Tegoroczni zimni ogrodnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nad nasz kraj napływają dalsze masy zimnego powietrza arktycznego, tym razem w towarzystwie frontu atmosferycznego. Za jego sprawą w weekend w południowej Polsce spodziewane są nawet opady śniegu.
Jak przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w piątek rano odchylenie temperatury poniżej normy wyniosło na północnym wschodzie i wschodzie kraju do 10-12 stopni Celsjusza.
- Tegoroczni zimni ogrodnicy są wyjątkowo silną i długą falą chłodu - powiedziała.
Z danych IMGW wynika, że w Białymstoku, Jeleniej Górze i Terespolu temperatura przy gruncie spadła do -6 st. C, a ujemne wartości zanotowano w większości kraju.
Śnieg w weekend. Gdzie go dosypie
Niż znad Skandynawii, który wędruje w stronę wschodniej Polski, przełamuje lekko suchą blokadę wyżową, ale nadal sprowadza zimne powietrze z północy. Kolejna fala chłodu poprzedzona jest frontem atmosferycznym, który w piątek przyniesie opady słabego deszczu na północy i wschodzie Polski.
- W kolejnych trzech dniach, w sobotę, niedzielę i poniedziałek, pochmurna strefa z niewielkimi opadami obejmować ma Polskę, a szczególnie południowe i wschodnie regiony kraju - wyjaśniła synoptyk.
W zimnym i wilgotnym powietrzu arktycznym mają mocno kłębić się chmury. Miejscami pojawią się chmury cumulonimbus niosące przelotne opady deszczu, może również padać krupa śnieżna. Na obszarach górskich wystąpią na dodatek opady śniegu. Nie będą one szczególnie obfite - najwięcej śniegu, do 5-8 centymetrów, dosypie w Tatrach w sobotę i niedzielę, a w poniedziałek może pojawić się dodatkowe 1-2 cm. Mniej spadnie go w Sudetach, gdzie w szczytowych partiach gór pojawić się może do 1-3 cm.
Synoptyk zauważyła, że skumulowane do poniedziałku opady śniegu na krańcach południowych Polski dobrze widać w prognozach modelu GFS. W Europie przyrostu pokrywy śnieżnej spodziewać się można w całych Karpatach oraz Alpach i na dużym obszarze północno- zachodniej Rosji.
- Będzie to już ostatni akord zimy - podsumowała synoptyk.
Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock