Główny inspektor dowiedział się o katastrofie w Odrze 3 sierpnia. Polecił "objęcie sprawy szczególnym nadzorem"

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl
GIOŚ o śnięciu ryb w Odrze: badania potwierdzają podwyższenie pewnych parametrów fizykochemicznych wody
GIOŚ o śnięciu ryb w Odrze: badania potwierdzają podwyższenie pewnych parametrów fizykochemicznych wodyTVN24
wideo 2/35
GIOŚ o śnięciu ryb w Odrze: badania potwierdzają podwyższenie pewnych parametrów fizykochemicznych wodyTVN24

Jak wynika z dokumentów, do których dotarli dziennikarze RMF FM, wrocławski inspektorat ochrony środowiska poinformował centralny inspektorat w Warszawie o skażeniu Odry już 3 sierpnia. Jeszcze tego samego dnia główny inspektor "polecił objęcie tej sprawy szczególnym nadzorem oraz działaniami, które doprowadzą do wyjaśnienia przyczyn". - Wysłaliśmy informację do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i 3 (sierpnia - red.) otrzymaliśmy lakoniczne pismo od GIOŚ, że informują nas, że będą prosić trzy Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska o nadzór nad tym, co się zdarzyło - mówił wojewoda dolnośląski w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami.

W dokumentach, które publikuje RMF FM, czytamy, że "pierwsze próbki wody z Odry pobrano w trzech miejscach niedaleko Oławy 28 lipca. W dwóch z nich wykryto mezytylen, substancje toksyczną dla ryb", a także, że woda w rzece jest wysoko nasycona tlenem. Takie informacje - jak wynika z dokumentów - Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu przekazał do centralnego Głównego Inspektora Ochrony Środowiska 3 sierpnia, wraz z wynikami badań.

3 sierpnia ówczesny Główny Inspektor Ochrony Środowiska wysłał pismo do oddziałów wojewódzkich

Jeszcze tego samego dnia ówczesny GIOŚ Michał Mistrzak wysłał pismo do Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska.

"W związku z przekazywanymi do GIOŚ informacjami o masowym śnięciu ryb w kanale Gliwickim, na Odrze (...) polecam objęcie tej sprawy szczególnym nadzorem oraz działaniami, które doprowadzą do wyjaśnienia przyczyn tego zdarzenia i ustalenia sprawcy ewentualnego zanieczyszczenia wód" - polecił.

Czytaj też: Katastrofa ekologiczna w Odrze. Co wiemy do tej pory

Dodał, że "w szczególności oczekuje podjęcia wzajemnej współpracy oraz współpracy z właściwymi jednostkami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także w zależności od potrzeb i okoliczności, z innymi organami, w tym bieżącą wymianę informacji w sprawie".

4 sierpnia wrocławski WIOŚ wydał też komunikat, opublikowany w mediach społecznościowych. Znajdują się w nim te informacje, które trafiły do GIOŚ - między innymi o wykryciu mezytylenu.

RMF stawia pytanie, czy główny inspektor Michał Mistrzak od razu poinformował o tej sprawie resort środowiska i cały rząd. Premier Morawiecki sam przyznał, że o katastrofie w Odrze dowiedział się 9 sierpnia. 12 sierpnia zdymisjonował Mistrzaka i szefa Wód Polskich Przemysława Dacę.

Zapytaliśmy w GIOŚ, jakie działania główny inspektor podjął po 3 sierpnia oraz o to, czy i kiedy informował o tej sprawie premiera lub innych przedstawicieli rządu. Czekamy na odpowiedź.

Wojewoda dolnośląski: mamy obowiązek informowania w momencie, w którym sami nie możemy sobie poradzić

O rekcje władz na pierwsze oznaki zatrucia Odry pytany był na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. - To reguluje ustawa o zarządzaniu kryzysowym. Ona mówi o tym, że kto podejmuje wiadomość o jakimś zjawisku, ma przekazać w górę i w dół. Tą osobą - i zachował się absolutnie profesjonalnie - był burmistrz Oławy - mówił.

Jak powiedział wojewoda, burmistrz Oławy "powiadomił poziom wyżej, czyli starostę i starosta własnymi siłami i siłami Polskiego Związku Wędkarskiego usunął przyczynę". - Była sytuacja taka, że mamy obowiązek informowania w momencie, w którym jest jakieś zjawisko, z którym sami nie możemy sobie poradzić. Jeżeli są pożary w dwóch miejscach na Dolnym Śląsku to się nie komunikuje premierowi, że jest bardzo zła sytuacja - dodał.

- Wtedy, na końcu lipca, wydawało się i były do tego przesłanki, że mamy jednorazową rzecz. Bardzo dobrze starosta, burmistrz, Polski Związek Wędkarski, ale co więcej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki, zabezpieczył, zaproponował jakie parametry należałoby zbadać, sprawdził stan jakości wody przed wejściem do województwa dolnośląskiego i zaraz za Oławą, żeby zweryfikować tezę, że zatrucie mogło mieć miejsce (...) w mieście Oława. Ta hipoteza została odrzucona - oznajmił.

Wojewoda dolnośląski: mamy obowiązek informowania w momencie, w którym sami nie możemy sobie poradzić
Wojewoda dolnośląski: mamy obowiązek informowania w momencie, w którym sami nie możemy sobie poradzićTVN24

Czytaj też: Lubnauer: RCB pytało, czy wysłać alerty, ale dostawało odpowiedź, że nie ma potrzeby, bo nie ma zagrożeń

- Wysłaliśmy informację do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i 3 (sierpnia - red.) otrzymaliśmy lakoniczne pismo od GIOŚ, że informują nas, że będą prosić trzy Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska o nadzór nad tym, co się zdarzyło. Jeżeli GIOŚ mówi o trzech województwach, to on ma szersze spojrzenie niż spojrzenie dolnośląskie i dostrzega, że może być problem dotyczący kilku województw, to na nim spoczywa obowiązek powiadomienia góry - ocenił.

W jego opinii "pod względem proceduralnym nie został popełniony żaden błąd formalny". - Ale, i tutaj ukłon w stronę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w momencie, kiedy były pobrane te próbki, poinformowano inne Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, że jakiś problem może być. Później, kiedy otrzymaliśmy pierwsze wyniki ilościowe dotyczycące tych przekroczeń tlenu i pH, natychmiastowo WIOŚ informował - mówił.

"To jest w tej chwili najważniejsze zadanie"

Wojewoda dolnośląski ocenił, że sytuacja w Odrze się poprawia, ale w niektórych miejscach nadal obserwowany jest brak aktywności ryb. Taka sytuacja występuje m.in. w podwrocławskim jeziorze Bajkał i fosie miejskiej.

- W związku z tym najprawdopodobniej będzie przedłużony pewien zakaz, który od poprzedniego tygodnia obowiązuje jeszcze co najmniej do poniedziałku. Być może w poniedziałek zdecydujemy się na odmrożenie tych obostrzeń - poinformował Obremski. Dodał, że w tej chwili zakaz ten obowiązuje po to, by nie przeszkadzać w usunięciu wszystkich martwych ryb.

- Generalnie można powiedzieć, że stosunkowo szybko te martwe ryby zostały usunięte, ale te ryby, które wypłynęły. W tej chwili mamy proces można powiedzieć starych-nowych ryb, które zalegały na dnie, a w tej chwili - w wyniku procesów gnilnych - wypływają i je także trzeba szybko usunąć - mówił.

Dodał, że w wielu miejscach pojawia się sytuacja niebezpieczeństwa wystąpienia przyduchy. - W związku z tym usunięcie tych ryb, które gniją, które zabierają tlen, jest istotnym elementem. To jest w tej chwili najważniejsze zadanie, żeby zminimalizować negatywne skutki ewentualnej przyduchy - powiedział Obremski.

Autorka/Autor:ads/ tam

Źródło: RMF FM, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe" generał Giennadij Anaszkin został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy - podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych.

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Źródło:
PAP

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Na farmie wiatrowej w okolicach miejscowości Sulechówko (woj. zachodniopomorskie) spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka. Wcześniej miejsce pożaru przez prawie siedem godzin zabezpieczali strażacy, bo tylko do tego mogły ograniczać się ich działania. - Ze wstępnych oględzin wynikało, że mogło dojść do wyładowania atmosferycznego - poinformował rzecznik PSP w Sławnie mł. kpt. Mariusz Sieciński.

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Według włoskiego ministra obrony Guido Crosetto Władimir Putin nie chce rozszerzać wojny z Ukrainą na inne kraje. Tak skomentował w sobotę groźby przywódcy Rosji kierowane wobec Zachodu. W poniedziałek we Włoszech rozpocznie się spotkanie szefów dyplomacji państw G7. Wojna w Ukrainie ma być jednym z głównym tematów.

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

Źródło:
PAP

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. W nocy w części Polski spodziewane są oblodzenia i opady marznące, niebezpieczeństwo może nieść również silny wiatr. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium