rodziców. Założyciel i szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we wtorek przekazał też informacje o zakupach sprzętu medycznego za pieniądze zebrane w czasie tegorocznego Finału.

W Sejmie od tygodnia trwa protest rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mają dwa postulaty: dodatek rehabilitacyjny i rentę socjalną. Zapowiadają pozostanie w gmachu parlamentu aż do ich realizacji.

Słowa rządzących są momentami "okrutne, obłudne"

Na wtorkowej konferencji prasowej Jerzy Owsiak wsparł protestujących w Sejmie. - Strajkowaliście już cztery lata temu. Częściowo się tylko powiódł wasz strajk, czyli wasze wołanie, ogromne wołanie (...) o zajęcie się dziećmi, którymi opiekujecie się 24 godziny na dobę. Dziećmi, o które dbacie i które niestety przez państwo opieki nie mają zapewnionej - mówił Owsiak. - Trzeba to wywalczyć - dodał.

Ocenił, że "dzieci niepełnosprawne zawsze są na samym końcu łańcucha pomocy" od państwa.

Przypomniał, że dzisiejsi rządzący w czasie protestu z 2014 roku byli w opozycji. Wówczas "nie szczędzili słów złych" rządowi. - Dzisiaj ich słowa są momentami okrutne, obłudne, złe, niedobre. I jeszcze bardziej trzymamy kciuki, żebyście wytrzymali w tych trudnych warunkach - zwrócił się Owsiak do protestujących.

Owsiak: słowa rządzących są momentami okrutne, obłudne, złe, niedobre
Owsiak: słowa rządzących są momentami okrutne, obłudne, złe, niedobretvn24

Owsiak: przez lata bagatelizowano problemy niepełnosprawnych

Wcześniej tego dnia we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Owsiak podkreślił, że bardzo dobrze zna problemy dorosłych osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców. - Słowa wsparcia z fundacji [WOŚP - red.] płyną bardzo ogromne - zapewnił.

Mówiąc o protestujących, stwierdził, że "mamy do czynienia z bardzo zdeterminowaną ekipą". - To także dzieci, które mówią: fantastycznie, że skoro (posłowie - red.) możecie podjąć ustawy w nocy, to w związku z tym nie ma trudności, aby te pieniądze zagospodarować - opowiadał.

Zdaniem Owsiaka przez lata bagatelizowano problemy, z jakimi borykają się dorosłe osoby niepełnosprawne i ich rodzice.

Szef WOŚP alarmował, że opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi najczęściej spoczywa na matkach. - Na dziesięć takich rodzin, siedem to są panie, które z tymi dziećmi są - wskazał gość "Wstajesz i wiesz".

"Temat jest zapomniany"

Owsiak przekazał, że Fundacja WOŚP zdecydowała się zwiększyć wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

- Podjęliśmy decyzję, że nasza pomoc indywidualna, którą prowadzimy od wielu lat, z dwóch milionów wzrasta do trzech milionów. Ona obejmuje dzieci niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami, którym kupujemy albo dokładamy się do istniejącej kwoty przy zakupie nowoczesnych wózków inwalidzkich, na maty do relaksu, specjalne fotele relaksacyjne i pionizatory - wyjaśniał.

- W ciągu kilkunastu lat wydaliśmy na pomoc dla tych dzieci prawie 20 milionów złotych - mówił we wtorek Owsiak. Dodał, że indywidualne, konkretne wsparcie od WOŚP otrzymało pięć tysięcy niepełnosprawnych.

"Wybieramy najlepszy sprzęt"

Założyciel i szef WOŚP przekazał, że fundacja rozpoczęła już zakupy sprzętów z tegorocznej zbiórki. Podczas styczniowego 26. Finału Wielkiej Orkiestry zebrano ponad 126 milionów złotych.

- Będziemy kupowali między innymi sprzęt dla pediatrii. Jest to sprzęt, który jest codziennością: lampy do fototerapii, inkubatory otwarte i zamknięte, inkubatory transportowe czy chociażby urządzenia Infant Flow, które wspomagają oddech u dzieci - poinformował Owsiak.

- Chcemy kupić 5343 urządzenia medyczne. Negocjacje trwają. Jak zwykle dzięki naszym ekspertom wybieramy najlepszy sprzęt - zapewnił.

Ponadto fundacja rozpoczęła zakup leżanek dla rodziców, którzy chcą zostać przy swoich dzieciach w szpitalu. Docelowo WOŚP ma nabyć cztery tysiące leżanek i foteli odchylanych.

- W tym kraju rodzice śpią pod łóżkiem dziecka. Są przepędzani, nie zawsze z winy szpitala. Po prostu nikt się nad tym problemem nie pochylił - zaznaczył Owsiak.

Owsiak: Rodzice śpią pod łóżkiem dziecka. Kupujemy dla nich leżanki
Owsiak: Rodzice śpią pod łóżkiem dziecka. Kupujemy dla nich leżankitvn24

Gość "Wstajesz i wiesz" przekazał, że zdecydowana większość pieniędzy przekazanych dla WOŚP w ramach 1 procenta podatku trafi na wsparcie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. - Została ona, tak jak geriatria parę lat temu, zupełnie odpuszczona. Temat jest zapomniany, a ośrodki są zamykane - alarmował Owsiak.

Dodał, że ma za sobą spotkanie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

- Obiecał pochylenie się nad psychiatrią bardzo mocno i chce przyjrzeć się geriatrii, bo wyleciała z sieci szpitali - relacjonował Owsiak.

"To bardzo edukacyjny festiwal"

Jerzy Owsiak zaprosił na tegoroczny letni festiwal, który od 23 lat organizuje Fundacja WOŚP. Zmieniona została jednak nazwa imprezy - z Przystanku Woodstock na Pol'and'Rock Festival. - Zapraszamy w to samo miejsce, robimy ten sam festiwal w Kostrzynie nad Odrą - wyjaśniał Owsiak.

W dniach 2-4 sierpnia na czterech scenach wystąpi szereg wykonawców i zespołów muzycznych, między innymi Goo Goo Dolls, Frank Carter, Gojira oraz Lao Che.

- To bardzo edukacyjny festiwal, który ma pokazać, że na granicy polsko-niemieckiej odbywa się coś, na co przyjeżdża 100 tysięcy Niemców zadziwionych, że taki darmowy festiwal mają pod nosem - wskazał Owsiak.

Jego zdaniem kolejna edycja festiwalu ma pokazać "kawałek Polski obywatelskiej - pięknej, ładnej, bardzo przyjaznej dla siebie". - Ja myślę, że teraz Polska potrzebuje skupiska ludzi, którzy pokazują światu, że jesteśmy przyjaźni - podsumował.

Jerzy Owsiak we "Wstajesz i wiesz"
Jerzy Owsiak we "Wstajesz i wiesz"tvn24

Rodzice protestują w Sejmie

Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych podopiecznych wraz z nimi protestują w Sejmie i domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego. Dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej.

Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Wysokość renty socjalnej dzisiaj to 84 procent kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Ta od 1 marca 2018 roku wynosi 1029,80 złotych.

Gdyby miały zostać spełnione postulaty protestujących w Sejmie, kosztowałoby to państwo o 99,75 mln zł miesięcznie więcej niż wypłaca opiekunom obecnie - zakładając, że opiekunowie nie będą domagali się wyrównania wstecz. Kwotę tę oszacowaliśmy, mnożąc żądania protestujących w Sejmie (dodatek 500 złotych plus podwyższenie rent o około 165 złotych) przez szacunkową liczbę uprawnionych, czyli 150 tysięcy.

Autor: PTD,pk//now,rzw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Nie żyje belgijska sopranistka Jodie Devos. Zmarła w wieku 35 lat, zmagała się z nowotworem piersi. Wykonywała między innymi dzieła Mozarta, Rossiniego czy Verdiego w największych europejskich operach. Sopranistka i dyrygentka Barbara Hannigan napisała: "Była piękną artystką pełną życia". Ostatni raz wystąpiła w kwietniu.

Nie żyje 35-letnia sopranistka Jodie Devos

Nie żyje 35-letnia sopranistka Jodie Devos

Źródło:
classicfm.com

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Nie żyje producent muzyczny Paul Spencer, znany jako Dario G. Miał 53 lata. Informację o jego śmierci potwierdziła rodzina.

Nie żyje producent muzyczny Dario G

Nie żyje producent muzyczny Dario G

Źródło:
tvn24.pl, BBC

- W projekcie, z tego, co wiem, nie ma przysposobienia dzieci przez pary homoseksualne - mówił w "Kropce nad i" współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, pytany o ustawę o związkach partnerskich.

Czego nie ma w projekcie ustawy o związkach partnerskich

Czego nie ma w projekcie ustawy o związkach partnerskich

Źródło:
TVN24

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak, będąca częścią wystawy "Łzy szczęścia" w Zachęcie, została zniszczona dzień po otwarciu. - Narysowano sierp i młot na moich notatkach, napisano wrogie hasło, pocięto znajdujące się tam polaroidy i pomalowano elementy pracowni sprayem - powiedziała Shostak. Sprawcy nie zostali na razie zidentyfikowani.

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiał z niemieckim kanclerzem "o niedopuszczalnym incydencie z udziałem niemieckiej policji i rodziny migrantów po naszej stronie granicy". Wcześniej rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński powiedział, że po tym, jak niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, przewiozła ich do Polski w okolice Osinowa Dolnego koło Cedyni i tam pozostawiła. Rzecznik niemieckiej policji w komentarzu dla "Faktu" powiedział, że sytuacja "wyglądała nieco inaczej".

Incydent przy polsko-niemieckiej granicy. Tusk: będę rozmawiał z Scholzem, sprawa musi być wyjaśniona

Incydent przy polsko-niemieckiej granicy. Tusk: będę rozmawiał z Scholzem, sprawa musi być wyjaśniona

Źródło:
TVN24, PAP, Fakt.pl

Na Pabianickie Centrum Medyczne nałożono karę w wysokości 550 tysięcy złotych w związku z odmową legalnej aborcji - przekazała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że NFZ jest w "końcowej fazie" postępowania kontrolnego także w dwóch innych placówkach. - Obawiam się, że tam też nałożenie kary będzie zasadne - mówiła szefowa resortu.

Na szpital nałożono karę za odmowę aborcji. NFZ przeprowadza kolejne kontrole

Na szpital nałożono karę za odmowę aborcji. NFZ przeprowadza kolejne kontrole

Źródło:
PAP

Twardy sen poszukiwanego listem gończym przerwali policjanci w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie). Gdy mundurowi weszli siłowo do pokoju, 40-latek leżał przykryty kołdrą. Twierdził, że spał.

Weszli siłowo do pokoju, poszukiwany leżał pod kołdrą. "Twardy sen"

Weszli siłowo do pokoju, poszukiwany leżał pod kołdrą. "Twardy sen"

Źródło:
KPP w Skarżysku-Kamiennej

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w przepisach o ruchu drogowym. Chodzi o dodanie zapisu dotyczącego utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Źródło:
PAP

W poniedziałek sejmik województwa małopolskiego, w którym większość ma PiS, próbował - już po raz drugi - wybrać marszałka. Po wielokrotnych przerwach sesja ma zostać dokończona dwa dni później. Przez wewnętrzne tarcia w partii rekomendowany przez Jarosława Kaczyńskiego poseł Łukasz Kmita nie uzyskał dotąd poparcia radnych własnego ugrupowania. Nie pomógł apel byłej premier Beaty Szydło ani osobisty nadzór sekretarza generalnego PiS. - Jesteśmy o włos od kompromisu - deklaruje poseł Kmita w rozmowie z tvn24.pl.

Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Źródło:
tvn24.pl

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Z majowego badania wynika, że pozycję lidera najniższych cen utrzymał Auchan. Średni koszt koszyka zakupowego w tej sieci wyniósł 245,40 zł - informuje ASM Sales Force Agency. Jak dodają autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy", już tylko w pięciu sieciach tak zwany koszyk zakupowy kosztuje mniej niż 300 złotych.

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Zaginęła 39-letnia Natalia Panocha-Raczkiewicz z podpoznańskiego Gortatowa. O nagłym zniknięciu kobiety rodzina zaalarmowała policję, która opublikowała komunikat na swojej stronie. Funkcjonariusze proszą o kontakt wszystkie osoby posiadające wiedzę o tym, gdzie przebywa zaginiona.

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania

Źródło:
DDTVN, TVN24

Niebezpieczna bakteria wywołująca paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) rozprzestrzenia się w rekordowym tempie w Japonii. Tylko do czerwca odnotowano więcej przypadków niż w całym poprzednim roku - niemal tysiąc. Eksperci ostrzegają, że obecnie nawet trzy na dziesięć przypadków zakażeń kończy się śmiercią pacjenta.

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Źródło:
CNN, Japan Times

Od przeszło roku w Polsce działa powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców. U kobiet HPV najczęściej przyczynia się do zachorowania na raka szyjki macicy, a u mężczyzn - na raka krtani. Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki, która może skutecznie zapobiec wielu nowotworom, przyjęło ponad 180 tysięcy dzieci spośród 900 tysięcy, które do końca roku zyskają taką możliwość.

Od roku można bezpłatnie zaszczepić się przeciwko HPV. Ile dzieci skorzystało z programu?

Od roku można bezpłatnie zaszczepić się przeciwko HPV. Ile dzieci skorzystało z programu?

Źródło:
Ministerstwo Zdrowia, PAP
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Anders Bodegård, szwedzki slawista i tłumacz, który na język szwedzki przełożył m.in. poezję Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Ewy Lipskiej, a także reportaże Ryszarda Kapuścińskiego. Informację o jego śmierci przekazała Fundacja Wisławy Szymborskiej.

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

Źródło:
Wisława Szymborska/Facebook, tvn24.pl

Władimir Putin zwolnił czterech wiceministrów obrony i mianował ich następców - podała agencja Reutera. Wśród nowych urzędników resortu obrony znalazła się między innymi krewna Putina, Anna Ciwilewa, która według rosyjskich mediów jest córką jego kuzyna.

Putin przemeblowuje rosyjski resort obrony. Krewnej powierzył urząd wiceministra

Putin przemeblowuje rosyjski resort obrony. Krewnej powierzył urząd wiceministra

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl