Przedstawiamy plan, który pomoże uzdrowić polską służbę zdrowia – mówił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Katarzyna Lubnauer zaprezentowała propozycje dotyczące między innymi profilaktyki pocovidowej oraz dostępu pacjentów onkologicznych do najnowocześniejszych terapii.
Szef klubu KO Cezary Tomczyk mówił na piątkowej konferencji prasowej, że "pod naporem pandemii polska służba zdrowia się załamała". - Ten rząd jest wprost odpowiedzialny za śmierć 100 tysięcy ludzi, jest odpowiedzialny za katastrofalną sytuację w polskiej służbie zdrowia – mówił Tomczyk.
Poseł Rajmund Miller zwracał uwagę, że Polska jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o nadumieralność z powodu COVID na 100 tysięcy mieszkańców. Jest też jednym z tych krajów Unii Europejskiej, które wydają najmniej na ochronę zdrowia. - Jeżeli mówicie nam o nowych obietnicach, pokażcie, jak spełniliście te poprzednie – zwracał się do PiS.
Tomczyk podkreślał, że zwiększenie wydatków na służbę zdrowia musi nastąpić natychmiast. Przedstawił propozycje KO dotyczące ochrony zdrowia. Jedna z nich to utworzenie specjalnego Funduszu Naprawy Zdrowia Polaków, na który zostanie przeznaczone 100 miliardów złotych.
Stwierdził, że jest to "plan, który pomoże uzdrowić polską służbę zdrowia".
Co proponuje Koalicja Obywatelska?
Katarzyna Lubnauer wymieniła jego najważniejsze punkty:
- profilaktyka pocovidowa - badania profilaktyczne dla wszystkich chętnych w latach 2021-2022, od 2023 roku regularny bilans zdrowia dla osób 40+ z zachętą w postaci zniżki w składce zdrowotnej, - zwiększenie dostępu do badań laboratoryjnych i diagnostycznych poprzez dodatkową, wyodrębnioną pulę środków dla POZ,
- dostęp dla pacjentów onkologicznych do najnowocześniejszych terapii – Lubnauer stwierdziła, że w tym aspekcie "jest ogromna luka pocovidowa". Zapowiedziała też między innymi, że w ciągu 7 lat, odkąd KO zacznie rządzić, polscy pacjenci onkologiczni będą leczeni tak jak w najbogatszych krajach UE. - Koalicja Obywatelska wie, jak zrobić, żeby pacjent był najważniejszy – powiedziała Lubnauer.
- skrócenie czasu oczekiwania do lekarzy specjalistów do 1,7 miesiąca, a w przypadku przekroczenia czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty możliwość odliczenia części kosztów wizyty od podatku,
- szpitale powiatowe mają stać się "centrami zdrowia",
- przywrócenie świątecznej i nocnej pomocy medycznej,
- płaca minimalna dla lekarzy specjalistów: 1,6 średniego wynagrodzenia, dla pielęgniarek z tytułem specjalisty nie mniej niz 1,11 średniego wynagrodzenia.
- Nas nie stać, żeby kolejni lekarze, pielęgniarki opuszczali nas – mówiła Lubnauer.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24