W poniedziałek Polskę nawiedziły burze. Obowiązywały ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysłano też alert RCB.
Jak przekazał w poniedziałek późnym wieczorem rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski, strażacy w całym kraju interweniowali 401 razy. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w woj. małopolskim - 236, w tym w Krakowie około 200. W woj. śląskim było 97 zdarzeń, a woj. opolskim - 18.
Interwencje w województwie śląskim
Na terenie całe województwa śląskiego odnotowano łącznie 97 zdarzeń związanych z pogodą.
- Zostaliśmy zaskoczeni w aptece, w ciągu pięciu minut (wody - red.) było po kolona. Stałyśmy z koleżanką na oknie, strażacy nas ewakuowali - relacjonowała burzowy poniedziałek mieszkanka Pilchowic w woj. śląskim w rozmowie z reporterem TVN24.
- Mocna nawałnica przeszła przez rejon Pilchowic i Wilczy. Spływ wody z Wilczy spowodował, że woda się przelała groblami - mówił st. kpt. Wacław Zubel, strażak z Gliwic.
>>> CZYTAJ TEŻ: Nietypowy lej zawirował nad Górnym Śląskiem
Oficer prasowy KM PSP w Rybniku asp. Wojciech Kasperzec przekazał, że w Rybniku do godziny 18 napłynęło 11 zgłoszeń. Głównie to zalane piwnice i drogi.
Zdjęcia gradu, który spadł w Rybniku, otrzymaliśmy na Kontakt24.
Grad Rybnik
Oficer prasowy KM PSP w Gliwicach przekazał, że w powiecie odnotowano 12 zdarzeń związanych z pogodą, dotyczyły głównie miejscowości Pilchowice, Sośnicowic. Były to wezbrane rowy melioracyjne, zalane piwnice i ulice.
W Dąbrowie Górniczej w woj. śląskim także było burzowo. Wcześniej tamtejsza straż pożarna informowała o pożarze domu jednorodzinnego, który został wywołany najprawdopodobniej trafieniem piorunem.
W miejscowości Kocierz Rychwałdzki także pojawiło się gradobicie.
Nawałnice i gradobicia w Małopolsce
W poniedziałek wieczorem rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. kpt. Hubert Ciepły potwierdził, że w województwie zgłoszono zalane piwnice, posesje, powalone drzewa i konary. Nie zanotowano osób rannych i poszkodowanych.
Burze zaznaczyły swoją obecność między innymi w Grzechyni w województwie małopolskim. Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych przez portal powiatsuski24.pl widać, że wieś nawiedziła silna nawałnica z gradem.
Nawałnica w Grzechyni ⛈️
Posted by powiatsuski24.pl on Monday, September 8, 2025
Ulewa z gradem przeszła też nad Krynicą-Zdrojem.
Krynica-Zdrój ➡️ Dostajemy od Was informacje o opadach gradu wielkości orzechów włoskich 🫣 Wrzucajcie w komentarzach swoje zdjęcia lub filmy 📸 #pogoda #grad #krynicazdroj
Posted by NowoSądeckie on Monday, September 8, 2025
W Krakowie podczas ulewy doszło do zalania ulicy Radzikowskiego.
Takie szkody wyrządziły poniedziałkowe burze w powiecie nowosądeckim.
⛈️ ⚠️ Burze nad Małopolską – IMGW podnosi stopnie ostrzeżeń, strażacy w akcji Przez większą część województwa...
Posted by Ratownik 112 - Małopolski Portal Informacyjny on Monday, September 8, 2025
Autorka/Autor: kp,ast,anw/dd
Źródło: tvnmeteo.pl, powiatsuski24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24