Prof. Styczyński: mamy szansę wyleczenia ponad 80 procent dzieci, cierpiących na nowotwory

Źródło:
TVN24
"Na dzień dzisiejszy w onkologii dziecięcej mamy szansę wyleczenie ponad 80 procent pacjentów"
"Na dzień dzisiejszy w onkologii dziecięcej mamy szansę wyleczenie ponad 80 procent pacjentów"TVN24
wideo 2/4
"Na dzień dzisiejszy w onkologii dziecięcej mamy szansę wyleczenie ponad 80 procent pacjentów"TVN24

W onkologii dziecięcej mamy szansę wyleczenia ponad 80 procent pacjentów, a w niektórych chorobach nawet 90. Pod warunkiem, że wszystko zostanie przeprowadzone szybko i według aktualnej wiedzy medycznej - mówił w poniedziałek w programie "Wstajesz i wiesz" konsultant krajowy w dziedzinie onkologii dziecięcej i hematologii profesor Jan Styczyński.

W poniedziałek obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Każdego roku w Polsce około 1200 dzieci zapada na choroby onkologiczne. Zdecydowaną większość udaje się wyleczyć, ale sukces w dużej mierze zależy od tego, w jakim stadium choroby dziecko otrzymuje pomoc. 

O stanie onkologii dziecięcej w Polsce mówił w poniedziałek w TVN24 prof. Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii dziecięcej i hematologii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Problemy onkologii dziecięcej

- Onkologia dziecięca jest w dobrej kondycji, co nie znaczy, że nie ma problemów. Problemy są, każdego dnia, systemowe i pojedyncze - powiedział prof. Styczyński. Wskazał w tym miejscu na problemy organizacyjne i finansowe.

- Chcielibyśmy bardziej dokładnie i nowocześnie diagnozować nowotwory na poziomie komóki, na poziomie DNA, mówię o badaniach molekularnych. Chcielibyśmy mieć szybszy dostęp do technologii leczniczych, choć z tym nie jest źle, bo w ostatnim okresie kilka takich technologii zostało w Polsce wprowadzonych do refundacji. Chcielibyśmy lepszego udoskonalenia obsługi administracyjnej, jeśli chodzi o międzynarodowe programy terapeutyczne, bo tak leczymy nasze dzieci - wymieniał onkolog.

Gość TVN24 zwrócił uwagę, że w sytuacji braku funduszy na leczenie z budżetu państwa, rodzice często szukają rozwiązania poprzez fundacje. - Ciągle są zbiórki na różnego rodzaju terapie. To nie jest właściwe rozwiązanie z punktu widzenia konsultanta i systemu, ale rodzice szukają takich rozwiązań - stwierdził. Zauważył jednoczenie, że wprowadzenie nowych technologii do refundacji w Polsce często trwa latami. - I co mamy tym rodzicom powiedzieć? Technologia jest i możemy coś takiego zrobić, ale jeszcze polskie państwo tego nie finansuje? - zastanawiał się.

"Onkologia nie wybiera"
"Onkologia nie wybiera"TVN24

Profesor Styczyński: dziś mamy szansę wyleczenia ponad 80 procent pacjentów

Profesor Jan Styczyński powiedział, że "na dziś w onkologii dziecięcej mamy szansę wyleczenie ponad 80 procent pacjentów". - Są takie choroby, że nawet 90 procent. Ale pod warunkiem, że wszystko zostanie przeprowadzone w odpowiednim czasie, czytaj: szybko i według aktualnej wiedzy medycznej - tłumaczył.

Jak mówił, dla dzieci chorujących na nowotwory, czas jest na wagę złota w jeszcze większym stopniu, niż w przypadku dorosłych. - Tak jak dzieci rosną szybko, to ich nowotwory tak samo rosną szybko. Mamy takie nowotwory dziecięce, które potrafią w ciągu jednej doby podwoić swoją masę. W związku z tym to działanie musi być dużo szybsze - przekonywał onkolog. Dodał, że rodzice powinni być wyczuleni pod tym kątem, choć przyznał, że objawy dziecięcych nowotworów zwykle nie są charakterystyczne. - W potocznym rozumieniu nowotwór to jest guz, czyli coś, co widać w trzech wymiarach. Ale najczęstsze nowotwory dziecięce to białaczki i guzy mózgu. A potem zaraz guzy, zlokalizowane w brzuchu i klatce piersiowej i tego nie widać - powiedział.

Jak wymieniał, przy białaczkach objawy to osłabienie, bladość, gorączka czy wysypka na skórze. W przypadku guzów mózgu to ból głowy, zaburzenia świadomości, zaburzenia ruchu i chodzenie na szerokiej podstawie. Guzy klatki piersiowej czy brzucha - jak mówił - mogą objawiać się poprzez kaszel, ból brzucha, biegunki, nudności lub wymioty. - Te objawy są zupełnie normalne dla wielu innych chorób, ale jeżeli występuje kilka na raz, jeżeli nawracają, nie można czekać, trzeba trafić do lekarza i wykonać badania - podkreślił.

Gość TVN24 ostrzegł, że "onkologia nie wybiera", a nowotwór może pojawić się w każdym wieku. - Zdarzają się nawet u noworodków. Te dwa najczęstsze nowotwory mają swój szczyt występowania między drugim a piątym rokiem życia, ale tak naprawdę żaden wiek nie jest bezpieczny - dodał.

Dowiedz się więcej w tym temacie na TVN24 GO:

1. Cykl "Blizny. Onkologia" >>> 2. Reportaż "Czarno na białym" - "My nie jesteśmy zieloną wyspą, jesteśmy straszną wyspą onkologiczną" >>> 3. Rozmowa z prof. Robertem Mrozem, kierownikiem Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku >>> 4. Rozmowa z wiceministrem zdrowia Sławomirem Gadomskim >>> 5. Reportaż "Czarno na białym" - "Uderzyło w nas tsunami". Onkologia w czasie pandemii >>> 6. Rozmowa z prof. Dawidem Murawą, szefem Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze >>>

Autorka/Autor:momo

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Nie żyje Jacek Zieliński, wielki polski kompozytor, muzyk, współtwórca Skaldów - poinformowała w mediach społecznościowych krakowska Piwnica pod Baranami. Jacek Zieliński miał 77 lat.

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rozumiem działanie prezesa Kaczyńskiego z wystawieniem Daniela Obajtka jako działania profrekwencyjne. Obajtek, jak nikt inny, zadziała na zmobilizowanie elektoratu Platformy Obywatelskiej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Trzeba o tym myśleć w kategoriach zagrożenia państwa - tak zwrócenie się sędziego Tomasza Szmydta o azyl na Białorusi komentował w "Tak jest" w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. - Wygląda na to, że wiedział, że polski wywiad depcze mu już po piętach i nie miał innego wyjścia, tylko zwrócić się do Białorusi o azyl polityczny - komentował natomiast europoseł PiS Kosma Złotowski.

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

Źródło:
TVN24

Tomasz Szmydt, który uciekł i poprosił o azyl na Białorusi, pozostaje w spisie orzekających sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W najbliższych tygodniach miał się zajmować m.in. sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa.

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Źródło:
PAP

Sędzia Tomasz Szmydt, który miał poprosić o azyl na Białorusi, pracował między innymi w tak zwanej neo-KRS, był również jednym z bohaterów afery hejterskiej. "Marzył, by być niezależnym w tym, co robi" - czytamy w wydaniu kwartalnika "Krajowa Rada Sądownictwa" sprzed ponad dekady. Kim jest sędzia Tomasz Szmydt i co jeszcze o nim wiemy?

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na terenie jednej ze szkół średnich w Łomży 15-letni uczeń został postrzelony z broni pneumatycznej. Trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest inny uczeń - poinformował TVN24 starszy posterunkowy Konrad Karwacki z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Źródło:
TVN24

Dwóch policjantów i jeden biegły weszli w poniedziałek do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego. Jest to związane ze śledztwem prowadzonym w związku z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. W TVN24 ujawniliśmy nagranie, na którym widać lekarza podłączonego do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów. Miał zażywać silnie uzależniające środki.

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Źródło:
TVN24

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 40 osób brało udział w bójce na Placu Wolności w Głownie (Łódzkie). Policja, która pojawiła się na miejscu, nikogo już jednak nie zastała, a film, który pojawił się w sieci, zniknął. Władze miasta poprosiły o zwiększenie liczby patroli i zapowiedziały, że powstanie nowoczesny monitoring.

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 06.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - tak europejskie media komentują decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu procedury z artykułu 7 przeciwko Polsce.

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

Źródło:
Politico, Reuters, Euronews, Financial Times, tvn24.pl

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Już w najbliższą sobotę w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Poprzedzą go dwa półfinały. Te odbędą się we wtorek, 7 maja, i w czwartek, 9 maja. Podczas nich wszystkich widzowie będą mogli głosować na swoje ulubione piosenki. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24