Polska

Osłabiona koalicja zdała pierwszy egzamin. Nowelizacja budżetu do komisji

Polska

[object Object]
Rostowski nie przekonał "muszkieterów"?tvn24
wideo 2/9

Projekt nowelizacji budżetu na 2013 r., który ma powiększyć tegoroczny deficyt o ok. 16 mld zł, do 51 mld 565 mln zł, trafił do dalszych prac w sejmowych komisjach. Posłowie nie poparli wniosku opozycji o odrzucenie po pierwszym czytaniu projektu noweli.

Głosowało 429 posłów. Wniosek o odrzucenie poparło 194 - wszyscy członkowie PiS, SLD, Ruchu Palikota i Solidarnej Polski. 231 było przeciw, a czterech się wstrzymało. Odrzucenie wniosku opozycji oznacza, że nowela trafi do dalszych prac w odpowiednich komisjach sejmowych.

Było to pierwsze ważne głosowanie po odejściu z PO posła Johna Godsona. Co ciekawe, łódzki poseł, tak jak Jarosław Gowin czy Jacek Żalek, głosowali tak jak inni posłowie PO - przeciwko odrzuceniu nowelizacji.

Budżet do zmiany. Winne "spowolnienie"

W środę odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu noweli. Jej powodem są niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec br. "Znaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego spowodowało, że w omawianym okresie, w przypadku większości wpływów podatkowych (VAT, akcyza, CIT) zanotowano spadek w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. Jedynie w przypadku podatku PIT zanotowano wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. o 4,8 proc." - napisano w projekcie noweli.

W projekcie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki - 327 mld 294 mln 440 tys. zł. W efekcie deficyt wyniesie 51 mld 565 mln zł.

PiS nie zdołał odrzucić

Posłowie opowiedzieli się też przeciw wnioskowi o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji dotyczącej realizacji ustawy budżetowej. Za odrzuceniem wniosku głosowało 197, 231 było przeciwnych, a czterech wstrzymało się od głosu Nowela ustawy okołobudżetowej dotyczy m.in. redukcji wydatków państwa na finansowanie potrzeb obronnych armii, czy zawieszenia waloryzowania w 2013 r. wydatków związanych z dofinansowaniem zadań w szkolnictwie wyższym".

Zmiana ustawy okołobudżetowej przewiduje też zmianę w tym roku struktury źródeł finansowania projektów inwestycyjnych realizowanych przez PKP PLK SA.

7,65 mld oszczędności

Łącznie cięcia wydatków, jakie przewiduje rząd, mają wynieść 7 mld 656 mln 360 tys. zł i mają być rozłożone na poszczególne części budżetowe, czyli m.in.: ministerstwa, urzędy centralne, administrację wojewódzką, współfinansowanie projektów z udziałem środków unijnych, czy zmianę harmonogramu realizacji niektórych przedsięwzięć. Teraz nowelami zajmą się sejmowe komisje, m.in. finansów.

Autor: rf / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości