TVN24 | Polska

Przewodniczący Episkopatu z uznaniem o orzeczeniu TK, w krakowskim sanktuarium brawa na mszy

TVN24 | Polska

Autor:
pp,
kab
Źródło:
PAP
Orzeczenie TK o dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu
Orzeczenie TK o dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płoduTVN24
wideo 2/4
TVN24Orzeczenie TK o dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki napisał w czwartek, że z wielkim uznaniem przyjął dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być chronione przez państwo. Z kolei w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie rozległy się brawa, gdy metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski poinformował o orzeczeniu TK.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. To zanegowanie wypracowanego w latach 90. XX wieku kompromisu aborcyjnego. Orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów - Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

W związku z tym orzeczeniem arcybiskup Stanisław Gądecki wydał oświadczenie. - Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja "życia niewartego życia" stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego – zwrócił uwagę przewodniczący KEP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Podkreślił, że "życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo".

Nawiązując do słów Jana Pawła II, który nauczał, że "stosunek do najsłabszych jest miarą demokracji i dobroci społeczeństwa", podkreślił, że "każdy człowiek prawego sumienia nie może odmawiać prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego choroby".

Abp Gądecki zaapelował, aby otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła dzieci, do których bezpośrednio odnosi się decyzja Trybunału, i ich rodziny.

CZYTAJ TAKŻE: "Polityczne łajdactwo", "moralne dno" kontra "satysfakcja, że Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie życia" >>>

Brawa w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Do orzeczenia Trybunału odniósł się także metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Kiedy na początku mszy świętej poinformował o decyzji TK w sanktuarium św. Jana Pawła II rozległy się brawa.

- Trudno sobie wyobrazić wspanialszą wiadomość podaną właśnie dzisiaj, w obchodzoną przez nas tutaj na Białych Morzach w Krakowie, w sanktuarium św. Jana Pawła II uroczystość. Uroczystość papieża, który pragnął przejść do historii przede wszystkim jako papież rodzin – mówił metropolita krakowski.

22 października to liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.

CZYTAJ TAKŻE: Godek o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego: dzisiaj Polska jest przykładem dla Europy, dla całego świata >>>

Jędraszewski: Bóg zapłać wszystkim za te szlachetne działania

- Wyrażamy wielkie uznanie dla odwagi i rzetelności sędziów Trybunału oraz ogromną wdzięczność dla inicjatorów i uczestników wielkiego ruchu społecznego, który stanął w obronie świętości każdego ludzkiego życia od momentu jego poczęcia do chwili naturalnej śmierci – powiedział abp Jędraszewski.

Arcybiskup Marek Jędraszewski w czasie 28. Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin w Kalwarii ZebrzydowskiejArchidiecezja Krakowska

Dodał, że ruch ten do ostatniej chwili był wspomagany wielką modlitwą zanoszoną do Boga. - Bóg Wam zapłać. Bóg zapłać wszystkim za te szlachetne działania – dodał metropolita krakowski.

Autor:pp, kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości