W onkologii dziecięcej mamy szansę wyleczenia ponad 80 procent pacjentów, a w niektórych chorobach nawet 90. Pod warunkiem, że wszystko zostanie przeprowadzone szybko i według aktualnej wiedzy medycznej - mówił w poniedziałek w programie "Wstajesz i wiesz" konsultant krajowy w dziedzinie onkologii dziecięcej i hematologii profesor Jan Styczyński.
W poniedziałek obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Każdego roku w Polsce około 1200 dzieci zapada na choroby onkologiczne. Zdecydowaną większość udaje się wyleczyć, ale sukces w dużej mierze zależy od tego, w jakim stadium choroby dziecko otrzymuje pomoc.
O stanie onkologii dziecięcej w Polsce mówił w poniedziałek w TVN24 prof. Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii dziecięcej i hematologii.
Problemy onkologii dziecięcej
- Onkologia dziecięca jest w dobrej kondycji, co nie znaczy, że nie ma problemów. Problemy są, każdego dnia, systemowe i pojedyncze - powiedział prof. Styczyński. Wskazał w tym miejscu na problemy organizacyjne i finansowe.
- Chcielibyśmy bardziej dokładnie i nowocześnie diagnozować nowotwory na poziomie komóki, na poziomie DNA, mówię o badaniach molekularnych. Chcielibyśmy mieć szybszy dostęp do technologii leczniczych, choć z tym nie jest źle, bo w ostatnim okresie kilka takich technologii zostało w Polsce wprowadzonych do refundacji. Chcielibyśmy lepszego udoskonalenia obsługi administracyjnej, jeśli chodzi o międzynarodowe programy terapeutyczne, bo tak leczymy nasze dzieci - wymieniał onkolog.
Gość TVN24 zwrócił uwagę, że w sytuacji braku funduszy na leczenie z budżetu państwa, rodzice często szukają rozwiązania poprzez fundacje. - Ciągle są zbiórki na różnego rodzaju terapie. To nie jest właściwe rozwiązanie z punktu widzenia konsultanta i systemu, ale rodzice szukają takich rozwiązań - stwierdził. Zauważył jednoczenie, że wprowadzenie nowych technologii do refundacji w Polsce często trwa latami. - I co mamy tym rodzicom powiedzieć? Technologia jest i możemy coś takiego zrobić, ale jeszcze polskie państwo tego nie finansuje? - zastanawiał się.
Profesor Styczyński: dziś mamy szansę wyleczenia ponad 80 procent pacjentów
Profesor Jan Styczyński powiedział, że "na dziś w onkologii dziecięcej mamy szansę wyleczenie ponad 80 procent pacjentów". - Są takie choroby, że nawet 90 procent. Ale pod warunkiem, że wszystko zostanie przeprowadzone w odpowiednim czasie, czytaj: szybko i według aktualnej wiedzy medycznej - tłumaczył.
Jak mówił, dla dzieci chorujących na nowotwory, czas jest na wagę złota w jeszcze większym stopniu, niż w przypadku dorosłych. - Tak jak dzieci rosną szybko, to ich nowotwory tak samo rosną szybko. Mamy takie nowotwory dziecięce, które potrafią w ciągu jednej doby podwoić swoją masę. W związku z tym to działanie musi być dużo szybsze - przekonywał onkolog. Dodał, że rodzice powinni być wyczuleni pod tym kątem, choć przyznał, że objawy dziecięcych nowotworów zwykle nie są charakterystyczne. - W potocznym rozumieniu nowotwór to jest guz, czyli coś, co widać w trzech wymiarach. Ale najczęstsze nowotwory dziecięce to białaczki i guzy mózgu. A potem zaraz guzy, zlokalizowane w brzuchu i klatce piersiowej i tego nie widać - powiedział.
Jak wymieniał, przy białaczkach objawy to osłabienie, bladość, gorączka czy wysypka na skórze. W przypadku guzów mózgu to ból głowy, zaburzenia świadomości, zaburzenia ruchu i chodzenie na szerokiej podstawie. Guzy klatki piersiowej czy brzucha - jak mówił - mogą objawiać się poprzez kaszel, ból brzucha, biegunki, nudności lub wymioty. - Te objawy są zupełnie normalne dla wielu innych chorób, ale jeżeli występuje kilka na raz, jeżeli nawracają, nie można czekać, trzeba trafić do lekarza i wykonać badania - podkreślił.
Gość TVN24 ostrzegł, że "onkologia nie wybiera", a nowotwór może pojawić się w każdym wieku. - Zdarzają się nawet u noworodków. Te dwa najczęstsze nowotwory mają swój szczyt występowania między drugim a piątym rokiem życia, ale tak naprawdę żaden wiek nie jest bezpieczny - dodał.
Dowiedz się więcej w tym temacie na TVN24 GO:
1. Cykl "Blizny. Onkologia" >>> 2. Reportaż "Czarno na białym" - "My nie jesteśmy zieloną wyspą, jesteśmy straszną wyspą onkologiczną" >>> 3. Rozmowa z prof. Robertem Mrozem, kierownikiem Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku >>> 4. Rozmowa z wiceministrem zdrowia Sławomirem Gadomskim >>> 5. Reportaż "Czarno na białym" - "Uderzyło w nas tsunami". Onkologia w czasie pandemii >>> 6. Rozmowa z prof. Dawidem Murawą, szefem Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze >>>
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock